İLESAM OLARAK AZERBAYCAN’IN SEVİLEN MİLLETVEKİLİ GANİRA PAŞAYEVA VE BAHTİYAR VAHABZADE’NİN OĞLU AZER VAHAPZADE İLE GÖRÜŞTÜK

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM OLARAK AZERBAYCAN’IN SEVİLEN MİLLETVEKİLİ GANİRA PAŞAYEVA 

VE BAHTİYAR VAHABZADE’NİN OĞLU AZER VAHAPZADE İLE GÖRÜŞTÜK

İLESAM’ın Bakü’de ki son iki görüşmesinden biri ülkemizde de çok sevilen milletvekili Ganira Paşayeva ile yapıldı. Türkiye’ye dönmeden önce yapılan sabah kahvaltısında bir araya gelen İLESAM yöneticileri Ganira Hanım ve Kültür Ataşemiz Seyit Ahmet Arslan, İLESAM’ın üç gün boyunca Bakü’de yapılan görüşmeler, anlaşmalar ve işbirliği kararlarını konuştular. Bütün bunların hayata geçirilmesi için geçecek süre içinde yapılması gereken hazırlıklar konusunda görüş alışverişinde bulunan yetkililer Ganira Hanım’ın Türkiye sevgisini ve Türk Edebiyatı hakkındaki fikirlerini de dinlediler.

Zarafeti, bilgisi ve samimiyetiyle göz dolduran Paşayeva Bakü’de yapacakları çalışmalar konusunda İLESAM’a gereken konularda katkıda bulunacağını ve bundan da büyük memnuniyet duyacağını söyledi. İki kardeş ülkenin her alanda çok daha fazla yakınlaşmasının aslında geleceğimize ve çocuklarımıza karşı bir görev olduğunun belirtildiği kahvaltıda Türk Şiirinden ve edebiyatından örnekler verilerek samimi bir sohbet yapıldı.

İLESAM Yöneticileri Bakü’de ki son akşamlarını Türk Dünyası’nın büyük şairi Bahtiyar Vahabzade’nin oğlu Azer Vahapzade’nin evindeki yemekte geçirdiler.
Kültür ataşemiz Seyit Ahmet Arslan’ın da katıldığı yemekte Bahtiyar Vahabzade’nin Türkiye’ye olan büyük sevgisi, özel kişiliği ve şiirlerinden bahsedildi. Duygulu anların yaşandığı yemekte Türk şiirinin dünü bugünü ve büyük şairlerimizin şiirlerinden de bahsedildi. İLESAM’ın Bakü’de yapacağı programlar ve anlaşmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vahabzade’ye Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız tarafından hediyeler takdim edildi.

Çantalarında birçok anlaşma ve işbirliği kararlarıyla, kalplerinde sımsıcak ve dostça hatıralarla kardeş ülke Azerbaycan’dan Türkiye’ye yola çıkan İLESAM Genel Başkanımız Sayın Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcımız İlter Yeşilay duygularını şu sözlerle dile getirdiler:

“Başta Azerbaycan Büyükelçimiz Sayın Alper Coşkun, Kültür Ataşemiz Sayın Seyit Ahmet Arslan olmak üzere bizleri sevgi saygı, ve samimiyetle karşılayıp ağırlayan; iki ülke kültürü, edebiyatı ve musikisi için yapmak istediğimiz her çalışmaya kapılarını ardına kadar açan bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.
Kalbin kalbi, dilin dili anladığı ve bağlarımızın bu kadar güçlü olduğu kardeş Azerbaycan’la yapacağımız her programın tarihe not düşeceğine inancımız sonsuzdur.”

 Okunma Sayısı : 1508         24 Şubat 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 40172

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.