İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (31 MART 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(31 MART 2015)

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ

 MESLEK BİRLİĞİ’NİN

30. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ANLAMLI BİR PROJE: İLESAM MARŞI

İLESAM sosyal hayatı içindeki bir eksikliği tamamlamak ve Meslek Birliğimizin 30. yıldönümünü (2016 yılı) 25. yıldönümümüze göre daha coşkulu kutlamak için sosyal, kültürel hayat içerisinde İLESAM’ımızın da bir marşı olsun istiyoruz; çünkü marşlar aynı duyguları hissetmemizi ve bizleri bir araya getirmeyi başaran önemli paylaşımlardan birisidir.

Bu bağlamda, Meslek Birliğimize bir marş kazandırmak için hazırlıklara şimdiden başlamayı uygun bulduk. Önümüzdeki günlerde yarışmamızın şartnamesini açıklayacağız ama hazırlıklarınızı yapmanız için şimdiden ön bilgilendirme yapmanın yerinde bir karar olduğunu düşündük.

İLESAM Marşı için açılan yarışmaya üyemiz olmayanlar katılamayacaklar. Aramızda pek çok şair üyemiz var, elbette üyelerimizden en güzel eserler gelecektir.

Yarışmayı kazanan eser sahibi her şeyden önce şeref, itibar kazanacaktır. On yıllık üyelik aidatı İLESAM tarafından karşılanacaktır. Kurumun marşı olan bu eser İLESAM’ın demirbaşı olarak kaydedilecek, İLESAM bu eseri her yerde yayınlama hakkına sahip olacaktır. Eser sahibi telif hakkı istemeyecektir. Öte yandan, İLESAM Marşı gibi kalıcı bir esere imza atan isme ödül olarak “o eser sahibi edebiyatın hangi türünde (roman, öykü, deneme, şiir vb.) yazıyorsa bir kitabını (türü fark etmiyor) büyük bir yayınevine İLESAM bastıracak ve kitap telifi olarak kendisine 100 kitap verilecektir.”?

HASAN KALLİMCİ, DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİNDE EDEBİYAT SOHBETİ YAPTI

Üyelerimizden Hasan Kallimci, Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Dairesi Başkanı Hüdaverdi OTAKLI’nın daveti üzerine Belediyeye bağlı Bilgi ve Kültür Evlerinde öğrencilerle edebiyat sohbeti yaptı. İl Merkezindeki Karaman, Sevindik, Fatih, Atalar, Kayıhan, Gökpınar, Yenişehir, M. Âkif Ersoy, Anafartalar ve Aktepe Bilgi ve Kültür Evlerinde, sabahçı ve öğleci olmak üzere toplam 2720 ikinci-sekizinci sınıf öğrencisine hitap eden yazar konuşmasında; yazarlık hayatını, niçin yazdığını, öğretmenlerinin ve okuduğu okulların yazar olarak yetişmesi yolunda verdiği destekleri anlattı. Bir yazara ve şaire ilhamın nasıl geldiğinin örneklerini verdi; eserlerinden bazılarını okudu. Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Kallimci, "Çocukların ve öğretmenlerin ilgisinden memnun olduğunu; çocuklarımıza edebi gıdanın, kitap sevgisinin ve okuma alışkanlığının bu tür etkinliklerle kazandırılması gerektiğini" ifade etti.

İLESAM ÜYESİ YAPIMCI-YÖNETMEN-ŞAİR VE YAZAR

Şener DANYILDIZ’IN

“ŞÖHRET YOLLARINDA” ADLI KİTABI 2. BASKISIYLA

KALENDER YAYINLARINDAN ÇIKTI

http://www.kalenderyayinevi.com/

      Şöhret… Sihriyle sarıp sarmalar hemen her insanı. Rağbet görülen, beğenilen, daha da öte özenilen bir insan olmak herkese cazip gelir. Ancak şöhret sahibi olmak öyle kolay değildir. Bir takım bedeller ödemek, çileler çekmek, zorluklara katlanmak gerekir.

      Standart bir yolu, mezun olunacak bir okulu yoktur şöhret sahibi olmanın. Bilinen bütün zorluklara rağmen bazen de hiç umulmadık bir anda, en yalın ve basit haliyle gelip o buluverir sizi. Ancak asıl sorun onunla buluşunca başlar. Şöhret tacını bir kez takanlar artık onu bırakmak istemez, ayrıcalıklı halini her zaman devam ettirmek isterler…

      Şener Danyıldız bir kuyumcu titizliğiyle yaptığı bu çalışmasında şöhretlerin “nasıl şöhret olduklarını” bizlere aktarırken aynı zamanda nostaljik bir yolculuğa da yelken açmamıza vesile oluyor.

      Hayat bazılarını en dik yokuşlardan bir çırpıda çıkarırken, bazılarını da düz yolda engellerle karşılaştırır. Zirveye çıkan, şöhret basamaklarının en üstüne yükselen ve yıldızı hiç sönmeyecekmiş gibi parlayan insanların hayatları her zaman bilinmezlerle dolu olmuştur. 

       “Şöhret Yollarında” çok sevdiğimiz, gönlümüzde yer etmiş, sanatın en üstlerine çıkmış sinema ve sahne sanatçılarımızın hayatlarının aslında çoğu zaman hüzün ve dram ile yoğrulduktan sonra üzerine yaldız çekilmiş olduğunu gözler önüne sermek için yazılmıştır. 

Keyifle okunacak,

Zihinlerde tat bırakacak,

İçimizi sımsıcak kucaklayacak,

Dünü bilmemizi, bugünü anlamamızı sağlayacak

Göz dolduracak, kimi zaman da yürek burkacak bir eser “Şöhret Yollarında”…

İLESAM ÜYESİ ERGÜN VEREN BURDUR-MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİNDE "TEKE YÖRESİNDE PAZAR DUASI RİTÜELİ"Nİ ANLATTI.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde 04-06 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenen I.Teke Yöresi Sempozyumuna ?”Teke Yöresinde Pazar Duası Ritüeli”? başlıklı bildirisi ile katılan Ergün VEREN (6/B’li) yaptığı konuşmada ?Türk kültüründe İslamiyet’ten öncede, sonrada varlığını sürdüren ve ilahi bir güçten yardım isteme şekli olan dua; yaşamın temel ritüeli olarak ve Pazar Duası’da halk ekonomisinin inançlara yansıması haliyle Teke yöresinde de Anadolu’nun birçok şehrinde de karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

İLESAM ÜYESİ YAPIMCI-YÖNETMEN-ŞAİR VE YAZAR

Şener DANYILDIZ’IN

“SON SAHNE” ADLI ROMANI 2. BASKISIYLA

AKÇAĞ YAYINLARINDAN ÇIKTI

Hayat, bir film sahnesine benzer. Ancak bir farkla… Her sahne bir kez oynanır. İkinci kez oynanma şansı yoktur. Herkes kaderin kendisi için hazırladığı rolü oynar ve gün gelince iner sahneden… Bu romanda yazar Danyıldız, bir film ile hayatın kendisini karşılaştırmıştır.

Murat, ilk oyunculuk denemesinde, sevdiğinden ayrılmak zorunda kalan bir genci oynamakta, ancak istenen performansı sergileyememektedir. Ta ki Aydan’la tanışıp ona âşık oluncaya ve Aydan onu aşkın doruklarındayken terk edip gidinceye kadar…

Murat, hayatla yüzleştikten sonra rolünü sahici bir şekilde oynamayı başarır. Ayrılık sahnesini hüzün fırtınaları kopararak oynar. Bu rol, Murat’ı zirveye taşır. Ancak gerçek hayatta kalbi yaralı ve kanadı kırık biri olarak kalmıştır. Üstelik hep bir bilinmezin içindedir Murat. Aydan onu neden terk etti?

BİRLEŞEN YÜREKLER DERNEĞİYLE KERKÜK KÜLTÜR DERNEĞİ ETKİNLİĞİ

Ankara’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Şöleni Merkezi Ankara’da bulunan ve 2013 yıldan beri faaliyet gösteren Birleşen Yürekler derneğiyle Kerkük Kültür Derneği "Türk Dünyasında Birleşen Yürekler" başlıklı şiir ve Müzik şölenini Ankara’da düzenliyorlar. Baharı müjdeleyen barışın ve sevginin sembolü olan Nevruz Bayramı kutlamaları çerçevesinde yapılacak olan şölene Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kerkük, Gagauz Yeri, Kırım, Nogay, Doğu Türkistan ve Türkiye’den şair ve müzisyenler katılmaktadır.

Şölenin programını hazırlayan Birleşen Yürekler Dernek Başkanı Yasemin Meydan ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, programın içeriğiyle ilgili şunları kaydettiler:

 "Şölende şair ve sanatçılarımız Nevruz Bayramında yer almalarını istedik. Ayrıca Türk kültürüne, sanatına ve basınına hizmet eden gazeteci, şair ve yazarlara hizmet ödülü verilecektir."

Program; Cuma, 1 Nisan 2015 tarihinde Kabakçı Konağı, Hamamönü Altındağ/ ANKARA adresinde saat 19.00’da başlayacaktır.

 İletişim: Yasemin Meydan: 0533 565 85 14

 Okunma Sayısı : 905         23 Nisan 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 828272

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.