TÜRK DİLİ PROGRAMI-KONUŞMACI: PROF. DR. TUNCER GÜLENSOY (11 NİSAN 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ
KONU :TÜRK DİLİ-KONUŞMACI: PROF. DR. TUNCER GÜLENSOY
(11 NİSAN 2015) 

 

İLESAM Cumartesi sohbet ve şiir etkinlikleri devam ediyor. Bu haftanın sohbet konusu "Türk Dili" idi.

Programın açılış konuşmasını yapan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM’ın kuruluşunun 30. yıldönümü için düzenlenecek İLESAM Marşı şartnamesinin yakında yayınlanacağını, yarışmaya sadece İLESAM üyelerinin katılabileceğini, katılımcıların İLESAM’ı daha yakından tanıyıp marşı daha rahat yazabilmeleri için www.ilesam.org.tr adresine girip sayfayı inceleyebileceklerini ifade etti. Bir de katılımcıların İLESAM marşı şiirlerinin bir kitapta toplanacağı sürpriz açıklamasını yaptı ve mikrofonu haftanın konuşmacısı Prof. Dr. Tuncer Gülensoy’a bıraktı. 

 

Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, konusunun çok geniş olduğunu, zamanın kısıtlı olmasından dolayı potpori şeklinde anlatacağını ifade ederek konuşmasına başladı. 
Gülensoy Dünyanın dörtte üçünü dolaştığını, oralardaki Türk dilini ve kültürünü incelediğini, Çoğu Moğol olan Orta Asya’nın her yerini gördüğünü, o coğrafyadan bahsetmeden, Türk kültürünün nereden geldiğinin bilinemeyeceğini söyledi. Türk tarihi içinde Moğolların yeri ve önemini, İskitlerin, Göktürklerin ve Hunların sosyal yaşamlarını, kültürel ve toplumsal değerlerini, yerleşim biçimlerini ve dil özelliklerini anlattı; Türk adına ilk defa yer veren devletin de GÖKTÜRKLER olduğunu söyledi.