İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (16 NİSAN 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(16 NİSAN 2015)

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ

 MESLEK BİRLİĞİ’NİN

30. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE ANLAMLI BİR PROJE: İLESAM MARŞI

İLESAM sosyal hayatı içindeki bir eksikliği tamamlamak ve Meslek Birliğimizin 30. yıldönümünü (2016 yılı) 25. yıldönümümüze göre daha coşkulu kutlamak için sosyal, kültürel hayat içerisinde İLESAM’ımızın da bir marşı olsun istiyoruz; çünkü marşlar aynı duyguları hissetmemizi ve bizleri bir araya getirmeyi başaran önemli paylaşımlardan birisidir.

Bu bağlamda, Meslek Birliğimize bir marş kazandırmak için hazırlıklara şimdiden başlamayı uygun bulduk. Önümüzdeki günlerde yarışmamızın şartnamesini açıklayacağız ama hazırlıklarınızı yapmanız için şimdiden ön bilgilendirme yapmanın yerinde bir karar olduğunu düşündük.

İLESAM Marşı için açılan yarışmaya üyemiz olmayanlar katılamayacaklar. Aramızda pek çok şair üyemiz var, elbette üyelerimizden en güzel eserler gelecektir.

Yarışmayı kazanan eser sahibi her şeyden önce şeref, itibar kazanacaktır. On yıllık üyelik aidatı İLESAM tarafından karşılanacaktır. Kurumun marşı olan bu eser İLESAM’ın demirbaşı olarak kaydedilecek, İLESAM bu eseri her yerde yayınlama hakkına sahip olacaktır. Eser sahibi telif hakkı istemeyecektir. Öte yandan, İLESAM Marşı gibi kalıcı bir esere imza atan isme ödül olarak “o eser sahibi edebiyatın hangi türünde (roman, öykü, deneme, şiir vb.) yazıyorsa bir kitabını (türü fark etmiyor) büyük bir yayınevine İLESAM bastıracak ve kitap telifi olarak kendisine 100 kitap verilecektir.”?

ÜYELERİMİZDEN SİBEL UNUR ÖZDEMİR’İN “YALANCI” İSİMLİ ŞİİRİ MANSİYONA LAYIK GÖRÜLDÜ

Uluslararası Lions Dernekleri 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Federasyonu, Müzik Ödülleri Komitesinin düzenlediği ve 08 Nisan 2015 Çarşamba akşamı, Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi Meclis Binası Konferans Salonunda final seçmelerinin yapıldığı “Türk Sanat Müziği Güfte (Şarkı Sözü) Yarışması”nda üyelerimizden Sibel Unur Özdemir’in “Yalancı” isimli şiiri mansiyona layık görülmüştür.

Ödülünü Sayın İsmet Özer’in elinden alan Özdemir “Sayın Nesibe Müsevitoğlu hanımefendinin şahsında organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eder, ödül alan tüm arkadaşlarımı yürekten kutlarım. Bu ödülümün gönlümdeki yeri başkadır çünkü aldığım diğer ödüllerimin yanında güfte dalında ilk ödül olma özelliğini taşımaktadır. Bu ambiyansta sizlerle birlikte olmak ve aynı havayı solumak çok güzel. Daha nice güzelliklerde buluşabilmek dileğiyle.” dedi. 

Üyemizi kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

FATMA ÇETİN KABADAYI’NIN SOKAK SESLERİ ADLI ESERİ ÇIKTI

Eğitimci-Yazar Fatma Çetin Kabadayı’nın Sokak Sesleri isimli öykü kitabı Mola Yayınlarından çıktı.  Yazar Kabadayı “Bu kitabımı da gönlü zenginlere ithaf ettim, inşallah amacına ulaşır,” dedi.

Eser 179 sayfadan oluşuyor. Daha önce yirmisi masal olmak üzere, beş yardımcı ders kitabı ayrıca roman ve öykü alanlarında 37 kitaba imza atan Kabadayı, Nisan ve Mayıs ayı içerisinde beklenen diğer iki eserinin de okurlarıyla buluşacağının müjdesini verdi.

Yazar Kabadayı’nın eseri kitapevlerinde ve internet sitelerinde yerini aldı.

SÖZÜN YORULMADIĞI KÜLLİYE ŞİİR AKŞAMLARI

Amasya Belediyesi Başkanı Sayın Cafer Özdemir Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği adına düzenlenen “Külliye Şiir Akşamları”nın onur konuğuydu.

Nisan ayı toplantısı önemli misafirler eşliğinde gerçekleştirildi. Amasya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Eski Müdürü Ömer Çekelez, Amasya Lisesi Müdürü İbrahim Malkoç, Türk Halk Müziği derleyicilerinden Burhan Özbakır, ve Amasya Üniversitesi Rektör Adaylarından Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in teşrif ettikleri gece, programın organizasyon ve sunumunu yapan İLESAM İl Temsilcisi Mustafa Ayvalı’nın Arif Nihat Asya’nın hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi paylaşımıyla başladı. Gökhan Orta’nın "Bayrak" şiirini okumasından sonra söz alan Mehmet Sarı Arif Nihat Asya’nın bilinmeyen yönlerini özellikle "Sevgi Mektupları"ndan yola çıkarak farklı bir Arif Nihat portresi ortaya koymaya çalıştı. Daha sonra söz alan Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim görevlisi İsa Çolaker şair hakkında tamamlayıcı bilgiler paylaştı. Başka bir programa davetli olduğu için vaktinin sınırlı olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Cafer Özdemir, programda emeği geçen herkese teşekkür ederek bu tür programların Amasya’mıza farklı bir hava kattığından bahsetti. TDED Amasya Şube Başkanı Hüseyin Menç ise Amasya’nın Türklerin eline geçişinin 940. yılı olması münasebetiyle İltekin (Alptekin) Gazi’nin fethinden ve Efrumiye Banu ile olan gönül münasebetinden bahsetti.

"Sözün Yorulmadığı Külliye Şiir Akşamları" Muammer Palamut’un kanunu ve Osman Gürgen’in bağlaması eşliğinde söylenen türkülerle birlikte şairlerin şiirlerini seslendirmesiyle son buldu.

MANİSA İL TEMSİLCİMİZ ŞAİR GÜNDÜZ AYDIN’A BÜYÜK ONUR

Gündüz Aydın,  Manisa Atatürk Kent Park Şairler ve Yazarlar Sokağı’nda yer aldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından merkez Yunusemre ilçesi Güzelyurt Mahallesi’nde 170 dönüm arazi üzerine 19 milyon 500 bin lira harcanarak yapılan Atatürk Kent Parkı törenle açıldı.  Atatürk Kent Parkı, Manisalıların yeni yaşam merkezi oldu. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, büyük bir gurur yaşadıklarını belirterek, “Manisalılara da böyle bir yer yakışırdı. Çünkü Manisalı her şeyin en güzeline layık” dedi.

Atatürk Kent Parkı hakkında bilgi veren Başkan Ergün, 170 bin metrekare üzerine kurulu dev eserin Manisa’nın yeni yaşam alanı olacağını söyledi. Başkan Ergün, “Atatürk Kent Parkı’mızda 60 bin metrekaresi çim olmak üzere, toplam 80 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesi bulunuyor. Ayrıca 11 bin metrekarelik alanda peyzaj objeleri ile görsel uygulamalar yer alıyor. Öte yandan 4 bin 500 metrekarelik çiçek gösteri alanlarının bulunduğu Kent Park’ta, yaklaşık 100 bin çiçek toprakla buluştu. Kent Park içerisinde 102 tür ve 54 bin 500 adet ağaçla çalı grubu bitki bulunuyor. Yine alan içerisinde yer alan Safran Çayı’nın 1 kilometrelik kısmı, rekreasyon alanına uygun olarak ıslah edildi” dedi.

Manisa Atatürk Kent Parkı bünyesinde yer alan Manisalı Şair ve Yazarlar Sokağında İLESAM Manisa İl Temsilcimiz Şair ve Yazar Gündüz Aydın da yer aldı. Salihli Yazarlar Birliği Başkanı, İLESAM Manisa İl Temsilcisi olan Çocuk Kitapları Yazarı Gündüz Aydın’ın Manisa Atatürk Kent Parkı bünyesinde yer alması Salihli için büyük onur olduğu ifade edildi. Manisalı Şair ve Yazarlar Sokağında şu isimler yer aldı:

Ergun Evren, Nüzûlî, Erol Toy, Birri Mehmet Dede, Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Nihal Yeğinobalı,  Yunus Emre, Burhan Toprak, Tehide Hanım, Gelenbevi İsmail Efendi, Veysi, Sabahat Emir, Müftü Alim Efendi,  Akhisarlı Şeyh İsa, Kamil Su, Yiğitbaşı Veli, Bahaeddin Özkişi, Vural Bahadır Bayrıl, Afşar Timuçin, Hakkı Tarık Us, İlhan Berk, Asım Öztürk, Gündüz Aydın, Yakup Kadri Karaosmanoğlu,  Hasan Ruşdi, Yusuf Atılgan, Şair Eşref, Fahri Erdinç, Yetik Ozan Turgut Günay, Teoman Ergül.

KENAN ÇARBOĞA’NIN “KORKUTNAME” İSİMLİ ESERİ OKURLARIYLA BULUŞTU

 

Dede Korkut Oğuznamesi, on iki hikâye ve bir mukaddimeden oluşur; sözlü halk edebiyatının en önemli temsilcisi olan bu destansı hikâyeler 15. asrın sonları ile 16. asrın başlarında yazıya geçirilmiştir.  Oğuzların yaşayış şekline, gelenek göreneklerine dair bilgiler, diğer kavimlerle yaptıkları mücadeleler, han ve beyler hakkında methiyeler,  kahramanlıklar, hikmetli sözler, tarihimizin bu merak edilen dönemine dair ayrıntılı bilgi sağlarken aynı zamanda bunların anlatım gücü, söyleyiş incelikleri bakımından hâlâ etkisini koruması bu eseri hem Türk hem dünya edebiyatı için çok kıymetli yapmaktadır.

 

Boğaç Han, Beyrek, Deli Dumrul, Bayındır Han gibi Oğuz beylerinin ve kahramanlarının başlarından geçen olaylar sürükleyiciliği  ve anlatılış biçimiyle okuyucuyu kendine çeker. Eserin orijinalinde nazım ve nesir bir arada verilmiştir. Yazarımız Kenan Çarboğa ise “Korkutname”de, beş hikâyeyi tamamen hece ölçüsü kullanıp nazım hâlde yeniden ele alarak Türk edebiyatına değerli bir katkıda bulunurken, edebiyatseverlerin keyifle okuyacağı bir eser meydana getirmiştir.

 

Kara, çekik gözlerini uyku almış, aç oğul

On iki ince kemiğin kırılmış Boğaç oğul

Tatlı canın seyrandaymış yakala ki gitmesin

Azrail atına binip dünyayı terk etmesin

Öz gövdende canın varsa oğul haber ver bana

Kara başım kurban olsun, feda olsun yoluna 

Dağıtım

Point Kitap Dağıtım A.Ş.

Birlik Mahallesi 393. Cadde No: 37 / 15 Çankaya / ANKARA

Tel: (312) 490 55 90 Faks: (312) 447 66 35

e-posta: siparis@pointdagitim.com  http://www.pointdagitim.com

http://www.facebook.com/elipskitap

http://twitter.com/ElipsKitap

http://www.instagram.com/elipskitap

elipskitap.tumblr.com

Point Kitap Dağıtım A.Ş. bir Elips Kitap Ticaret A.Ş. kuruluşudur.

Elips Kitap Ticaret A.Ş.

e-posta: elipskitap@elipskitap.com.tr / http://www.elipskitap.com.tr

Eser Adı: Korkutname

Yazar: Kenan Çarboğa

Türü: Şiir

Kâğıt Bilgisi: 60 gr. kitap kâğıdı

Basım Sayısı: 1. baskı

Sayfa Sayısı: 200

Kitap Boyutları: 13,5 x 21,5

ISBN No: 978-605-121-367-5

Barkod No: 9786051213675

Etiket Fiyatı: 12 TL

KDV Oranı: % 8

Kapak Türü: Ciltsiz, karton kapak

Lütfen daha fazla bilgi için http://www.elipskitap.com.tr adresini ziyaret ediniz.

İLESAM ÜYESİ AHMET YILDIRIM ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Beypazarı Gazipaşa İlkokulu öğrencileri, çocuk ve gençlik kitapları yazarı Ahmet Yıldırım’ı konuk etti. Okulda gerçekleştirilen söyleşiye öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Öğrenciler tarafından yoğun bir sevgiyle karşılanan ve ilgiyle dinlenen Yıldırım,  kendini tanıttıktan sonra, “kitap okumanın önemi, yararları, kitapların nasıl yazıldığı, hangi süreçlerden geçerek kitap biçimini aldığı”  gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Gazipaşalı öğrenciler, “ Kitapların konusu nerden aklınıza geliyor, en çok hangi kitabınızı seviyorsunuz,  bir kitabı ne kadar zamanda yazıyorsunuz, kahramanlarınızın isimlerini nasıl koyuyorsunuz, bu kitabın adı niçin Mevlana’dan Damlalar?”  gibi birçok ilginç soruyla, yazarlık ve kitaplarla ilgili meraklarını gidermeye çalıştılar.

Ahmet Yıldırım, bir soruya cevap verirken şunları söyledi: “Mızıkçı öyküsü, mızıkçılık yapan bir öğrencimi gözlemlememden doğdu. Sevdiğim bir gencin ölümcül bir hastalığa yakalanmasından çok etkilenmem, ‘Arkadaş’ romanının yazılmasına yol açtı.”

Söyleşi, öğrencilerin yazarından imzalı kitap sahibi olması ve sevgilerin kitap açtığı hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.

 Okunma Sayısı : 961         23 Nisan 2