İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (18 NİSAN 2015) “LİBERALİZMİN KÖLELEŞTİRME SİSTEMİ”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ
(18 NİSAN 2015) 
“LİBERALİZMİN KÖLELEŞTİRME SİSTEMİ”
 
Edebiyata, sanata, kültüre dair konulara yer veren, gündemi yakalayan konuların konuşulduğu, şiirlerin okunduğu geleneksel İLESAM Cumartesi programı Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı.

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Türk Dünyası Konserler Dizisi ‘Mahnıdan Şarkıya’ Ankara-Bakü Konseri Türkiye şiir (güfte) elemelerinin sonuçlarının akademisyenlerden ve bestekarlardan oluşan bir jüri tarafından yaklaşık üç-beş kez süzgeçten geçirildikten sonra Bakü’ye gönderilecek en iyi altı eserin seçildiğini söyledi.

Bazı üyelerin yapılan faaliyetlerden, organizasyonlardan haberleri olmadığına dair serzenişlerde bulunduklarını ancak bu üyelerin e-mail adresi, cep telefonu vs. bilgilerini güncellemediklerini belirten Mehmet Nuri Parmaksız, bu durumda kendilerine ulaşmalarının mümkün olmadığının altını çizerek İLESAM ve İLESAM üyeleri ile ilgili haberleri İLESAM’ın resmi web. sayfasından da takip edebileceklerini sözlerine ekledi.

Parmaksız “Yarışmamıza 400’e yakın eser katıldı. Bestelenecek ve antolojiye katılacak eserlerimiz büyük bir titizlikle seçildi. Artık Bakü’ye gidecek eserlerin resmi yazışma noktasına gelindi. Eserleri resmi yazıyla Bestekârlar Birliğine göndereceğiz. Antoloji orada basılacak. Ben şiirlerin çevirisinin yapılmasına karşıyım bütünlüğünün bozulmaması adına; zaten dilimiz orada anlaşılabiliyor. 

Jürimiz tarafından seçilen en iyi altı şiir Azerbaycanlı bestekarlar tarafından bestelenecek. Büyük konserlerde üyelerimizin eserleri orada okunacak ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin de eserleri burada okunacak. 

Güfte yarışmasına katılan ve şiirleri Sevgi-Aşk Şiirleri Antolojisinde yer almak üzere seçilen üyelerimizin, yarışmaya katıldıkları eserlerini 01 Mayıs 2015 tarihine kadar 
ankarailesam©gmail.com mail adresine göndermeleri gerekmektedir.

Antolojide yayınlamaya değer görülen şiirler arasından Prof. Dr. Nurullah Çetin tarafından seçilen bazı şiirlerin tahlilleri yapılacak; bu tahliller de Sevgi-Aşk Şiirleri Antolojisinde yer alacaktır.

 

Projemiz, Azerbaycan ile başladı. Kırgızistan’da, Kerkük’de, Balkan Ülkelerinde vb. devam edecek. Yani şansınız sadece bu seçmelerle sınırlı değil. Ancak daha çok üyemizin yurt dışında sesini duyurabilmesi için projenin Azerbaycan ayağında bestelenmeye değer görülen altı eser sahibi bundan sonra devam edecek olan diğer aşamalarda düzenlenecek olan yarışmalara katılamayacak.

Mayıs ayında planladığımız Bakü Konseri, Haziran ayı başında Olimpiyat Oyunları’nın Bakü’de yapılacak olması nedeniyle Eylül ayında, Ankara Konseri ise Ekim ayında burada yapılacaktır.”dedikten sonra şiirleri Azerbaycanlı Bestekarlar tarafından bestelenecek ve Mahnı’dan Şarkıya Bakü-Ankara Konserinde yer alacak Şairleri; Ekrem Yalbuz, Durmuş Kaya, Sevim Yakıcı, Sevinç Atan, Serdar Öncül ve Nedim Uçar olarak açıkladı. 

Mehmet Nuri Parmaksız, şiirleri Azerbaycan’da yayımlanacak Sevgi-Aşk Şiirleri Antolojisi’nde yer alacak şairleri de şu şekilde açıkladı:

Gündüz Aydın, Yaşar Duymuş, Abdullah Satoğlu, Hikmet Elitaş, Yıldız Toksöz, Nedim Saatçioğlu, Şükrü Öksüz, Şener Danyıldız, Aynur Avcı, İsmail Özmel, Mansur Ekmekçi, Meryem Maman, Esat Erbil, Ayten Çınar, Behram Aktemur, Ayça Nur Kip Akyol, Nezmiyye Hicran, Fatma Uçarlar, İbrahim Şaşma, Harika Ufuk, Hayriye Çitoğlu, Saim Yaylagül, Hasan Hüseyin Yılmaz, Abdurrahim Küçük, Riyaz Demirci, Hanifi Işık, İsmet Bora Binatlı, Gürşen M. Sevinç, Mehmet Ali Kalkan, Erdoğan Pamuk, Şakir Susuz, Hava (Avcı) Köseoğlu, Mehmet Orhan, Ilgar Türkoğlu, Selahattin Dündar, Esat Anık, Şerife Çınar, Hasan Hüseyin Anmak, Arzu Kabukçu, Mehmet Kındap, Cansın Erol, Vedat Fidanboy, Osman Öcal, Rüya Tokgöz, Bekir Yeğnidemir, Murat Duman, Erdal Ercin, Şerife Badısaba, Zeki Soyuduru, Mine Özdemirtaş, Mahir Ünat, Ömer Ekinci Micingirt, Seyfettin Çoban, Gülten Ertürk, Halil Gürkan, Zübeyde Gökbulut, Sevgi Yücebaş, Necati Özdenkoş, Hatun Tülin Şenel, Asuman Soydan Atasayar, Sibel Unur Özdemir.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Şiirleri Azerbaycanlı bestekarlar tarafından bestelenecek ve Azerbaycan’da yayımlanacak Sevgi-Aşk Şiirleri Antoloji’sinde yer alacak İLESAM üyesi şairlerimizi kutluyoruz.” dedi.

Parmaksız “Kuran-ı Kerim’i iyi okursak eşitliğin, adilliğin orada olduğunu anlarız. Sadaka vermek de zekat vermek kadar önemli.Bazı insanlar sadakayı bozuk para olarak algılıyor. Kuran’da zekat kırkta bir olarak ifade ediliyor.Biz ille kırkta bir değil, kırkta iki, kırkta beş, vs. de vermeliyiz. Birbirimize yardım edelim, gözetleyelim.Yanlışlarımızı açığa vurmayalım. Size yapılan kötülükleri unutunuz. Yaptığınız iyilikleri de unutunuz. Birini konuşurken dinlemek bile kemale ermektir. Sükût ve sabır bu noktada önemlidir. Yollar aynıdır, doğru ise gördüğünüz kadardır. Neye, nereden baktığınız önemlidir. Hepimiz kardeşiz, birbirimize saygı ve sevgi duyalım, kırıcı olmayalım.” dedikten sonra haftanın konusu “Liberalizmin Köleleştirme istemi”ni anlatması için sözü Furkan Işık’a bıraktı.
 
 

Furkan Işık, insanoğlunun hayata gelmesiyle başlayan barınma, beslenme, üretme, paylaşma vb. gereksinimlerinin üzerinde durarak iyi niyet/kötü niyet imgelerinden hareketle insanın amacının mevcut ihtiyaçlarını karşılamak olduğunun, ihtiras ve ihtiyaçların paylaşıldığı paranın değil bir takım insanların zürriyeti altına girildiğinin, bir şeye benim diyebilmek için emek verilmesi, kazanılması gerektiğinin aksi halde emeksiz kazanılanların üzerinde başkalarının hakları olduğunun altını çizdi.

Furkan Işık’ın konu ile ilgili olarak bizlerle paylaştığı notu sizlere aynen aktarıyor ve kendisine notlarını paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

 

“BDPS, borca dayalı para sisteminin kısaltılmış halidir. Tüm insanlığı köleleştiren, devletlerin devlet olma erkini ellerinden alıp bankalara teslim eden ve bugünkü bankacılık sisteminde para üretme mekanizmasına verilen kısa addır.
İnsanların çoğu paranın kim tarafından ve nasıl üretildiğini bilmezler. Üretilen parayla nasıl köleleştirildiklerinden de haberi yoktur. Çoğunda “Parayı devlet üretir” inancı hakimdir. Zan üzerine yaşamlarını sürdürmektedirler. Oysaki paranın %10’luk kısmı devlet tarafından açılan, borçlanma ihaleleri süreçleriyle devlet tahvili/hazine bonoları/sukuk denilen borç belgeleriyle bankalara borçlanmak suretiyle üretilmektedir.

 

Şekilde de görüldüğü gibi bu sistemde devlet bir miktar paraya ihtiyacı olduğuna karar verir, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Anonim Şirketini (TCMB) arar ve diyelim ki 10 Milyon TL ister. TCMB cevaplar ve der ki; "Tabi ki, sizden buna karşılık 10 Milyon TL devlet tahvili alırız". Böylece devlet bir miktar kâğıt alır, üzerlerine birtakım resmi tasarımlar yapar ve onları hazine tahvili/bonosu/sukuk olarak isimlendirir. Daha sonra bu tahvillerin/bonoların/sukukların toplam değerini 10 Milyon TL olarak belirler ve TCMB’ye gönderir. Karşılığında TCMB çalışanları da devlet için birtakım etkileyici kağıt parçaları hazırlar. Bu kâğıtlara da banknot derler. Bu banknotların toplam değerleri de 10 Milyon TL olarak belirlenir. TCMB daha sonra bu kâğıt banknotları hazine tahvili/bonosu/sukuk karşılığında bileşik faizi ile birlikte ve borcunu geri ödemesi koşuluyla devlete verir. Bu işlem tamamlandığında devlet 10 Milyon TL değerindeki banknotları alır ve bir banka hesabına yatırır. Bu işlemden sonra kâğıt banknotlar resmen para haline dönüşür. 10 Milyon TL bu şekilde bankalara verildikten sonra, bankalar da bu 10 Milyon TL’yi bileşik faizli krediler ile müşterilerine vererek piyasaya kullanıma sokar. Ve bu paralar ekonomik sisteme dahil edilir. 
İşte bu şekilde TCMB Anonim Şirketine bileşik faizle borçlanmak suretiyle piyasaya kâğıt para arz etme sürecine “Borca Dayalı Para Sistemi” adı verilmektedir.

Borca Dayalı Para Sistemi ile Türkiye’de şu ana kadar 80 Milyar TL tutarında fiziksel para piyasaya arz edilmiştir. Devlet bütün insanlardan, bankalardan, işletmelerden kısaca her yerdeki fiziksel parayı toplasa dahi BDPS ile aldığı paranın borcunu ödemesi mümkün değildir. Çünkü bu, fiziksel olarak piyasadaki mevcut 80 Milyar TL’yi tedavülden çekip borç aldığı kurum olan TCMB’ye geri iade etmesi demektir. Kaldı ki anapara borcu dışındaki faiz borcunu ödeyecek fiziksel para elinde olmadığından dolayı borcun bu sistemde hiçbir zaman bitmesi mümkün değildir.”

 

“Liberalizmin Köleleştirme Sistemi” konusu hakkında doyurucu bilgiler veren ve kendisine konu ile ilgili yöneltilen soruları da cevaplayan Furkan Işık’a katılımlarından dolayı Prof. Dr. Nurullah Çetin tarafından bir Teşekkür Belgesi takdim edildi.

 

Etkinliğin ikinci yarısını oluşturan Şiir Dinletisi İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Turan Durak Düz tarafından gerçekleştirildi.
Ermeni mezalimi, özlem, can, ihmal, sevda, ayrılık, güzel, sevgi, aşk, Muhammed temalı şiirler bu Cumartesi de şiire sevdalı gönüllerdeki yerini aldı.
Tülin Hatun Şenel, Hanefi Işık, Vedat Fidanboy, Ali Kemal Parıldar, Mehmet Sevinç, Mahir Ünat, Cahit Karaç, Şakir Susuz, Bekir Yeğnidemir, İbrahim Yaman, Sibel Unur Özdemir, Niyazi Bali, Halil Yazanel, Nur Ersen, Hüseyin Atmacaoğlu, Hanlar Koca, Seyfettin Çoban, Necati Özdenkoş, Merih Baran, Nurettin Gür Ozanoğlu, Orhan Vergili, Zeynep Satı Yalçın, Ozan Dudai, Şerife Badısaba, Bayram Yelen, Uğur Bulut, Sadık Kılıç, Nevin Kurular, Şakir Durmaz, Saim Yaylagül, Zeliha Altındal, Fevzi Gökalp, Ozan Sevdai, Meral Otan, Hilmi Teke, Faik Yılmaz, İbrahim Atasoy ve Asım Lakeler etkinliğe katılan isimler arasındaydılar.

 

İLESAM Şiir Dinletilerimize şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz. Unutmayın!

 

HABER METNİ : Sibel Unur Özdemir 
FOTOĞRAFLAR: Sibel Unur Özdemir/Orhan Vergili/Nur Ersen
YAYINA HAZIRLAYAN: Nur Ersen

 Okunma Sayısı : 1242         23 Nisan 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 687426

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.