9 Mayıs 2015-TOKATLI ÜYELERİMİZİN ON BEŞLİLER GELİYOR ADLI SOHBETİ-İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ

(9 Mayıs 2015)

“TOKATLI ÜYELERİMİZİN ON BEŞLİLER GELİYOR ADLI SOHBETİ”

Bu Cumartesi etkinliğinde Tokat’dan gelen üyelerini ağırlamaktan mutluluk duydu İLESAM Kültür Evi.

Program, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın günün anlam ve önemine dair yaptığı açılış konuşması ile başladı. İLESAM Ansiklopedisi hazırlıklarının bir an önce tamamlanabilmesi için bilgilerin Genel Merkeze ulaştırılmasını üyelerinden isteyen Parmaksız, bayan üyelerinin Anneler Günü’nü de kutladı.

“ON BEŞLİLER GELİYOR” adı altında gerçekleştirilen ve Tokatlı değerlerin tanıtılmasına yönelik programın sunumunu İLESAM İl Denetim Üyesi Mahmut Hasgül üstlendi.

Mahmut Hasgül “Tokat edebiyat konusunda bakir bir bölge. Bizler edebiyata yönelik yaptığımız çalışmalarla aykırı bir tablo çizsek de, bize deli deseler de, bizler yaptığımız işten memnunuz ve çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diyerek Tokat Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Remzi Zengin’i kürsüye davet etti.

Derneklerinin faaliyetlerinden kısaca bahseden Remzi Zengin, Tokatlı bir sanatçı olan Necati Başaran’ın eserlerinden bahsetti. Anonim sanılan pek çok eserin ona ait olduğunu; onun flüt, kaval, saz ustası ve bestekâr olduğunu da sözlerine ekledi. Başaran’ın seslendirdiği “Tokat Bir Bağ İçinde” isimli türküyü yöreye ait sunum eşliğinde katılımcılara sundu.

Sözlerine kendini tanıtarak başlayan Ahmet Divriklioğlu “Köroğlu’nun Tokat Seferi diye bir kitap var. Biz, Köroğlu özel sayısı yaptık. Köroğlu’nun tanımlanmasında yaşayışı, sosyal yaşamı, şair mi ozan mı, doğaçlama mı söyler, fakiri fukarayı mı korur, şeklinde otuzu aşkın versiyon vardır ancak bizim kabul ettiğimiz Tokat versiyonudur. Köroğlu’nun Tokat dağlarında yaşadığı ve öldüğü söyleniyor. Bunlar varsayım.” dedikten sonra Köroğlu için yazdığı bir şiiri seslendirdi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İLESAM İl Temsilcisi Hasan Akar “Köroğlu Çeşmesini ve Köroğlu Anıtını sağ tarafa taşıdık ve Atatürk Anıtı le ölümsüzleştirdik” diyerek sözlerine başladı. Akar da bir başka Tokatlı değerden, Cahit Külebi’nin edebi kişiliğinden bahsederek Külebi ile eşi Süheyla Hanım arasında geçen tatlı bir anıyı nakletti. Ve sunumunun akabinde Mahmut Hasgül Külebi’nin ‘Hikâye’ isimli şiirini ve Hasan Akar ise ‘Tokattan Mısralar’ kitabında yer alan bir şiiri karşılıklı düet yaptılar.

Nihat Aymak ise Almuslu Âşık Eşref Tombuloğlu ile ilgili bilgiler verdi. Tombuloğlu’nun çocukluğundan beri saz çaldığını, okumaya düşkünlüğünü, büyük bir kütüphanesinin olduğunu söyledi. Aymak, MESAM üyesi olan Âşık Eşref’in “Harmandan Gel Harmandan’, “Başındaki Yazmayı Sarıya mı Boyadın?”  gibi 250 türküsü ve 18.000 eseri olduğu bilgisini de katılımcılarla paylaştı.

Fuzuli, Seyit Nesibi, Yemini, Virani, Pir Sultan Abdal, Kul Himmet ve Şah İsmail’i yedi ulu ozan olarak tanımlayan Mahmut Hasgül kürsüyü Ankara’da yaşayan ama Tokatlı olan Âşık Sevdai’ye bıraktı. Sevdaî’nin sazından, sözünden dökülen nağmeler dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

Tokatlı sanatçılara dair paylaşımların yanı sıra Mayıs ayının 9’unda gerçekleştirilen etkinlikten bir gün sonra Anneler Günü olması sebebiyle program akışı içerisinde “anne” konusunu içeren nesirlere, şiirlere de yer verildi.

“Elazığlıyım ama Tokat geliniyim” diyerek sözlerine başlayan Sündüs Aslan Akça, anneler için pek çok şiir yazıldığını ancak kendisinin şiir değil kaybettiği annesi için kaleme aldığı bir yazıyı paylaşmak istediğini söyledi. Akça,  “Anneler” ismini verdiği yazısına ses oldu.

Tokat’ın Ankara Temsilcisi Dilek Yeğnidemir Ekici, babası Bekir Yeğnidemir’e ait anne temalı bir şiiri seslendirdi. Ekici, merhamet şairlerde var. Merhametin asıl kaynağı Peygamberimizdir, diyerek geçtiğimiz günlerde kutlanan Kutlu Doğum Haftasına istinaden kendi yazdığı “Ya Resul Allah” isimli şiirini yorumladı.

Tokatlı kanun sanatçısı Behzat Çiğiltepe ise anneler gününe istinaden; anneler için hicazkâr bir şarkıya can vermesinin ardından sözleri İlter Yeşilay’a, bestesi Bilge Özgen’e ait olan “Dediler Zamanla Hep Azalırmış Sevgiler” isimli şarkıya kanunu ile ses oldu.

“ON BEŞLİLER GELİYOR” adlı programı gerçekleştiren Tokatlı konuklara katılım ve katkılarından dolayı İLESAM tarafından birer Teşekkür Belgesi sunuldu.

Tokat Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Remzi Zengin ile İLESAM İl Temsilcisi Hasan Akar, eski Tokat Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu’nun,

İLESAM İl Denetim Üyesi Mahmut Hasgül ile Ahmet Divriklioğlu İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın,

Nihat Aymak, İLESAM Haysiyet Kurulu Başkan Yardımcısı Hanefi Işık’ın,

Sündüs Aslan Akça, Nuray Alper’in,

Dilek Yeğnidemir Ekici, Tülin Hatun Şenel’in

Ozan Sevdai, İLESAM Denetleme Kurulu Başkanı Bilal Dilsiz’in,

Behzat Çiğiltepe, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın,

elinden aldılar Teşekkür Belgelerini.

Etkinliğin ikinci yarısını oluşturan “Şiir Dinletisi”nin sunumu Mahir Ünat tarafından gerçekleştirildi.

Atatürk, anne-baba, aşk, hasret temalı şiirlerin hayat bulduğu dinletide Anneler Günü nedeniyle güne “anne” temalı şiirler damgasını vurdu.

Etkinliğe katılan isimler arasında Selahettin Dündar, Şakir Susuz, Nurettin Gür Ozanoğlu, Hanifi Işık, Fatma Kalkan, Sadık Kılıç, Tuncer Ulusoy, Hayrettin Gültekin, Âşık Dudai, Küçük Satı, Sevinç Doğancan Güven, Tülin Hatun Şenel, Hayriye Çitoğlu, Cahit Karaç, Sibel Unur Özdemir, Bayram Yelen, Vedat Fidanboy, Turcihan Yılmazer, Musa Ay, Orhan Vergili, Fevzi Gökalp, Şükrü Anat, Ali Haydar Karahacıoğlu, Hilmi Teke ve Ali Kahraman da vardı.

Tokat’tan tatlı bir esintinin yer aldığı bu etkinlik de daha anılarda ve gönüllerdeki yerini aldı gün sona erdiğinde.

İLESAM Şiir Dinletilerimize şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.Unutmayın!!!

HABER METNİ: Sibel Unur Özdemir

FOTOĞRAFLAR: Sibel Unur Özdemir-Orhan Vergili

YAYINA HAZIRLAYAN: Nur Ersen

 

 Okunma Sayısı : 1003         13 Mayıs 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 663723

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.