İLESAM ÜYESİ HALK OZANLARI ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE…

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ÜYESİ HALK OZANLARI ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE…

(9 MAYIS 2015)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde Ankara AİLEM-DER tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa İLESAM üyesi halk ozanları da katıldı.

Selahettin Dündar yaptığı açılış konuşmasında “Biz İLESAM çatısı altında toplanan halk ozanları olarak Meslek Birliğimizi temsilen burada bulunuyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde Ankara AİLEM-DER’in düzenlemiş olduğu bu etkinliğe İLESAM adına katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizlere İLESAM Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız beyefendinin başarı dilekleriyle birlikte selamlarını, saygılarını ve sevgilerini iletiyorum.” dedi.

Aşık Dündar, Aşık Sevdai, Aşık Bayrami, Aşık Temeli, Aşık Mustafa Aydın, Aşık Behrami’nin katıldığı programda ozanların karşılıklı atışmaları dinleyicilere hoş anlar yaşattı.

Aşıklar kendilerine ait eserleri söylemelerinin yanı sıra “usta malı” olarak tabir ettikleri eserlere de sazlarıyla, sözleriyle ses oldular.

Aşıkların ses oldukları bütün deyişler aile bütünlüğüne, annenin ailedeki önemine vurgu yaptı.10 Mayıs 2015’in tarihinin Anneler Günü olması nedeniyle sazlar anne temalı deyişlerle seslendi dinleyicilerine.

9 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 11.00’de başlayan program 14.00’e kadar sürdü.

Programa çoğunlukla kadın izleyicilerin katılması dikkat çekici unsurlardan biri olurken; Ankara Vali yardımcılarının, milletvekillerinin, üst düzey bürokratların da etkinliğe ilgisi dikkat çekti.

Program sona erdiğinde katılan sanatçı gruplara kurumlarını temsilen çeşitli plaketler ve hediyeler verildi.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)ne programa katılım ve katkılarından dolayı özel olarak yapılmış “Semazen Ney”i takdim edildi. Bu değerli hediyeyi Meslek Birliği adına Halk Ozanı Selahettin Dündar (Aşık Dündar)  aldı.

Aşık Dündar bu özel ödülü aynı  gün İLESAM Kültür Evinde Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız’a başarı semboli olarak sundu.

Gün sona erdiğinde İLESAM’ın bir etkinliği daha gönüllerdeki ve anılardaki yerini aldı.

İLESAM’lı halk ozanları Anneler Günü nedeniyle Mayıs ayının