İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (27 MAYIS 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(27 MAYIS 2015)

ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ PROJESİ… 

“Bir ülkede sanatın, bilimin gelişmesi, üretimin artması telif hakkına duyulan saygıyla ilgilidir. Projenin ülkemiz adına bir kazanç olduğunu düşünüyorum.” 

Mehmet Nuri Parmaksız

İLESAM Genel Başkanı

Esere Saygılı, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması projemiz,

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) tarafından 4 yıldır Ankara’daki tüm ortaokul ve liseleri kapsayan yarışmada şekillenen; eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkımızı özellikle Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleriikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen bir sosyal sorumluluk projesidir. 

ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI ŞARTNAME

1.Yarışmaya Türkiye’deki tüm Ortaokul ve Liselerde okumakta olan öğrenciler katılabilir.

2.Yarışmaya her okuldan slogan ve logo alanından en çok 3 öğrenci katılabilecektir.

3. Katılımcı öğrenciler hem slogan hem de logo yarışmasına katılabilir. Logolar A- 4 kağıdına çizilecek ve renkli de olabilir.

4.Slogan ve logolar Okul Müdürlüğünün resmi yazıları ile İLESAM’a gönderilecektir.

5.Slogan ve logolar öğrencilerin kendi ürünleri olacaktır ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olmalıdır.

6.Yarışmayla ilgili her türlü bilgiye ve daha önceden yapılan yarışmalardaki örnek eserlere www.korsanakarsiyiz.com adresindeki web sitesinden ve İLESAM Genel Merkezi aranarak ulaşılabilir.

7. Yarışmacılar, belirlenen ödüller dışında herhangi bir telif hakkı talep etmeyecektir. Yarışmaya katılan slogan ve logoların kullanım hakkı İLESAM’a ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

DEĞERLENDİRME: 

1. Slogan ve logolar, İLESAM tarafından oluşturulacak ön seçici kurul tarafından ön elemeden geçirilecek daha sonra asıl seçici kurul tarafından dereceye girenler belirlenecektir.

2. Yarışma sonunda dereceye giren ve katılan eserler kitaplaştırılabilir ya da yarışma sonrası herhangi bir yerde kullanılabilir. Katılımcılar eserleri hakkında herhangi bir telif ücreti istemeyeceklerini yarışmaya katılmakla kabul etmiş sayılır.

3.Asıl Seçici Kurul aşağıdaki isimlerden oluşur:

Asıl Seçici Kurul İLESAM’ın belirleyeceği 3; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün bildireceği 2 ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bildireceğitoplamda 7 isimden oluşacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ: 

1.Yarışmaya son katılım tarihi 16 Ekim  2015’tir.

2. Yarışma sonuçları Ekim 2015 sonuna kadar  www.ilesam.org.tr adresindeki İLESAM’ın web sitesinde açıklanacak ve ödül töreni Kasım 2015 sonuna kadar Ankara’da yapılacaktır. Yarışmada dereceye giren öğrencilerin ve refakatçilerinin yol, konaklama ve iaşe bedelleri İLESAM tarafından karşılanacaktır. 

YARIŞMAYA KATILIM BİÇİMİ: 

Okullar yarışmaya katılacak öğrencilerin slogan ve logolarını resmi yazı ile İLESAM’a (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)  gönderecektir. İLESAM Adres: İzmir 1. Cadde, No:33/16, Aydın Apartmanı, Kat:4, Kızılay/Ankara Tel:0312 419 49 38-Belgeçer:0312 419 49 39

ORTAOKUL SLOGAN VE LOGO DALINDA ÖDÜLLER: 

BİRİNCİYE             : Dizüstü Bilgisayar + Plaket ve Katılım Belgesi+Kitap Seti

İKİNCİYE                : Tablet Bilgisayar+ Plaket ve Katılım Belgesi+Kitap Seti

ÜÇÜNCÜYE            : Dijital Fotoğraf Makinesi + Plaket ve Katılım Belgesi+Kitap Seti

 

LİSE  SLOGAN VE LOGO DALINDA ÖDÜLLER:

BİRİNCİYE             : Dizüstü Bilgisayar + Plaket ve Katılım Belgesi+Kitap Seti

İKİNCİYE                : Tablet Bilgisayar+ Plaket ve Katılım Belgesi+Kitap Seti

ÜÇÜNCÜYE             : Dijital Fotoğraf Makinesi + Plaket ve Katılım Belgesi+Kitap Seti

KAYNAKhttp://korsanakarsiyiz.com/default.aspx

NOT:  DETAYLI BİLGİYE ERİŞEBİLMENİZ İÇİN http://korsanakarsiyiz.com/default.aspx  WEB SİTEMİZİ ZİYARET EDİNİZ


KORSANA KARŞIYIZ web. SİTEMİZ AÇILDI

http://korsanakarsiyiz.com/default.aspx 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, çağdaş medeniyet seviyesini yakalamanın ve ilerlemenin en önemli anahtarının üretimden geçtiğini, üretimin ilk kuralının fikir ve hayalle soyut olarak başladığını, bu iki unsurun somuta ulaşmasının onu kalıcı kılacağını, üreten insanın araştırmaya, yazmaya ve düşünmeye dair çilesinin zor bir süreci içerdiğini dile getiriyor. 

Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız’ın fikir ve proje yapısını oluşturduğu “Emeğe Saygılıyız Korsana Karşıyız” temalı bu yarışmanın içeriğinden oluşan web.sitemiz sanat ile ilgilenen bireylerin zaman zaman yaşadıkları sorunların gün ışığına çıkarılması mevzuuna görsel bir içerik kazandırdığı gibi telif hakkı ve korsan yayın konularının akıllarda daha da kalıcı olmasına hizmet ediyor.  

Bu proje ile sanat ve sanatçının hakları korunacak ve devletimizin vergi kaybı önlenecek. 

Çocuklarımız ve gençlerimiz ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya bulunduğu telif hakkı ihlalleri ve her türlü korsan konusunda bilinçlenerek hayat karşısındaki duruşlarını sağlamlaştıracaklar.

AYTEN DİRİER’İN “CUMHURİYET SEVDASI” İSİMLİ KİTABI ÇIKTI

T.C.İnkılâp Tarihi Uzmanı, Şair-Araştırmacı Yazar Ayten Dirier’in hazırladığı, Cumhuriyet öncesi ve sonrası bütün safhalar, Demokrasi Hareketleri, İsyanlar, Yenilikler, Atatürk’ün görüşleri, İlkeleri, gençlikle ilgili düşünceleri, Dış Siyaseti ve Vefatının destanı... 90.yıla kadar Türkiye’nin kısa serencamı...

135 sayfa, 1.hamur(beyaz)

Toplu istekler için: aytendirier@hotmail.com

Dr. MEHMET AKİF ERBAŞ ve “BELGESEL YAPMAK” İSİMLİ ESERİ

 Dr. Mehmet Akif ERBAŞ tarafından yazılan ve TRT Eğitim Dairesi Başkanlığınca yayınlanan “Belgesel Yapmak” adlı eser;  teknik işlemleri tamamlanarak, 791.43 ERB sınıflama numarası ile koleksiyona eklenmiştir. Merkez Kütüphane.

Dr. Mehmet Akif ERBAŞ (TRT Belgesel Yönetmeni)  “Yaklaşık 20 yıldır bir meslek olarak yapmakta olduğum ‘Belgesel Yönetmeliği’ndeki tecrübelerimizi bizden sonrakilere aktarmak üzere; “söz uçar, yazı kalır” hikmetinin ışığında kaleme aldığım BELGESEL YAPMAK isimli eserim, TRT Eğitim Yayınları arasında çıktı. Paylaşmak istedim. Hepinize selamlar, sevgiler, hürmetler efendim.” dedi.

BENCİLEYİN SÖZLER II OKURLARIYLA BULUŞTU

“Fikirlerim hoşa gitmeyebilir; bir yönüyle başka fikirlere benzeyebilir lakin varlığımı düşüncelerimle anlatabilmek; yüreğimin ve aklımın gördüğünü ben gibi söylemek derdim.”

Mehmet Nuri Parmaksız 

Edebiyatın birbirinden farklı alanlarında - roman,  deneme,  şiir,  mektup, araştırma/inceleme- eserler veren Mehmet Nuri Parmaksız’ın 2013 yılında okurları ile buluşturduğu “Bencileyin Sözler I” isimli kitabının ikincisi olan “Bencileyin sözler II”  Berikan Yayınevi’nden çıktı. 

Mehmet Nuri Parmaksız aklının, gönlünün, duygularının ve fikirlerinin kavradıklarını hayata ve aşka dair sözleriyle harmanlayarak okurunu öğrenmeye, düşünmeye, okumaya, okuduğunu yorumlamaya, bilgi sahibi olmaya çağırıyor. 

İki ayrı bölümde toplanan sözler;  insana insanı, insana hayatı, insanın içinde var olduğu hayata dair ne varsaya ayna tutuyor.

Yüz yirmi üç sayfa olan kitabın kapağındaki tezhip çalışmasında Sevimbike Polat imzası görülüyor. Kapak tasarım ise Fatma Işık’a ait.

Bencileyin Sözler II’de ilk kitap gibi “Söz yağmuruyla öz yangınını yıkayanlara” ithaf edilmiş. 

İşte o sözlerden birkaç örnek:

*Aşkın en zor hâli, çok özleyip de ‘özledim’ bile dememeye mahkûm yaşamak zorunda kalmaktır.