İLESAM’ın “MAHNIDAN ŞARKIYA” BAKÜ-ANKARA KONSERİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’ın “MAHNIDAN ŞARKIYA” 

BAKÜ-ANKARA KONSERİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR  

İLESAM’IN TÜRK DÜNYASIYLA OLAN KÜLTÜR VE KARDEŞLİK BAĞLARINI GÜÇLENDİRMEK İÇİN 

AZERBAYCAN’LA DÜZENLEDİĞİ “MAHNIDAN ŞARKIYA” KONSERLER DİZİSİNİN 

BAKÜ-ANKARA AYAĞINA KATILACAK BESTEKÂRLARIMIZ İKİ ÜLKENİN ORTAK KARARIYLA BELİRLENDİ

İLESAM’ın Türk soylu ülkelerle projesini başlattığı faaliyetin Azerbaycan ayağında iki ülkeden on iki bestekar ve güftekârın yer alacağı “Mahnıdan Şarkıya” Bakü-Ankara konserinde yer alacak bestekârlarımız katılımcı ülkelerin ortak kararıyla belirlenmiştir.

Projeye göre Azerbaycan Bestekârlar Birliği tarafından seçilerek İLESAM’a gönderilen ve Azeri Türkçesiyle yazılan güfteleri dil özelliklerini hiç bozmadan Türk sanat müziği form ve makamlarında besteleyecek olan bestekârlarımız 1 Haziran 2015 Pazartesi akşamı İLESAM’a davet edilerek görevleri kendilerine tevdi edilmiştir. Bu milli projede yer almayı sevinçle ve gururla kabul eden bestekârlarımızın isimleri alfabetik sıraya göre şöyledir:

1.      Faruk ŞAHİN-Bestekâr-  Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Sanatçısı

2.      Özgen GÜRBÜZ-Bestekâr- TRT Müzik Dairesi Başkan Yardımcısı

3.      Pınar KÖKSAL-Bestekâr- PET Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

4.      Uğur TOP-Bestekâr- Kültür Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Sanatçısı

5.      Prof. Dr. Yaşar BEDÜK-Bestekâr-İbni Sina Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı

6.      Zekâi TUNCA-Bestekâr- Türk Sanat Müziği Sanatçısı

Azerbaycan’dan gönderilen ve ünlü şairlerin eserlerinden oluşan şiir seçkisinden kendilerini etkileyen güftelerden yapacakları besteleri 15 Temmuz’da İLESAM’a teslim edecek olan ünlü bestekârlarımızla yapılan toplantıda projenin içeriği, nasıl yol alındığı ve Ekim ayında Bakü’de yapılacak konserin teknik hazırlıklarıyla ilgili fikir alışverişi yapıldı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın geniş ve ayrıntılı bir şekilde anlattığı ve bilgilendirmelerde bulunduğu toplantıda Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’da projenin önemli detayları hakkında bilgiler verdi. Bir yıl boyunca İLESAM’ın kahvaltı toplantılarına katılan bestekârlarımızın önümüzdeki yıllarda Türk dünyasının diğer ülkeleriyle yapılacak olan projelerde görev almak üzere davet edileceğini söyleyen Parmaksız, bir çok bestekârımızın ve İLESAM üyesi şair ve yazarlarının bu ve benzeri projelerde değerlendirileceğinden bahsetti.

“MAHNI’DAN ŞARKI’YA BAKÜ-ANKARA KONSERİ” milli projesine katılacak bestekârlarımız duygularını şu cümlelerle ifade ettiler:

Daha önceden verilmiş bir program sözü sebebiyle İstanbul’da olmasından dolayı toplantıya katılamayan Zekâi TUNCA bu proje içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek herkese selam ve saygıları sundu.

Özgen GÜRBÜZ

“İki kardeş milletin birbirlerine çok yakın olan musikilerinden yapılacak şarkıların söz yazarları ve bestecilerini aynı sahnede buluşturmak, paylaşmak ve kaynaşmak benim hayatımda önemli bir dönüm noktası çünkü benim yüreğimde Azeri müziğinin çok ayrıcalıklı bir yeri var. Nedenini bilmiyorum ama bu müzikle çok ilgiliyim ve hayatımda adeta bir tutku gibidir. Bu nedenle Azerbaycan’daki kardeşlerimizle ortak gönül bağlarımızı perçinlemek, onlarla bir arada aynı projenin içerisinde yer almak benim için önemli bir fırsattır diye düşünüyorum. İLESAM özellikle son dönemde geliştirip hayata geçirdiği çok özenli ve etkili projelerle Türk kültür ve sanatına gösterdiği ilgiyi ve sahiplenmeyi bu organizasyonla uluslar arası bir boyuta taşıdı ve üyelerine, kendilerini ve eserlerini yurt dışında temsil etme şansı verdi. Benim bu milli projede yer almam gurur vericidir. Takdir ve teşekkürlerimle başarılar diliyor, ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyorum.

Fâruk ŞAHİN

Bakü-Ankara konserleri ve organizasyonuna verilen emek ve özen gerçekten göz kamaştırıcı. Gerek fikir ve gerekse bu fikrin etrafında gelişen tüm çalışmalar aynı soydan gelen kardeşlerimizle kültürel ve duygusal bağlarımızı güçlendirerek ortak değerlerimizi ileriye taşımamıza büyük katkı sunacaktır. Böylesine görkemli ve gurur verici bir organizasyonu hayata geçiren İLESAM’ı kutluyor Türk Dünyası’nın diğer ülkeleriyle de devam edecek olan projede bulunmaktan gurur duyuyorum.

Prof. Dr. Yaşar BEDÜK

Son derece ilginç ve yararlı olan bu projede yer almak gerçekten insanı gururlandırıyor. Türk Sanat Müziğimizi Türk soylu kardeşlerimizin diliyle bütünleştirerek ortaya çıkacak şarkıların birinin bestesi de bana ait olacak. Milli bir görev olmasının yanı sıra çok kutsal bir amaca da hizmet etmesi beni ayrıca heyecanlandırıyor. İki defa Tıp sempozyumları için gittiğim Bakü’de bu sefer sanatımla yer almak benim için çok farklı ve mutluluk verici bir ayrıcalık olacak.  Türk bestecilerini  Azeri kardeşlerimizle aynı sahnedeki sanat ortamında buluşturmak muhteşem bir fikir.  İLESAM’ı uluslararası böyle görkemli projelerde başrolde görmek kardeşlik bağlarımızın ileriye taşınması açısından umut verici. Sorumluluğumuzun ne kadar ciddi olduğunun bilincindeyim. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimize gönülden inanıyor, İLESAM’ın vizyonu geniş yöneticilerini kutluyor hepimize başarılar diliyorum.

Pınar KÖKSAL

Bu projede yer aldığım için çok heyecanlı ve mutluyum. Türk musikisini en iyi şekilde temsil etmenin sorumluluğunun da bilincindeyim. Bir Türk kadın bestekârı olarak ülkemizin gönül sesini Azeri kardeşlerimizin gönül sesiyle bütünleştirmek son derece güzel bir çalışma olacak. Üstelik programın ilk startının Azerbaycan’da verilmesi benim için ayrı önem taşıyor. Çünkü biz yıllarca oralarda iş yaptık. Fakat şimdi müziğimle ülkemi temsil edeceğim, hatta eski dostlarımla hasret gidereceğim bu harika bir duygu. İLESAM’ın son yıllarda yaptığı atılımlara uluslararası başarılar eklemesi gerçekten takdire şayan bir durum. Emeği geçenleri tebrik ediyor başarılar diliyorum.

Uğur TOP

Böylesine önemli bir projede yer almak benim için farklı ve ayrıcalıklı bir deneyim olacak. İLESAM’la birlikte Bakü-Ankara konserinde çalışmak ve iki halkın kardeşliğini bir de müzikal alanda perçinlemek çok heyecan verici. Şimdiden sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunun farkındayım.  Nitelikli bir eser ortaya koymak için hemen kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağım. Bizim müziğimizi Azeri Türkçesiyle yazılmış bir güfte üzerinde en güzel şekliyle şarkı haline getireceğime inanıyorum. Zira ülkemizi temsil edeceğiz ve bunu en iyi şekilde yapacağımızdan kuşkum yok ekibimiz çok güçlü ve başarılı. İLESAM’ı yürekten kutluyorum. Farklı ve harika bir program olacağına da inanıyorum. Ekim’de tüm dünya Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak yürek sesini bu konserle duyacak.

Toplantıdan sonra birlikte hatıra fotoğrafı çektiren bestekârlarımız. İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’a teşekkürlerini bildirerek proje çerçevesinde yapılacak çalışmalarda yeniden buluşmak üzere İLESAM’dan ayrıldılar.

 Okunma Sayısı : 1334         02 Haziran 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 352371

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.