İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 HAZİRAN 2015)

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(12 HAZİRAN 2015)

ÜYELERİMİZDEN VEDAT FİDANBOY’UN GÜFTELERİNDEN OLUŞAN ŞARKILAR ANKARA’DA MÜZİK SEVERLERLE BULUŞTU

Ankara’da bulunan çeşitli TSM Koro yönetici ve şefleri, güfteleri  yönetim kurulu eski üyelerimizden Şair ve Söz Yazı Vedat FİDANBOY’a ait bazı eserleri  “2O15 Yılı TSM Bahar Konserleri” kapsamında repertuarlarına almışlar ve bu eserler konser salonlarında müzik sever  halkımızın huzurunda icra edilmiştir.

FİDANBOY bu konu ile ilgili olarak kendi sitesinde, bir teşekkür bildirisi yayımlayarak:

“2O15 Yılı “TSM Bahar Konserleri” kapsamında güftesi şahsıma ait aşağıdaki eserleri repertuarlarına alarak beni onurlandıran çok değerli koro Şefleri Sn. Ayşe TAŞ  Hanımefendiye, Sn. Ertuğrul OTTEKİN, Sn. İsmail AKÇAPINAR, Sn. Kenan GÜNEL, Sn. Sn. Naci TUNÇEL ve Sn. Alper ASLANER Beyefendilere; bu şarkıların çok değerli bestekarları Sn. . Ertuğrul OTTEKİN, Sn. İsmail AKÇAPINAR, Sn. Erol ERDİŞ, Sn. Zeynel Abidin TOPAL ve Sn. Naci TUNÇEL Beyefendilere; çok değerli başkan, yönetici, sunucu, solist ve koro elemanlarına; yine çok değerli saz üstatlarına; konserlerin icra edilmesinde her türlü emeği geçen, maddi ve manevi katkıda bulunan herkese; konser salonlarını dolduran saygıdeğer tüm dost, arkadaş ve müzik severlere en kalbi şükran ve teşekkürlerimi arz ederim…” demiştir. 

Konserlerde icra edilen eserler şöyledir:

1-Etimesgut Belediyesi Aysuda Türk Sanat Müziği Korosu/Şef: : Kenan GÜNEL/Şarkı Adı:Sevgi Neymiş Onda Gördüm/ Beste:Erol ERDİŞ/ Okuyan: Münire DEMİR/ Yer: Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi 2.Etep Eryaman-Etimesgut /Tarih:16 Mayıs 2015 Saat:19.30

2-Kıbrıslılar Türk Kültür Derneği Nostalji Türk Sanat Müziği Korosu/Şef: : Kenan GÜNEL/Şarkı Adı:Sevgi Neymiş Onda Gördüm/ Beste:Erol ERDİŞ/Okuyan: Münire DEMİR/ Yer: Büyük Şehir Belediyesi Necip Fazıl Konser Salonu (Gençlik Parkı) /Tarih:18 Mayıs 2015 Saat:19.30 

3-Bizim Dostlar Korosu Şef:Naci TUNÇEL Şarkı Adı:/Bir Değil Bin Ömür Okusam Bıkmam (Bir Şiir Bir Şarkı Gözlerin Senin) /Beste: Naci TUNÇEL / Okuyan: Naci TUNÇEL / 

4-TUED Türkiye Emekliler Derneği Türk Sanat Müziği  Korosu/Şef: İsmail AKÇAPINAR/ Şarkı Adı:/ Deşme Derdim Deşme Ey Dost/Beste: : İsmail AKÇAPINAR/ Okuyan: Cüneyt ÇEÇEN /Yer: Büyük Şehir Belediyesi Necip Fazıl Konser Salonu (Gençlik Parkı) /Tarih:15 Nisan 2014 Saat:19.30

5-Şebinkarahisarlılar Vakfı Türk Halk Müziği Korosu/ Şef:Alper ASLANER/ Şiir: Sizde Öyle Güzel olmasaydınız/ Okuyan: Korist Şener ÇELEBİ /Yer: Büyük Şehir Belediyesi Necip Fazıl Konser Salonu (Gençlik Parkı) /Tarih:2 Mayıs 2015 Saat:19.30 

6-Ankara Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu/ Şef:Ertuğrul OTTEKİN/ Şarkı Adı:/ Kim Görse Vurulur Size İnan ki/Beste: Ertuğrul OTTEKİN / Okuyan: Ertuğrul OTTEKİN /Yer: A.Ü.Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Konferans Salonu/Tarih:22 Mayıs 2015 Saat:20.00 

7-DEÇEMKO Vakfı Ayşe Taş Türk Sanat Müziği Korosu/ Şef: Ayşe TAŞ / Şarkı Adı:/ En Nihayet Soldu Güller Sustu Bülbül Yok Seda/Beste: Zeynel Abidin TOPAL/ Okuyan: Zeynel Abidin TOPAL /Yer: Cüneyt Gökçer Tiyatrosu Çayyolu/Tarih:26 Mayıs 2015 Saat:19.50 

8-DEÇEMKO Vakfı Ayşe Taş Türk Sanat Müziği Korosu/ Şef: Ayşe TAŞ / Şarkı Adı:/ Bir Kız Tanıdım Bahtı Ezelden Karalıymış/Beste: Zeynel Abidin TOPAL/ Okuyan: Koro /Yer: Cüneyt Gökçer Tiyatrosu Çayyolu/Tarih:26 Mayıs 2015 Saat:19.50

OSMANLI PAŞASININ GÜNLÜĞÜ, ROMAN OLDU.

‘İŞKODRA’DA AŞK’

Tarihi kaynaklar başta olmak üzere, geniş bir alan çalışmasının ürünü olan “İşkodra’da Aşk” adlı roman, Alter yayınlarından çıkarak okuyucuyla buluştu. Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın kaleme aldığı roman, özellikle Arşiv Belgelerinden istifade edilerek kurgulandı.

Yakın tarihimizle yüzleşmemizi sağlayan roman, yaşanan savaşların karanlık yüzünü okuyucuya açması açısından dikkat çekiyor. Tarihi birçok belgenin incelenmesi ve savaşların yaşandığı alanların derinlemesine araştırılması nedeniyle, iki yıla yakın bir ön hazırlık süreci yaşanmış.

Kısa bir tarih analiziyle başlayan roman, Balkan Harbinde geçiyor. Ahmet Cemal ve Şevket Süreyya adındaki roman kahramanlarının Selanik ve İşkodra cephelerinde yaşadıkları acı gerçekler, roman kurgusuyla kaleme alınmış.

İstanbul’da Orduya yazılma sırasında karşılaşan iki kahramanın, farklı cephelerdeki maceralarının anlatıldığı romanda, sessiz bir aşk hikâyesine de yer verilmiş.

Ayrıca, romanda İşkodra müdafaası sırasında hayatını kaybeden Hasan Rıza Paşa’nın trajik şehadetinin yanı sıra, Balkan Savaşına bizzat iştirak eden Hasan Tahsin Paşa’nın savaş sırasında kaleme aldığı günlükten istifade edilmiş. Sade ve anlaşılır bir dille yazılan romanda, Balkan Harbi sırasında yapılan hatalar, ince ve derin bir kurguyla gözler önüne serilmiş.

Yazar, Dr. Tayfun Atmaca’nın ilk romanı olan bu eserin, yakın tarihimizi gözler önü sermesi ve Çanakkale Savaşları’nın 100’cü yıl dönümünü yaşadığımız bu günlerde okuyucuyla buluşması, geçmiş yüz yılın bugünün penceresinden bakarak ifade edilmesi ve gereken derslerin çıkarılması adına büyük önem taşıyor. Yazarın Alter yayınlarından çıkan eserleri arasında, Son Mektup, Sömürülen Topraklarda “Sürgünler ve Soykırımlar” ile Balkan Coğrafyasında Geride Bıraktıklarımız  “Zamanın İzleri” yer alıyor.

ÜYEMİZ METİN TURAN’IN YAYIN YÖNETMENLİĞİNİ

YÜRÜTTÜĞÜ,

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ’NİN

ULUSLARARASI HAKEMLİ DERGİSİ

FOLKLOR/EDEBİYAT’IN 82. SAYISI İÇİN ÇIKTI!

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin yılda dört sayı olarak yayımlanan uluslararası hakemli,  dil, edebiyat, iletişim, halkbilim ve sosyoloji içerikli dergisinin 82. Sayısı,  1981 yılında yitirdiğimiz, ünlü halkbilimci Sedat Veyis Örnek anısına özel sayı olarak düzenlendi.

Derginin bu sayısının yayımlanışı dolayısıyla Cumhuriyet Üniversitesi rektörlüğü, rektör, Prof. Dr. Faruk Kocacık’ ın evsahipliğinde 22 Mayıs 2015 günü, Sivas’ta, açılış konuşmasını ABD’de, Indiana Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim üyelerinden ve folklor/edebiyat dergisi hakem kurulu üyesi, Türkiye’nin ilk kuşak halkbilimcilerinden Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün yaptığı,  geniş katılımlı bir etkinlik gerçekleştirdi.

TÜBİTAK, Sedat  Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması başlıklı proje kapsamında Ankara Üniversitesi DTCF öğretim üyesi Doç. Dr. Serpil Aygün Cengiz’in editörlüğünde hazırlanan bu özel sayı 820 sayfalık  hacimli basılı yayın yanı sıra, içeriğinde Prof. Dr. Sedat  Veyis Örnek’in öykü, şiir ve tiyatro oyunlarının profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilmesi ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi stüdyolarında kaydedilmesiyle oluşturulan bir dvd ekini de içeriyor. Dvd ekinde kapsamlı bir “sesli kütüphane” yer alıyor. Sesli kütüphane içeriğinde, Sedat Veyis Örnek’in 1968 yılında yazdığı Pirinçler Yeşerecek, 1969 yılında yazdığı Manda Gözü ve Kurt adlı tiyatro eserleri yanı sıra, özgün ve çeviri hikayeleri ile şiirleri yer alıyor.

DVD ekinde  ayrıca Sedat Veyis Örnek’in ilk basımı 1966 yılında Ankara Üniversitesi tarafından  yapılan ve folklor/edebiyat’ın  bu sayısında yer alması için izin verilen  Sivas ve Çevresinde Hayatın Çeşitli Safhalarıyla İlgili Bâtıl İnançların ve Büyüsel İşlemlerin Etnoljik Tetkiki, 1971 yılında yayımlanan  Etnoloji Sözlüğü ile Anadolu Folklorunda Ölüm adlı kitapları da yer alıyor.

Dvd ekinde, ayrıca Sedat Veyis Örnek’in Türk Halkbilimi kitabından yararlanarak Yeşim Dorman’ın yazdığı Ölüm-Doğum-Düğün’nün 1989 yılında Nurhan Tekerek’in sahneye koyduğu oyunun videosu ile reji defteri bulunmaktadır.

Dergide ayırca, Örnek’in Almanca yayımlanan Japonya ve Türkiye’deki, Dini, Kültürel ve Sosyal Reformlara Bir Bakış adlı makalesi Almanca özgün hali yanı sıra   tüm makaleleri ve bildirisini; Pertev Naili Boratav’a Armağan kitabında yer alan yazısını, Türk Kalarak Çağdaşlaşma Türkiye’nin Kültür Sanat Sorunları kitabı için yazdığı önsözü, Murat Katoğlu’yla beraber 1970’li yıllarda hazırladığı “Türk Halk Kültürü Araştırma Derleme Kurumu Yasa Taslağı”nı, Duran Karaca’nın bir resim sergisi için hazırladığı broşür yazısını, kendisiyle yapılmış bir söyleşiyi, çok sayıda dergi ve gazete yazısını ve ayrıca Örnek’in üç tiyatro oyunuyla proje ekibinin yaptığı geniş literatür çalışması sonucunda ulaşabildiği çok sayıda hikâye ve şiiri ile tiyatro oyunu ve hikâye çevirileri bulunmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi: Metin Turan (Genel Yayın Yönetmeni)

0532 7873730,  folkloredebiyat@gmail.com

AMASYA 11.ALTIN ELMA BESTE YARIŞMASINDA GÜFTESİ VEDAT FİDANBOY’A AİT  DÖRT ŞARKI TRT TSM REPERTUARINA GİRDİ.

Amasya Belediyesi ve TRT tarafından ortak protokol çerçevesince düzenlenen 11.Altın Elma Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sonuçlanmış olup,  finale kalan 10 finalist eserin yanında,  ayrıca 65 eser; ödül verilmeksizin TRT Türk Sanat Müziği repertuarına kabul edilmiştir. TRT Türk Sanat Müziği repertuarına kazandırılan 65 eser içinde, sözleri yönetim kurulu eski üyelerimizden VEDAT FİDANBOY’a ait aşağıdaki 4 adet eserde yer almıştır. Bilindiği gibi geçen yılki yarışmada da 8 eseri TRT TMS repertuarına kabul edilmişti.

1-Şarkı Adı: Verdiğim Yıllarım Yetmez mi Sana

Beste: Prof. Dr. Yaşar BEDÜK

Makamı:Eviç

2-Şarkı Adı: Gittin Diye Doğmadı Ay Gökte Bu Akşam

Beste:Zeynel Abidin TOPAL

Makamı: Nihavent

3-Şarkı Adı: Ne Zaman Yaş Yetmiş Oldunuz Yıllar

Beste: Naci TUNÇEL

Makamı: Hüzzam

4-Şarkı Adı: Mazide Kalan Her Günümün Neşesi Sendin

Beste: Gökhan ÖZKUR

Makamı: Hicaz

FİDANBOY, kendi sitesinde bir teşekkür bildirisi yayınlayarak, bildirisinde:

“TRT Repertuarına  kabul edilsin ya da edilmesin güftelerimi besteleyerek yarışmaya katılan, bana hayatımın belirli bir süresi içinde en güzel heyecanını yaşatan, en değerli gönül ödüllerini sunan tüm bestekarlarıma; ayrıca yarışma süreci içinde büyük emek sarf ederek çalışan, her türlü polemiğe ve dedikoduya müsait bir görevi en objektif bir sekil de sonuçlandırdıklarına yürekten inandığım jüri üyeleri: TRT’miz Müzik Dairesinin çok güzide başkan yardımcısı Sn. Özgen GÜRBÜZ’e, yine çok güzide üyeleri Sn. Kadri ŞARMAN’a, Sn.Yılmaz PAKALINLAR’a, Sn.Erkan YÜKSEL’e, Sn. Selçuk SİPAHİOĞLU’na  ve de  yarışmanın yorgun savaşçıları, emektarları Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR’e Başkan Yardımcısı Osman AKBAŞ’a en kalbi teşekkür ve şükranlarımı arz ederim.” demiştir.

MANİSA İL TEMSİLCİMİZ GÜNDÜZ AYDIN,

ŞAİRLER VE YAZARLAR SOKAĞI’NDA YER ALDI.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından merkez Yunusemre ilçesi Güzelyurt Mahallesi’nde 170 dönüm arazi üzerine 19 milyon 500 bin lira harcanarak yapılan Atatürk Kent Parkı içinde yer alan Manisalı Şair ve Yazarlar Sokağı’nda yer aldı. Kendisi ile birlikte 30 şair ve yazarın da isminin bulunduğu park geçtiğimiz ayda açıldı.           

İLESAM Manisa İl Temsilcimiz Gündüz Aydın ile birlikte Manisa Atatürk Kent Parkta şu isimler yer aldı: Ergun Evren, Nüzûlî, Erol Toy, Birri Mehmet Dede, Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Nihal Yeğinobalı,  Yunus Emre, Burhan Toprak, Tehide Hanım, Gelenbevi İsmail Efendi, Veysi, Sabahat Emir, Müftü Âlim Efendi,  Akhisarlı Şeyh İsa, Kamil Su, Yiğitbaşı Veli, Bahaeddin Özkişi, Vural Bahadır Bayrıl, Afşar Timuçin, Hakkı Tarık Us, İlhan Berk, Asım Öztürk, Gündüz Aydın, Yakup Kadri Karaosmanoğlu,  Hasan Ruşdi, Yusuf Atılgan, Şair Eşref, Fahri Erdinç, Yetik Ozan Turgut Günay, Teoman Ergül.

 Okunma Sayısı : 879         12 Haziran 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 606727

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.