İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 HAZİRAN 2015)

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(12 HAZİRAN 2015)

ÜYELERİMİZDEN VEDAT FİDANBOY’UN GÜFTELERİNDEN OLUŞAN ŞARKILAR ANKARA’DA MÜZİK SEVERLERLE BULUŞTU

Ankara’da bulunan çeşitli TSM Koro yönetici ve şefleri, güfteleri  yönetim kurulu eski üyelerimizden Şair ve Söz Yazı Vedat FİDANBOY’a ait bazı eserleri  “2O15 Yılı TSM Bahar Konserleri” kapsamında repertuarlarına almışlar ve bu eserler konser salonlarında müzik sever  halkımızın huzurunda icra edilmiştir.

FİDANBOY bu konu ile ilgili olarak kendi sitesinde, bir teşekkür bildirisi yayımlayarak:

“2O15 Yılı “TSM Bahar Konserleri” kapsamında güftesi şahsıma ait aşağıdaki eserleri repertuarlarına alarak beni onurlandıran çok değerli koro Şefleri Sn. Ayşe TAŞ  Hanımefendiye, Sn. Ertuğrul OTTEKİN, Sn. İsmail AKÇAPINAR, Sn. Kenan GÜNEL, Sn. Sn. Naci TUNÇEL ve Sn. Alper ASLANER Beyefendilere; bu şarkıların çok değerli bestekarları Sn. . Ertuğrul OTTEKİN, Sn. İsmail AKÇAPINAR, Sn. Erol ERDİŞ, Sn. Zeynel Abidin TOPAL ve Sn. Naci TUNÇEL Beyefendilere; çok değerli başkan, yönetici, sunucu, solist ve koro elemanlarına; yine çok değerli saz üstatlarına; konserlerin icra edilmesinde her türlü emeği geçen, maddi ve manevi katkıda bulunan herkese; konser salonlarını dolduran saygıdeğer tüm dost, arkadaş ve müzik severlere en kalbi şükran ve teşekkürlerimi arz ederim…” demiştir. 

Konserlerde icra edilen eserler şöyledir:

1-Etimesgut Belediyesi Aysuda Türk Sanat Müziği Korosu/Şef: : Kenan GÜNEL/Şarkı Adı:Sevgi Neymiş Onda Gördüm/ Beste:Erol ERDİŞ/ Okuyan: Münire DEMİR/ Yer: Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi 2.Etep Eryaman-Etimesgut /Tarih:16 Mayıs 2015 Saat:19.30

2-Kıbrıslılar Türk Kültür Derneği Nostalji Türk Sanat Müziği Korosu/Şef: : Kenan GÜNEL/Şarkı Adı:Sevgi Neymiş Onda Gördüm/ Beste:Erol ERDİŞ/Okuyan: Münire DEMİR/ Yer: Büyük Şehir Belediyesi Necip Fazıl Konser Salonu (Gençlik Parkı) /Tarih:18 Mayıs 2015 Saat:19.30 

3-Bizim Dostlar Korosu Şef:Naci TUNÇEL Şarkı Adı:/Bir Değil Bin Ömür Okusam Bıkmam (Bir Şiir Bir Şarkı Gözlerin Senin) /Beste: Naci TUNÇEL / Okuyan: Naci TUNÇEL / 

4-TUED Türkiye Emekliler Derneği Türk Sanat Müziği  Korosu/Şef: İsmail AKÇAPINAR/ Şarkı Adı:/ Deşme Derdim Deşme Ey Dost/Beste: : İsmail AKÇAPINAR/ Okuyan: Cüneyt ÇEÇEN /Yer: Büyük Şehir Belediyesi Necip Fazıl Konser Salonu (Gençlik Parkı) /Tarih:15 Nisan 2014 Saat:19.30

5-Şebinkarahisarlılar Vakfı Türk Halk Müziği Korosu/ Şef:Alper ASLANER/ Şiir: Sizde Öyle Güzel olmasaydınız/ Okuyan: Korist Şener ÇELEBİ /Yer: Büyük Şehir Belediyesi Necip Fazıl Konser Salonu (Gençlik Parkı) /Tarih:2 Mayıs 2015 Saat:19.30 

6-Ankara Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu/ Şef:Ertuğrul OTTEKİN/ Şarkı Adı:/ Kim Görse Vurulur Size İnan ki/Beste: Ertuğrul OTTEKİN / Okuyan: Ertuğrul OTTEKİN /Yer: A.Ü.Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdülkadir Noyan Konferans Salonu/Tarih:22 Mayıs 2015 Saat:20.00 

7-DEÇEMKO Vakfı Ayşe Taş Türk Sanat Müziği Korosu/ Şef: Ayşe TAŞ / Şarkı Adı:/ En Nihayet Soldu Güller Sustu Bülbül Yok Seda/Beste: Zeynel Abidin TOPAL/ Okuyan: Zeynel Abidin TOPAL /Yer: Cüneyt Gökçer Tiyatrosu Çayyolu/Tarih:26 Mayıs 2015 Saat:19.50 

8-DEÇEMKO Vakfı Ayşe Taş Türk Sanat Müziği Korosu/ Şef: Ayşe TAŞ / Şarkı Adı:/ Bir Kız Tanıdım Bahtı Ezelden Karalıymış/Beste: Zeynel Abidin TOPAL/ Okuyan: Koro /Yer: Cüneyt Gökçer Tiyatrosu Çayyolu/Tarih:26 Mayıs 2015 Saat:19.50

OSMANLI PAŞASININ GÜNLÜĞÜ, ROMAN OLDU.

‘İŞKODRA’DA AŞK’

Tarihi kaynaklar başta olmak üzere, geniş bir alan çalışmasının ürünü olan “İşkodra’da Aşk” adlı roman, Alter yayınlarından çıkarak okuyucuyla buluştu. Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın kaleme aldığı roman, özellikle Arşiv Belgelerinden istifade edilerek kurgulandı.

Yakın tarihimizle yüzleşmemizi sağlayan roman, yaşanan savaşların karanlık yüzünü okuyucuya açması açısından dikkat çekiyor. Tarihi birçok belgenin incelenmesi ve savaşların yaşandığı alanların derinlemesine araştırılması nedeniyle, iki yıla yakın bir ön hazırlık süreci yaşanmış.

Kısa bir tarih analiziyle başlayan roman, Balkan Harbinde geçiyor. Ahmet Cemal ve Şevket Süreyya adındaki roman kahramanlarının Selanik ve İşkodra cephelerinde yaşadıkları acı gerçekler, roman kurgusuyla kaleme alınmış.

İstanbul’da Orduya yazılma sırasında karşılaşan iki kahramanın, farklı cephelerdeki maceralarının anlatıldığı romanda, sessiz bir aşk hikâyesine de yer verilmiş.

Ayrıca, romanda İşkodra müdafaası sırasında hayatını kaybeden Hasan Rıza Paşa’nın trajik şehadetinin yanı sıra, Balkan Savaşına bizzat iştirak eden Hasan Tahsin Paşa’nın savaş sırasında kaleme aldığı günlükten istifade edilmiş. Sade ve anlaşılır bir dille yazılan romanda, Balkan Harbi sırasında yapılan hatalar, ince ve derin bir kurguyla gözler önüne serilmiş.

Yazar, Dr. Tayfun Atmaca’nın ilk romanı olan bu eserin, yakın tarihimizi gözler önü sermesi ve Çanakkale Savaşları’nın 100’cü yıl dönümünü yaşadığımız bu günlerde okuyucuyla buluşması, geçmiş yüz yılın bugünün penceresinden bakarak ifade edilmesi ve gereken derslerin çıkarılması adına büyük önem taşıyor. Yazarın Alter yayınlarından çıkan eserleri arasında, Son Mektup, Sömürülen Topraklarda “Sürgünler ve Soykırımlar” ile Balkan Coğrafyasında Geride Bıraktıklarımız  “Zamanın İzleri” yer alıyor.

ÜYEMİZ METİN TURAN’IN YAYIN YÖNETMENLİĞİNİ

YÜRÜTTÜĞÜ,

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ’NİN

ULUSLARARASI HAKEMLİ DERGİSİ

FOLKLOR/EDEBİYAT’IN 82. SAYISI İÇİN ÇIKTI!

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin yılda dört sayı olarak yayımlanan uluslararası hakemli,  dil, edebiyat, iletişim, halkbilim ve sosyoloji içerikli dergisinin 82. Sayısı,  1981 yılında yitirdiğimiz, ünlü halkbilimci Sedat Veyis Örnek anısına özel sayı olarak düzenlendi.

Derginin bu sayısının yayımlanışı dolayısıyla Cumhuriyet Üniversitesi rektörlüğü, rektör, Prof. Dr. Faruk Kocacık’ ın evsahipliğinde 22 Mayıs 2015 günü, Sivas’ta, açılış konuşmasını ABD’de, Indiana Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim üyelerinden ve folklor/edebiyat dergisi hakem kurulu üyesi, Türkiye’nin ilk kuşak halkbilimcilerinden Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün yaptığı,  geniş katılımlı bir etkinlik gerçekleştirdi.

TÜBİTAK, Sedat  Veyis Örnek Sözlü Tarih, Biyografi ve Belgelik Çalışması başlıklı proje kapsamında Ankara Üniversitesi DTCF öğretim üyesi Doç. Dr. Serpil Aygün Cengiz’in editörlüğünde hazırlanan bu özel sayı 820 sayfalık  hacimli basılı yayın yanı sıra, içeriğinde Prof. Dr. Sedat  Veyis Örnek’in öykü, şiir ve tiyatro oyunlarının profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilmesi ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi stüdyolarında kaydedilmesiyle oluşturulan bir dvd ekini de içeriyor. Dvd ekinde kapsamlı bir “sesli kütüphane” yer alıyor. Sesli kütüphane içeriğinde, Sedat Veyis Örnek’in 1968 yılında yazdığı Pirinçler Yeşerecek, 1969 yılında yazdığı Manda Gözü ve Kurt adlı tiyatro eserleri yanı sıra, özgün ve çeviri hikayeleri ile şiirleri yer alıyor.

DVD ekinde  ayrıca Sedat Veyis Örnek’in ilk basımı 1966 yılında Ankara Üniversitesi tarafından  yapılan ve folklor/edebiyat’ın  bu sayısında yer alması için izin verilen  Sivas ve Çevresinde Hayatın Çeşitli Safhalarıyla İlgili Bâtıl İnançların ve Büyüsel İşlemlerin Etnoljik Tetkiki, 1971 yılında yayımlanan  Etnoloji Sözlüğü ile Anadolu Folklorunda Ölüm adlı kitapları da yer alıyor.

Dvd ekinde, ayrıca Sedat Veyis Örnek’in Türk Halkbilimi kitabından yararlanarak Yeşim Dorman’ın yazdığı Ölüm-Doğum-Düğün’nün 1989 yılında Nurhan Tekerek’in sahneye koyduğu oyunun videosu ile reji defteri bulunmaktadır.

Dergide ayırca, Örnek’in Almanca yayımlanan Japonya ve Türkiye’deki, Dini, Kültürel ve Sosyal Reformlara Bir Bakış adlı makalesi Almanca özgün hali yanı sıra   tüm makaleleri ve bildirisini; Pertev Naili Boratav’a Armağan kitabında yer alan yazısını, Türk Kalarak Çağdaşlaşma Türkiye’nin Kültür Sanat Sorunları kitabı için yazdığı önsözü, Murat Katoğlu’yla beraber 1970’li yıllarda hazırladığı “Türk Halk Kültürü Araştırma Derleme Kurumu Yasa Taslağı”nı, Duran Karaca’nın bir resim sergisi için hazırladığı broşür yazısını, kendisiyle yapılmış bir söyleşiyi, çok sayıda dergi ve gazete yazısını ve ayrıca Örnek’in üç tiyatro oyunuyla proje ekibinin yaptığı geniş literatür çalışması sonucunda ulaşabildiği çok sayıda hikâye ve şiiri ile tiyatro oyunu ve hikâye çevirileri bulunmaktadır.