İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (10 TEMMUZ 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(10 TEMMUZ 2015)

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER İÇİN...

Değerli üyelerimiz, şahsınızla ilgili haberleri bir haber formatı biçiminde ilesam@ilesam.org.tr adresimize göndermeniz hâlinde ayrım yapılmadan haber metniniz hem üyelerimize hem de mahalli ve ulusal basına Genel Merkezimiz tarafından bildirilecektir.

Sevgi ve saygılarımızla...

EĞİTİMCİ/ YAZAR RANÂ İSLÂM DEĞİRMENCİ’NİN 5. KİTABI

NÂR-BEYZA- 2 “AĞAÇ”IN SABRI ( HAYATA DAİR DENEMELER) YAYINLANDI

Yolculuk derindir, yolculuk yenidir ve yolculuk “bekleyiştir”… NÂR-I BEYZA! Bu eser ayağımıza, gönlümüze, yüreğimize yolculuğun gizemini ve bilgeliğini getirecek… İYİ YOLCULUKLAR, gönlü arayışla dolanlar…

Emel TAŞKIN

Üyelerimizden, Eğitimci-Proje Koord./ Şair-Yazar Ranâ İSLÂM DEĞİRMENCİ’nin 5. Kitabı Ankara’da yayınlanarak edebiyat dünyasına katıldı.  Ankara’da Birleşik Yayınları arasından 1 Temmuz 2015’te çıkan kitap  “Nâr-ı Beyza- 2  “Ağaç”ın Sabrı” adını taşıyor. Kitap, Yazar’ın Mart 2013’te deneme alanında ilki yayınlanan “Nâr-ı Beyza-1 ‘Ateş Işık’a Işık Ateş’e Âşiktır’ “kitabının devamı niteliğinde.

Kitapta, hayatın farklı renk ve rollerine ait 30 Deneme bulunuyor. Denemelerin dışında kitaba “Eser Hakkında” başlığında toplanmış dört bölüm eklenmiş: Birinci bölüm kitabın Sunuş bölümü ve Eğitimci/ Şair- Yazar Mustafa ÖZÇELİK imzasını taşıyor. İkinci bölüm Nâr-ı Beyza 1’in önsözü ve Eğitimci Emel Taşkın tarafından kaleme alınmış. Üçüncü Bölüm ve Dördüncü Bölüm Yazar Değirmenci’ye ait. Üçüncü Bölüm, Nâr-ı Beyza 1’in adından doğan bir hikaye; hikayenin adı “Ateş Işık’a ve Işık Ateş’e âşıktır.” Dördüncü bölümde Yazar, Deneme yazarlığının ve “Ağaç”ın Sabrı’nın serüvenini  ‘Ağaç’ın Sabrı İçin…” adlı yazıda anlatmış.

“Yazarın en belirgin özelliklerinden birisi şiir, deneme ve öykü­yü bir ve beraber gören anlayışı ve yazdıklarına bu üç türün özel­liklerini de sindirmesidir. Şüphesiz şiirleri öncelikle şiir, hikaye­leri hikaye, denemeleri de öncelikle denemedir ama; her birinde bir diğerinin tadını da bulmak mümkün. Bu da onun yazdıklarına içtenlik, çok renklilik, çok anlamlılık, okurla kalbî bir bağ kurma gibi son derece olumlu özellikler kazandırıyor.

Gerek diğer eserlerinde gerekse bu son kitabında yazarın ön­celikle kendi öznel dünyasından yansıtılan renkler var. Bunu son derece olumlu buluyorum. Her yazar, öncelikle kendi olmalı ve kendi dünyasının kapılarını açmalıdır okuyucusuna…” ( I.ESER HAKKINDA, SUNUŞ, MUSTAFA ÖZÇELİK)

Temmuz 2015’te edebiyat dünyasına katılan bu 5. Kitap dışında; “El Yüreği Tutunca/ Şiir”, “Oyma Sandığımda Saklı Renklerim/ Hikaye”, “Nâr-ı Beyza- 1 “Ateş Işık’a, Işık Ateş’e Âşıktır” ve “ Pencereye Vurdu Tan/ Şiir” olmak üzere dört kitabı bulunan “Ağaç”ın Sabrı’ Yazarı “kitap ve yazı” için şunları paylaşıyor:

Yazı ve yazarlık, sabır işidir. Çok küçük yaşlarda atılan to­humların olgunlaşması ve Ağaç’a dönüşmesi zaman alıyor. Ve ağacın yeşil kalması, meyveye durması için, onu bir ömür özen­le sulamak, beslemek gerekiyor. Bu bilinçle, okuyucularımın ve dostlarımın sayesinde, bugün şu elinizde bulunan Nâr-ı Beyza -2- “Ağaç”ın Sabrı’na kavuşmuş bulunuyoruz. Ağaç Denememe ve Nar Ağacı ismine olan borcumu “Ağacın Sabrı” ile ödeyebildiğim için sevinçliyim.

Ankara Birleşik Yayınlarından çıkan kitabı, Birleşik Dağıtım Kitabevi’nden ve kitapdenizi.com’dan temin etmek mümkündür. Sonbaharda kitabın tanıtımının yapılması planlanmaktadır.

ZEYNEP SATİ YALÇIN’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI "BEKLERKEN" OKURLARIYLA BULUŞTU.

Zeynep Sati Yalçın’ın ikinci öykü kitabı "Beklerken" İz Yayıncılık tarafından okurlarıyla buluştu. Tam da hayatın içinden; eşimiz, babamız, dedemiz, arkadaşımız, komşumuz gibi karşımıza çıkan karakterler ‘herkesin bir öyküsü vardır’ sözünü doğrularcasına anlatıyorlar kendilerini. Tamamı erkek kahramanlardan oluşan öyküler, gizemli bir ortak tanışıklıkla başlıyor Yolcu ve Kelime öyküsüyle. Bu tanışıklığın unutulması biraz da Kalu Bela metaforunun hissettirilmesi gibi izlenimlerle okurda bir sorgulama duygusu oluşturuyor. Zaman içinde karşılaşan kahramanların dilinden ya da yazarın dilinden anlatılarla yeniden hatırlanıyor. Bizi, bizim unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizle yeniden buluşturuyor öyküler. Okur kimi zaman kahramanlardan biri oluyor.

Zeynep Sati Yalçın ilk kitabı "Çölden Sonraki İlk Kuyu" da kadınların dilinden kadınları anlattırırken Beklerken kitabında ilk kitabında yer alan karakterlerinden kimini devam ettiriyor. Anlatılar karşı tarafın da bakış açısıyla bambaşka bir yön alıyor. Neyi anlattığı kadar nasıl anlattığını da önemseyen kitapta on sekiz öykü yer alıyor.

Zeynep Sati Yalçın, Edebiyat öğretmeni olarak çeşitli özel ve resmi kurumda görev yapmış ve halen görevine devam etmektedir. Yedi İklim, Ay Vakti, Edep, Dil ve Edebiyat gibi dergilerde şiir, öykü ve denemeleri yayınlanmış olup öykü ve şiir dalında ödüller almıştır.

İLESAM ÜYESİ YAZAR KABADAYI’YA MAKTUL ROMANI İÇİN İMZA GÜNÜ YAPILDI.

Kapak tasarımını Polis Memuru Necdet Bozali ve Sabahattin Usta’nın hazırladığı Eğitimci-yazar Fatma Çetin Kabadayı’nın, Maktul isimli romanın tanıtımı için İl Emniyet Müdürü Yüksel BABAL tarafından Iğdır Emniyet Müdürlüğünde imza günü yapıldı.

İmza gününe Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan CIRIT, Emniyet Müdür Yardımcısı Haydar Çelik, Orman Müdürü Mete TÜRKOĞLU, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem GENÇTÜRK, Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Zehra ARAT, Pasaport Şube müdürü Semra Öztürk, Yazar Hatice Tağal, Yazar Yunus KARAÇÖL, Eczacı-Şair Sabahat KARAGÖZ ve polis memurları katıldı.

Yazar Fatma Çetin Kabadayı “Iğdır Emniyet Müdürümüz Yüksel BABAL’a nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Söz verdiği gibi büyük bir hassasiyetle şahsıma imza günü yaptı ve unutamayacağım bir tanıtım günü yaşattı. Allah ondan ve emeği geçen bütün dostlardan razı olsun. Bir yazarın isteyeceği tek şey okunmak, anlaşılmaktır. Duyarlı dostlarımız da sağ olsunlar bizi bu günde yalnız bırakmadı. Başta Emniyet Müdürümüz Yüksel BABAL olmak üzere herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her şey harikaydı, inşallah okuduklarında ben de onlardan bunu duyarım.” dedi.

Hoşçakal Anne ve Mor Hırka’nın devamı olarak yayınlanan Maktul isimli eserin kapak tasarımı Sabahattin Usta ve Necdet Bozali’ye, editörlüğü Yeşim Coşkun’a ait. 240 sayfadan oluşan ve çocuk tecavüz ve cinayetlerini konu alan roman Mola Yayınlarından piyasaya çıktı. Yazar Kabadayı’nın roman, yardımcı ders kitabı ve masal dallarında daha önce yayınlanmış 38 kitabı bulunuyor. Okurlarıyla hatıra fotoğrafı çekinen yazar, yeni eserinin yanında Mor Hırka, Nacizhane Öykühane, Elveda Evliliğim, iHTİyar, Sokak Sesleri ve diğer kitaplarını da imzaladı.

Maktul Romanının Editörü Yeşim Coşkun tarafından kaleme alınan tanıtım bülteninde “Fatma Çetin Kabadayı’nın "Hoşça Kal Anne" ve "Mor Hırka" romanlarının devamı olan Maktul, yepyeni bir serüvenle devam ediyor. Iki ceset, kesiik eller, parçalanmış bedenler... Duygu’yu, ailesini ve dostlarını içine alan bu esrarengiz roman bütün karakterlerini derinden etkileyecek ve hayatlarını geri dönüşü olmayan bir biçimde değiştirecektir. Akıcı üslubu, derin karakterleri ve sürükleyici olay dizisi ile bir çırpıda okuyacağınız "Maktul" her sayfasında yeni bir sırra tanıklık edeceğiniz ve "güven" duygunuzu yeniden sorgulamaya başlayacağınız bir roman olacak. İpuçları ile adım adım cinayeti çözeceğiniz bu hikâyede insanlık tarihinin en büyük utançlarından birine şahit olacaksınız.”

FATMA ÇETİN KABADAYI

Eğitimci-Gazeteci-Yazar

ÜYELERİMİZDEN PROF. DR. ALİ KAFKASYALI’YA İRAN KÜLTÜR BAKANLIĞI VE

TAHRAN BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖDÜL VERİLDİ.

15 yılı aşkın bir zamandır İran’daki Türk halklarının dil, edebiyat ve kültürleri üzerine araştırmalar yapan ve bu sahada 5 kitap, onlarca makale yayımlayan, ayrıca “İran Türkleri Âşık Muhitleri” adlı eseri “Menatig-e Âşıg-e Türkân-e İran” adıyla İran’da Farsça yayımlanan Prof. Dr. Ali KAFKASYALI’ya geçen hafta İran’da pek çok ödül verildi.

Tahran Belediyesi Arasbârân Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Şehram Saremî imzası ile Prof. Dr. Ali KAFKASYALI’ya gönderilen davet yazısında “İran Türklerinin tarihi, coğrafyası, dil ve edebiyatı ve âşıklık geleneği ile ilgili yazdığınız kapsamlı ve değerli eserleriniz ve projeleriniz göz önüne alınarak, 21-30 Hurdat 1394 (11-20 Haziran 2015) tarihlerinde “Tahran Arasbârân Kültür Merkezi”nde İran edebiyat, kültür ve sanat adamlarının katılacağı çalıştayda “İran Kültür, Edebiyat ve Sanatında Âşıklık Geleneğinin Yeri” konulu bir konferans vermeniz için ve kıymetli çalışma ve araştırmalarınızdan dolayı bu program içerisinde yapılacak tören ile şahsınıza takdim edilecek “Takdir” ve “Teşekkür” belgelerini almak üzere davet ediyoruz.”

Tahran Belediyesi “Arasbârân Kültür Merkezi Salonu”nda büyük ilgiyle izlenen konferanstan sonra Kafkasyalı Hoca’ya “Tahran Belediyesi Ârâsbâran Kültür, Edebiyat ve Sanat Merkezi Daire Başkanlığı”, “Fars Eyaleti Eşair Cemiyeti Başkanlığı”, “Yunus Emre Enstitüsü Müdürlüğü”, “Save Kültür Merkezi”, “Kaşkayî Hava Müzik Topluluğu”  tarafından çeşitli ödüller takdim edildi.

Kafkasyalı Hoca, ayrıca Kültür Bakanı Yardımcısı ve Niyaverân Kültür ve Sanat Kompleksi Müdürü Seyid Abbas Seccadî ve Uluslararası Kültür İlişkileri Müşaviri S. Payende ile Müzik Daire Başkanı Sayın Hasanî ile de yaptığı çalışmalar ve yapabilecekleri ortak çalışmalar üzerine önemli görüşmeler yapmıştır. Konferansa, ödül törenine ve bu görüşmelere İran medyası çok büyük ilgi göstermiştir. İran’ın “irna, isna, niavaran, honaronline, banifilm, daneshgah-eslami, khorasannews, mehrnews, farsnews, newspaper gibi en saygın haber ajansları sayfalarında yer vermişlerdir.

Kafkasyalı Hoca, İran Türklerinin dil, edebiyat, âşıklık geleneği ve kültür hayatları ile ilgili hayli kapsamlı 5 eser yayımlamıştır:

Kitapların adları şöyledir:

1. İran Türk Edebiyatı Antolojisi (6 cilt, 3490 sayfa),

2. İran Türkleri Âşık Muhitleri  (318 sayfa),

3. İran Türk Âşıkları ve Millî Kimlik (320 sayfa),

4. İran Türkleri (972 sayfa)

5. İran Coğrafyasında Türkler (232 sayfa)

İLESAM ÜYELERİNDEN PROF. DR. SAİM SAKAOĞLU’NUN 2015 YILININ İLK ALTI AYINA AİT FAALİYETLERİ…

Üyemiz PROF. DR. Saim SAKAOĞLU’nun 2015 yılının ilk altı ayındaki yayınları, katıldığı toplantı ve paneller,  kendisiyle yapılan sohbetler, vb. ile ilgili haberler. 

I.      2015’İN YAYINLARI

A.      KİTAPLAR

Fahrünnisa Mahallesi Çaybaşı Caddesi, Konya 2015,   350  s.

Kömen Yayınları

B.      MAKALELER

“Konya’da Unutulan Kültür Ortamları”, Çağdaş Türk Düşüncesinin İnşâsı Yolunda”, Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay Armağanı (ed. Prof. Dr. Recep Kılıç), Ankara 2015, Öncü Basımevi,241-248.

Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Yayınları

Türk Kültürü Araştırmaları Dizisi 15, [XII]+429 s.

”[Meşhur İntihaller: 3] Behçet Necatigil’in Eflâtun Cem Güney’i Nasıl ‘Ömer Faruk Topraklaştı?”, Erciyes, 38 (446), Şubat 2015, 1-3.

“Kimliklerimiz Yenileniyorken…”, Herşeye Dair (Konya), 2 (5), Ocak-Şubat-Mart 2015, 14-17.

“Yıl 2015,Yaş 76’nın Notları: 1 Eski Konya’yı Tarihe Emanet Ederken”, Merhaba  / Akademik Sayfalar,  15 (8), 25 Mart 2015,113-114.

“Meşhur İntihaller: 4 Yerli Yabancı İntihallerden Seçmeler”, Erciyes, 38 (449), Mayıs  2015, 1-3.

“Bayburtlu Zihnî ve Bayburt Konulu Yazılarım (1970-2015), Kültür Ekseni, 6 (23), Ankara, 15 Mayıs  2015, 9-18.

“60 Yıl Öncesi Konya: Alâeddin Çevresinde Dolaşıyorum”,  Herşeye Dair (Konya), 2 (6), Nisan-Mayıs-Haziran 2015, 14-17.

C.      ANSİKLOPEDİ MADDELERİ

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü / Sanal Sözlük

Karaca Oğlan

Üsküdârî, Ahmed

Not: Bu iki maddeyi sanal ortamında hâlâ görebilmiş değilim!

Konya Ansiklopedisi

Konya Ağzı, c. 6, Mart 2014, s. 4-5

Konya Vilayeti Halkiyyat ve Harsiyyatı, c. 6, Mart 2014 s. 131-132

Köpük, c. 6, . Mart 2014, s. 159-160 

Nasreddin Hoca, c. 7, Eylül 2014,  s. 63-65

Or, Kemal, c. 7,Eylül 2014 s. 115

Özlem, , c. 7, Eylül 2014,  s. 167

Öztaş, Önal Vasıf, c. 7, Eylül 2014,  s. 170

Öztelli, Hüseyin Cahit, c. 7,Eylül 2014,  s. 171

Sâmanoğlu, Gültekin, c. 7, Eylül 2014,  s. 280-282

Saz Şairleri, c. 7, Eylül 2014,  s. 321-323

Tayyip Ağa (Alperten), c. 8, Ocak 2015, s. 308-309

Türk Folklor Araştırmaları, Ocak 2015, c. 8, s. 367-369

Uz, Mehmet Ali, c. 9, Mart 2015 s. 28-29

Folklor Postası, c. 9, Mart 2015, s. 280-281 (Ekler kısmında)

Not: Haziran 2015’te dağıtımı yapılan bu ciltler Konya’da, Erman Ofset tesislerinde  basılmıştır.