İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (29 TEMMUZ 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(29 TEMMUZ 2015)

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER İÇİN...

Değerli üyelerimiz, şahsınızla ilgili haberleri bir haber formatı biçiminde ilesam@ilesam.org.tr adresimize göndermeniz hâlinde ayrım yapılmadan haber metniniz hem üyelerimize hem de mahalli ve ulusal basına Genel Merkezimiz tarafından bildirilecektir.

Sevgi ve saygılarımızla...

YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZDEN CEMAL TUZCUOĞULLARI’NIN EŞİ HAKKA YÜRÜDÜ...

İLESAM Yönetim Kurulu üyelerimizden Cemal Tuzcuoğulları’nın eşi Ayten Tuzcuoğluları 26 Temmuz 2015 Pazar günü tedavi gördüğü Hacettepe Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

    Ayten Tuzcuoğluları’nın naaşı 27 Temmuz 2015 Pazartesi günü ikindi namazını müteakip Ankara/ Karşıyaka Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrasında Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Değerli Üyemizin eşine Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

İLESAM MARŞINI SEÇİYOR…

İLESAM MARŞI GÜFTE YARIŞMASI

Değerli İLESAM Üyeleri;

2016 yılında 30. Kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Meslek Birliğimiz Yönetim Kurulumuzun aldığı kararla, İLESAM’ın adını ve anlamını yarınlara taşıyacak bir marşa sahip olması kararlaştırılmıştır.

1986 yılından bu yana artan bir heves ve başarıyla gittikçe büyüyerek ülke çapında geniş bir ağa sahip olan İLESAM’ın çalışmaları yurt geneli ve yurt dışında da artarak devam etmektedir.

Kuruluş amacı ilim ve edebiyat eseri üreten kişi ve sanatçıların telif haklarını korumak olan İLESAM’ın üyeleriyle olan bağlarını karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde geliştirdiği bir gerçektir.

Geçmişten geleceğe sağlam adımlarla kararlı bir şekilde yürüyen İLESAM ailesi 30 yıldır el ele ve gönül gönüle aynı duygu ve sevgi çerçevesinde geleceğe bakmaktadır.

Telif hakları bilincinin nesillere doğru ve anlaşılabilir şekilde anlatılmasının yanı sıra bünyesinde bulunan üyelerinin başarılarıyla her zaman gurur duyan meslek birliğimiz üyelerinin katılımıyla hayata geçirdiği bütün sanat ve bilimsel çalışmalarıyla da göz doldurmaktadır.  Düzenlediği yarışmalar, etkinlikler ve geniş çaplı organizasyonlarla da çeşitli alanlarda başarılı çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

Adı ve kapsamı böylesine büyüyen kurumumuzun katıldığı ve düzenlediği bütün programlarda kendisini, hedeflerini ve amacını özde en iyi şekilde anlatacak bir marşa sahip olması elzem görülmektedir.

Bu nedenle kumrumuzun bünyesinde bulunan şairlerimizin katılımıyla yapılacak İLESAM marşı yarışmasını kazanacak güfte ülkemizin ünlü bir bestecisi tarafından çok sesli olarak bestelenecektir.

Duyulduğu her yerde İLESAM’ın gururu olacak bu marşın sözlerini yazan şairimiz gelecek yıllarda Türkiye’nin en büyük ve istikrarlı Meslek Birliği haline gelecek kurumumuzun marşını yazmanın haklı ve kalıcı gururunu yaşayacaktır.

İLESAM MARŞI GÜFTE YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1.      Yarışmaya sadece İLESAM üyesi şairler katılabilir.

2.      Şiirler Türkiye Türkçesi’yle imlâ kurallarına uyularak yazılacaktır ve şiirlerin vezni hece veya aruz olmak zorundadır. Bu vezinlerde yazılmayan şiirler yarışma dışı kalacaktır.

3.      Yarışmaya katılan güftelerde siyasi ögeler bulunmayacak, Türk ahlak, gelenek ve inançlarına uygun olup içeriği İLESAM’ın önemini, kuruluş amaçlarını, yaptığı çalışma ve faaliyetlerini anlatacaktır.

4.      Katılımcılar sadece bir şiirle yarışmaya katılabilir.

5.      Eserlerin en son katılım tarihi 15 Ekim 2015’tir.

6.      Katılımcılar şiirlerini büyük bir zarfa koyacak, açık kimlik ve iletişim bilgilerinin bulunduğu başka bir zarfı da kapalı olarak büyük zarfın içine koyacaklardır. İki zarfın üzerinde de en çok yedi harften oluşan bir rumuz bulunacaktır.

7.      Eserleri elemeye katılan şairler eserlerini gönderirken yarışma şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten imzalı EK-1 belgeyi İLESAM Genel Merkezine göndermek veya vermekle yükümlüdürler. Eserlerin yer aldığı zarfta EK-1 dilekçesi bulunmayan şairler yarışma dışı kalacaktır.

8.      Yarışmaya gönderilen şiirler üyelere telif ücreti ödenmeden ileri bir tarihte İLESAM tarafından kitaplaştırılabilir. Yarışmayı kazanan şiir sahibi aldığı ödül dışında bir daha herhangi bir telif ücreti talep etmeyeceğini yarışmaya katılmakla kabul etmiş olur.

9.      İLESAM yarışmaya gönderilen ve kazanamayan hiçbir dosyayı geri göndermek veya iade etmekle yükümlü değildir.

10.  Yarışmaya katılan eserler arasında İLESAM marşı olmaya layık bir eser bulunamadığı takdirde kurumumuz yarışmayı iptal etmek veya daha ileriki bir tarihte yenilemek hakkına sahiptir.

ÖDÜL

Yarışmaya katılan şiirlerden 1. olan eser sahibinin şiir ya da düzyazı eseri (telifi kitap olarak verilmek üzere) Akçağ Yayınevi tarafından yayımlanacaktır. Kazanan üyemizin 10 yıllık aidatı Yönetim Kurulu kararıyla ödenmiş kabul edilecektir.

ESERLERİN TESLİMİ

Yarışmaya katılacak İLESAM üyesi şairler eserlerini  kendileri veya bir yakınları aracılığı ile İLESAM Genel Merkezi/ İzmir 1.  Cad. No: 33/16 Aydın Apt. Kat 4 Kızılay Ankara adresine elden teslim edecek veya ettireceklerdir. Türkiye genelindeki illerimizden yarışmaya katılacak üyelerimiz eserlerini posta yoluyla gönderebilirler. Ancak posta  ya da başka bir yolla gönderilen eserlerde evrakların korunması ve yarışma şartlarına uygun olarak zamanında ulaştırılması hususunda yaşanacak aksiliklerde  İLESAM sorumluluk kabul etmez.

Daha fazla bilgi için:

http://www.ilesam.org.tr adresine bakabilirsiniz.

ÜYELERİMİZDEN ASLAN BAYIR’IN YAYINLADIĞI GÜNCEL SANAT DERGİSİNİN 6. ÖYKÜ VE KAYGUSUZ ABDAL ADINA AÇILAN ŞİİR YARIŞMASI DUYURUSU

ŞİİR YARIŞMASI ŞARTLARI:

1- Yarışmada konu ve tür serbesttir. Daha önce ödül almamış, hiçbir yerde yayımlanmamış en fazla iki şiir ile katılabilecektir. (Serbest ve hece ayrımı yoktur.)  (Kitap, dergi, gazete, internet siteleri, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağları ve bloklar dâhil yayınlanmış olursa derece alsa dahi ödülü geri alınır.)

2- Şiirler, 12 punto Times new roman karakterli bilgisayar ile 1 satır aralıklı olarak yazılacak; beş nüsha çoğaltılıp, posta ile PK: 66 Alanya/ Antalya adresine bir nüsha da ayrıca e-posta yoluyla alanyaguncel@gmail.com gönderilecektir.

3-Şairler, gerçek isimleri ile yarışmaya katılacakladır.

4- Katılım süreci 1 Temmuz 2015 tarihinde başlayıp, 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecektir.

5-Katılımcılar, 1’er özgeçmiş, vesikalık fotoğraf ile yazışma adresi, telefon, e-posta ve varsa faks gibi iletişim bilgilerini ayrı bir zarfa koyarak, eserleriyle birlikte göndereceklerdir.

6- Ödüller: “Kaygusuz Abdal Ödülü,  Güzel Alanya, Alanya Kale, Alara, Alanya Kızıl kule, Güncel Sanat ve Seçici Kurul Özendirme” ödülleri olarak belirlenmiştir.

Seçici kurul: Prof. Dr. Tuğrul İnal / Yar. Doc. Dr. Mehmet Yardımcı / Hasan Uğur TAŞÇI / Metin TURAN  / M. Demirel BABACANOĞLU

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTLARI:

1- Yarışmada konu ve tür serbesttir. Daha önce ödül almamış, hiçbir yerde yayımlanmamış bir öykü ile katılabilecektir.  (Kitap, dergi, gazete, internet siteleri, facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağları ve bloklar dâhil yayınlanmış olursa derece alsa dahi ödülü geri alınır.)

2- Öykü, 12 punto Times new roman karakterli bilgisayar ile 1 satır aralıklı olarak en fazla 4 sayfa olarak yazılacak;  beş nüsha çoğaltılıp, posta ile PK: 66 Alanya / Antalya adresine bir nüsha da ayrıca e-posta yoluyla  alanyaguncel@gmail.com gönderilecektir.

3-Yazarlar gerçek isimleri ile yarışmaya katılacaklardır.

4- Katılımcılar, 1’er özgeçmiş, vesikalık fotoğraf ile yazışma adresi, telefon, e-posta ve varsa faks gibi iletişim bilgilerini ayrı bir zarfa koyarak, eserleriyle birlikte göndereceklerdir.

5-Ödüller:”Akdeniz Öykü Ödülü, Güzel Alanya, Alanya Kale, Alara, Alanya Kızılkule, Güncel Sanat ve Seçici Kurul Özendirme” ödülleri olarak belirlenmiştir.

Seçici kurul: Öner YAĞCI / Yaşar YILTAN/ / Esra ODMAN /  Münevver OGAN/ Musa DİNÇ

Yarışma koordinasyonu sağlama ve sekretaryası:  Arslan BAYIR

Her iki yarışma için katılım; 1 Temmuz 2015 tarihinde başlayıp, 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecektir.

Sonuçlar:1 Mart 2016 tarihinde açıklanacak, ödül töreni Nisan ayı içindeki bir tarihte belirlenip duyurulacaktır.

* Yurt dışından ve öğrenci müracaatları olursa, yaş gruplarına göre önceki yıllar da yaptığımız gibi ayrıca değerlendirilecektir.

* Gecikme ve kayıplardan dergimiz sorumlu tutulamaz.

* Yarışma ödülleri:  Kitap seti, kazandı belgesi ve plaket verilecektir.

* Yarışmalar için, alanyaguncel@gmail.com ve 0532 409 4521 numaralı telefondan da ayrıca bilgi edinilebilir.

* Eserler ön seçici kuruldan geçtikten sonra asıl seçici kurula gönderilecektir.

* Derece alan eserlerin ilk yayınlama hakkı dergimizindir. Ayrıca Güncel Sanat “Öykü ve Şiir Ödüllü Eserleri” adı altında kitaplaştırılacaktır.

* 3 yıl üst üste ödül alanlar, en az bir yıl ara verilerek yarışmamıza katılabileceklerdir.

* Katılımcılar yukardaki şartları kabul etmiş sayılırlar.

DENİZLİ’NİN ŞİİR ANNESİ HABERCİ KUŞ’DA…

Değerli İLESAM ÜYELERİ,

Gün geçmesin ki İLESAM üyelerimizden, Meslek Birliğimizin adına, işleyişine, ilkelerine ve de varlık sebebine uygun güzel haberler almayalım.

İLESAM; ilim, edebiyat ve sanat eserleriyle adını duyurmuş ve Birliğimize güç katan siz değerli mensuplarımızdan birisi olan Denizli İLESAM temsilcimiz; şâir ve güftekâr  Sayın Arzu Subakan Kabukçu Hanımefendi şimdiye kadar Denizli’de Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kent Şairleri Topluluğu Başkanlığı’nın yanında Denizli’den uydu yayını yapan Pamukkale TV’de ‘Entelektüel’ adıyla, yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptığı kültür, sanat içerikli programlarının yanına bir yenisini daha ekleyerek ‘Haberci Kuş’ adlı haber sitesinde köşe yazarlığına başlamıştır.

Konuya ilişkin haber kupürü şöyledir:

“DENİZLİ’NİN ŞİİR ANNESİ HABERCİ KUŞ’DA… 

Denizli’de kültür ve sanat adına birçok konuda aktif isimlerin başında gelen, Aşka Yolculuk şiir kitabının yazarı Arzu Subakan Kabukçu Haberci Kuş’da haftalık köşe yazılarına başlıyor. Yazılarını Denizli ve Kültür Sanat üzerine yazacak olan Denizli’nin Şiir Annesi Arzu Subakan Kabukçu, artık Haberci Kuş ailesinin bir üyesi…”

10.07.2015 tarihli “Yer Gök Birleşir mi Demeyin” başlıklı ilk yazısında İLESAM’ın da gündeminde olan korsan yayına karşı mücadeleyi konu edinen Sayın KABUKÇU önemli bir yazı temasıyla köşe yazarlığına adım atmış bulunmaktadır. Denizli temsilcimiz Arzu Subakan  Kabukçu’ya yeni çıktığı köşe yazarlığı yolculuğunda başarılar dilerken yazısı içerisindeki korsan yayıncılıkla ilgili bölümü de sizlerle paylaşmak istiyoruz:

“Korsan yayına karşı mücadele denilince  birden aklıma başında Türkiye ibaresi bulunan sanat ve edebiyatın savunucusu olarak nitelendirdiğim Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği  İLESAM’ın  “Emeğe Saygılı, Korsana Karşıyız” sloganıyla başlatmış olduğu Emeğe Saygılı, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması geliyor…

…..

Bu kadar çok sanatçı şair ve yazarın olduğu bu günlere geldiğimiz de bana göre edebiyat ve sanatın çöküş dönemini yaşıyoruz. Müzik piyasasına baktığımızda artık albüm çıkaran sanatçı parmakla sayılacak kadar az. Piyasaya çıkan yüz binleri aşan kitaplar arasında, hasbelkader milyonları bulan isimler dışında, satışa sunulan kitaplar raflarda bekliyor.  Herkesin hayata bakış açısına göre kültür ve sanatsever olduğunu düşündüğümüzde, başvuruları 16 Ekim  2015 tarihine kadar devam edecek  ve tüm Ortaokul ve Lise Öğrencileri için İLESAM’ın başlatmış olduğu Emeğe Saygılı, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışmasını hayata geçiren İLESAM yönetimini kutluyorum. Edebiyat ve sanat adına emek veren,  yazan, çizen, üreten  çok değerli yürek işçileri için,“EMEĞE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ” sloganını sonuna kadar destekliyorum. Sizlere de göstereceğiniz duyarlılık için teşekkür ediyorum.

YEREL  İNCELEME   ve  ARAŞTIRMA  DALINDA /   MERHUM ŞEVKET ALTINAYAR   ÖDÜLÜ ABDÜLKADİR GÜLER’E VERİLDİ.

24 Kasım Gazeteciler  Bayramı   münasebetiyle   Aydın’da   Gazeteciler Bayramı  törenle kutlandı:  Aydın  ili ve  ilçelerinde gazete, dergi,  radyo; televizyon  gibi  konularda hizmet veren başarılı gazetecilere   ödüller verildi. 

Söke Ekspres Gazetesinde yazan ve 2014 yılında yayınladığı  "Sanat ve  Edebiyat Dünyasında   ELLİ YIL BÖYLE  GEÇTİ " adını taşıyan  kitabıyla YEREL  İNCELEME   ve  ARAŞTIRMA  DALINDA /  MERHUM ŞEVKET ALTINAYAR   ÖDÜLÜ, Aydın İLESAM Temsilcimiz Abdülkadir Güler’e verildi. 

 Temsilcimizi kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

 Okunma Sayısı : 901         28 Temmuz 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 636455

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.