Değerli Üyemiz Emir KALKAN Hakka Yürüdü...

 / ETKİNLİKLERİMİZ

 Değerli Üyemiz Emir KALKAN Hakka Yürüdü...

          Üyelerimizden Emir Kalkan hayatını kaybetti. Değerli Üyemize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. 

         Merhumun cenaze namazı (yarın) 31 Temmuz 2015 Cuma günü öğle namazını müteakip Kayseri / Camiikebir Camiinde kılınacak ve sonrasında toprağa verilecektir. 

Başımız sağolsun.

 

          İLESAM Genel Merkezi

Emir Kalkan Kimdir?

1948 yılında Kayseri’de doğar. Kayseri Lisesi’ni bitirdikten sonra memuriyete intisap eder.Türk Dil Kurumu ve Folklor Araştırmaları Kurumu adına alan çalışmaları yapar. Türk Folklor Araştırmaları, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Edebiyatı ve Erciyes dergilerinde yazılar yazar. Kanatsız Kuşlar Şehri isimli kitabı ile 2002 yılında Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü kazanır. Halen özel bir kuruluşta yönetici olarak görev yapmaktadır. Afşar Ağıtları(1987-1990), Kayseri Şairleri(1986-1992), 20.Yüzyıl Türk Halk Şairleri Antolojisi(1991) kitapları mevcuttur.

Eserlerinde ömrünün önemlice bir kısmını geçirdiği Kayseri’yi, Kayseri insanlarını ve aşkı anlatır. Zengin bir kelime hazinesine yaslanan güçlü ve ahenkli üslubuyla dikkat çeker. Mahalli olandan yola çıkarak kendine özgü renkleri, evrenselliği yakalamış bir üslupla aksettirmiştir.

Emir Kalkan, Tanpınar’ın büyük sanatçılara has bir özellik olarak belirttiği “büyük ve dikkatli bir göz”ün sahibidir. Anlatımı sonsuz bir kaynaktan beslenen; kâh tatlı tatlı kıvrılan, kâh coşup kabaran bir nehir gibidir.

Kaynak. http://www.otuken.com.tr/YazarDetay/Emir-Kalkan

 

 Okunma Sayısı : 1330         30 Temmuz 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 689331

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.