GENEL BAŞKANIMIZIN AÇIKLAMASI:İLESAM ÜYELERİNE SAYGILARIMLA...

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ÖNEMLİ-GENEL BAŞKANIMIZIN AÇIKLAMASI:İLESAM ÜYELERİNE SAYGILARIMLA...

2010’DAN BERİ İBRA OLMAYAN ESKİ YÖNETİMLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ

İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği Derneği vb. gibi ’Dernek’ olduğu halde ’Birlik’ kelimesini isimlerinde bulundurup kişi ve kurumları yanıltan bir kurum değildir.İLESAM, 1986 yılında ilk yönetimini Bakanlar Kurulu’nun atadığı ve o günden bugüne idari ve mali açıdan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, Bakanlık müfettişlerince denetlenen gücünü 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunundan alan Şair-Yazar ve Akademisyenlerin telif haklarının korunması için üye olduğu Türkiye’deki ilim ve edebiyat alanındaki asıl ’Birlik’tir.

Öncelikle 3 dönemdir bizi İLESAM Yönetim Kurulu‘na seçen ve bu görevi bize layık gören bütün üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim.

İlk defa seçildiğimiz 2010 yılından bu yana yaptığımız her çalışma, faaliyet ve aldığımız her kararla ülkemize, devletimizin güzide bir kurumu olan İLESAM‘a sanata, kültüre ve sanatçıya hizmet etmeyi amaçladık.

İLESAM’ı devraldığımızda bir önceki yönetim Genel Kurul’da ibra edilmemişti. Biz, yapmamız gerekeni yaptık ve Denetleme Kurulu’nun hazırladığı rapor doğrultusunda ibra olmayan yönetimle alakalı -ki hiç bir kişiyi ayırmadan, hatta bu kişiler içinde şu an yönetimimizde olanlar da var- açılması gereken tüm davaları açtık. Hukuki olarak yapmamız gerekeni yaparak ibra olmayan yönetim konusunda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Bunu yaparken de bugüne kadar kimseyi suçlu ve hatalı ilan etmedik kararı yüce Türk milletinin hâkimlerine ve hukuka bıraktık.

Yaklaşık 6 yıl süren dava süreçlerinde de İLESAM’ın haklarını korurken, kazandığımız davalardan sonra sükût ettik lakin bu yıllar boyunca hem şahsım hem de diğer yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım asılsız iftira ve iddiaların, bir karalama kampanyasının ortasında kaldılar. Onlarca yere hakkımızda tanımadığımız kişiler tarafından şikâyet dilekçeleri gönderildi, arkadaşlarım birkaç yerde şahsımsa 30’dan fazla yerde ifade vermek durumunda bırakıldık. Bunlar, kendileriyle uğraştığımızı sanan ve ibra olmayan yönetim içinde olanlarca yapıldı. Hakkımızda yapılan şikâyet ve asılsız iddiaların hepsi takipsizlikle sonuçlandı; bunların özellikle beni ve genelde yönetimimizi yıldırmak üzere yapıldığı aşikârdı. Hem psikolojik hem de diğer açılardan yıpratılmaya çalışıldık ama yılmadık ve doğruyu savunmaya, doğruyu yapmaya bütün baskı ve zorlamalara karşı arkadaşlarımla beraberce durmayı bildik ve bize yapılanları kamuoyu ile paylaşmadan, her şeyin zamanının bir gün geleceğini bilerek susma erdemini gösterdik.

Şimd