GENEL BAŞKANIMIZIN AÇIKLAMASI:İLESAM ÜYELERİNE SAYGILARIMLA...

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ÖNEMLİ-GENEL BAŞKANIMIZIN AÇIKLAMASI:İLESAM ÜYELERİNE SAYGILARIMLA...

2010’DAN BERİ İBRA OLMAYAN ESKİ YÖNETİMLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ

İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği Derneği vb. gibi ’Dernek’ olduğu halde ’Birlik’ kelimesini isimlerinde bulundurup kişi ve kurumları yanıltan bir kurum değildir.İLESAM, 1986 yılında ilk yönetimini Bakanlar Kurulu’nun atadığı ve o günden bugüne idari ve mali açıdan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, Bakanlık müfettişlerince denetlenen gücünü 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunundan alan Şair-Yazar ve Akademisyenlerin telif haklarının korunması için üye olduğu Türkiye’deki ilim ve edebiyat alanındaki asıl ’Birlik’tir.

Öncelikle 3 dönemdir bizi İLESAM Yönetim Kurulu‘na seçen ve bu görevi bize layık gören bütün üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim.

İlk defa seçildiğimiz 2010 yılından bu yana yaptığımız her çalışma, faaliyet ve aldığımız her kararla ülkemize, devletimizin güzide bir kurumu olan İLESAM‘a sanata, kültüre ve sanatçıya hizmet etmeyi amaçladık.

İLESAM’ı devraldığımızda bir önceki yönetim Genel Kurul’da ibra edilmemişti. Biz, yapmamız gerekeni yaptık ve Denetleme Kurulu’nun hazırladığı rapor doğrultusunda ibra olmayan yönetimle alakalı -ki hiç bir kişiyi ayırmadan, hatta bu kişiler içinde şu an yönetimimizde olanlar da var- açılması gereken tüm davaları açtık. Hukuki olarak yapmamız gerekeni yaparak ibra olmayan yönetim konusunda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Bunu yaparken de bugüne kadar kimseyi suçlu ve hatalı ilan etmedik kararı yüce Türk milletinin hâkimlerine ve hukuka bıraktık.

Yaklaşık 6 yıl süren dava süreçlerinde de İLESAM’ın haklarını korurken, kazandığımız davalardan sonra sükût ettik lakin bu yıllar boyunca hem şahsım hem de diğer yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım asılsız iftira ve iddiaların, bir karalama kampanyasının ortasında kaldılar. Onlarca yere hakkımızda tanımadığımız kişiler tarafından şikâyet dilekçeleri gönderildi, arkadaşlarım birkaç yerde şahsımsa 30’dan fazla yerde ifade vermek durumunda bırakıldık. Bunlar, kendileriyle uğraştığımızı sanan ve ibra olmayan yönetim içinde olanlarca yapıldı. Hakkımızda yapılan şikâyet ve asılsız iddiaların hepsi takipsizlikle sonuçlandı; bunların özellikle beni ve genelde yönetimimizi yıldırmak üzere yapıldığı aşikârdı. Hem psikolojik hem de diğer açılardan yıpratılmaya çalışıldık ama yılmadık ve doğruyu savunmaya, doğruyu yapmaya bütün baskı ve zorlamalara karşı arkadaşlarımla beraberce durmayı bildik ve bize yapılanları kamuoyu ile paylaşmadan, her şeyin zamanının bir gün geleceğini bilerek susma erdemini gösterdik.

Şimdi, onca baskıya, onca yıldırma politikasına rağmen incitmemeyi düşünerek sustuğumuzu söyleyebilirim ama hep incindik. Yine sustuk fakat bugün artık konuşma zamanı.

ARTIK KONUŞMA ZAMANI

Açtığımız ona yakın davayı İLESAM adına kazandık. İbra olmayan yönetim içinde hatalı olanlar mahkemelerimiz tarafından tespit edildi. İLESAM’ın maddi alacaklarını aldık ve gönül rahatlığı ile söyleyebilirim kurumumuzu yıpratmaya çalışanlara hukuk nezdinde cevabımızı verdik.

31 Mart 2010’da ortaya koyduğumuz belgelere inanan ve bizi destekleyen üyelerimizin takdiri ile ibra olmayan yönetim hakkında Cumhuriyet Savcılığımız, açtığımız bütün davaların sonucunu bekledi. Bu davaların hepsinin sonucunda tam 5,5 yıl sonra Cumhuriyet Savcılığımız ibra olmayan yönetim kurulu üyeleri hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açtı.

Herkes bilsin ki geçmişten bugüne biz İLESAM adına yapmamız gerekenleri yaptık, gönlümüz rahat. Hukuk ne derse o olur, hep haklının yanındaydık bundan sonra da öyle olacak.

Bugünlerde İLESAM seçimleri yaklaştığından olacak; özellikle geçmişte ibra olmayan yönetim içindeki bazı kişiler tarafından yine bir asılsız şikâyet ve karalama kampanyası başlatılmaya çalışılıyor. Herkes bilsin ki, 5,5 yıldır bizi yıldıramayanlar bundan sonrada yıldıramaz.

Gülüp geçiyoruz artık bunlara biz gölgemizden korkmuyoruz. Yurtiçi ve yurt dışında büyük projelere imza atmaya, telif hakları konusunda çalışmaya, korsanla mücadele etmeye, yarışmalar ve vereceğimiz ödüllerle üyelerimizin telif haklarını korumaya devam edeceğiz.

İDARECİ OLMAK ZORDUR BUNUN FARKINDAYIZ

Öyle zordur ki idareci olmak, herkes kendisinin düşünülmesini arzular lakin sadece kendini düşünenler şu noktayı gözden kaçırır. Onların düşündüğü sadece kendileriyken biz her üyemizi ve her şeyi, herkesi düşünmek zorundayız. Biliyoruz kimse dört dörtlük değildir, bizde değiliz lakin eksiklerimizin yüzümüze söylenmesini arzu ederim, bir takım asılsız dedikodularla sadece kişiler hakkımıza girer ve cennetimize vesile olurlar ancak. Eleştiriye açık bir yönetimiz, şeffafız ve hoşgörüyü kimseden beklemesek de hoşgörü göstermesini biliriz.

2016 MART’INDA YENİDEN YÖNETİME ADAYIZ

Bugünlerde bir çok kişi ağzımı arıyor, Mart 2016’da yeniden aday olacak mısınız diye?

Evet, yaklaşık 6 yıldır uyumlu bir şekilde çalıştığımız yönetim kurulundaki arkadaşlarla beraber yine Mart 2016’da yönetime aday olacağız.

Bu konudaki takdir çok değerli üyelerimize aittir.

Belki uzun bir açıklama oldu lakin artık elzem bir durumdu bu geldiğimiz noktada. Bir gün Allah nasip ederse İLESAM’da yaşadıklarım konusunda anılarımı yazacağım. O zaman her şeyi hem isimleri hiç saklamadan, hem de belgelerini tek tek ortaya koyarak daha açık bir şekilde ifade edeceğimden kimsenin kuşkusu olmasın.

Bu açıklamayla amacım sadece özellikle son 5,5 yıldır neler yaşadığımızın biraz bilinmesi, kamuoyuyla beraber üyelerimizi bilgilendirmekti.

Bunca yıldır yok yere kırgınlıkları ve küslükleriyle bana sabrı öğreten herkese çok teşekkür ederim…

Selam ve saygılarımla…

Mehmet Nuri Parmaksız
İLESAM Genel Başkanı
 

 Okunma Sayısı : 1061         28 Ocak 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 84386

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.