73.Çınaraltı Sohbetleri’nde Orhan Fikretoğlu’nun “Ölü Metin” Eseri Konuşulacak…

 / ETKİNLİKLERİMİZ

 73.Çınaraltı Sohbetleri’nde Orhan Fikretoğlu’nun “Ölü Metin” Eseri Konuşulacak…

 
73. Çınaraltı’nda Orhan Fikretoğlu’nun “Ölü Metin” Eseri Konuşulacak… 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM İstanbul Şubesi,73. Çınaraltı Sohbetleri’nde; Azerbaycanlı ünlü yazar, senaryocu, yönetmen ve gazeteci Orhan Fikretoğlu’nun İz Yayıncılık tarafından yayınlanan “Ölü Metin” adlı eseri konuşulacak. İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer VAYNİ’nin yöneteceği toplantıda kitabın yazarı Orhan FİKRETOĞLU,Türkiye Türkçesine aktaran Prof. Dr.Fethi GEDİKLİ,katkı sağlayan Sefer ALİYEV ve yayınevini temsilen İz Yayıncılık’tan Hamdi AKYOL kitabı ve önemini anlatacaklardır. 

Kitabı dilimize aktaran Prof.Dr. Fethi Gedikli, kitabın önsözünde: “Kitabın ilk eseri “Ölü Metin” adını taşımaktadır; burada esas itibariyle “Müslüman Türklerin” yirminci yüzyıl boyunca yaşadıkları benzersiz bir yıkım, büyük felaket postmodern bir tarzda işlenmektedir. Biz Türkiyelilerin bir kez yaşadığı alfabe değişikliğini, yazarın memleketinde yaşayanlar bir yüzyıl boyunca üç kez tecrübe etmişlerdir. Böylece biz ama daha çok da Azerbaycanlılar yani hepimiz hafızasız kalmış olduk. Hepimiz “alzaymır” hastasıyız. Bin yıl boyunca atalarımızın yazıp çizdikleri birdenbire bize yabancılaşmış, “ölü metin” haline gelmiştir. Bu sebeple, diyebiliriz ki, “ölü teminleri” diriltmek için İsrafilin suruna ihtiyaç vardır! 

Sırp yazarı Milorad Paviç’in Hazarların Sözlüğü ile açtığı yolda Azerbaycanlı Kemal Abdulla’nın Yarımçık Elyazma’sı, Neriman Abdurrahmanlı’nın Gönül Elçisi ile Orhan Fikretoğlu’nun Ölü Metin’i birbirlerinin bir tür devamıdırlar. Belki bunlara Umberto Eco’nun Gülün Adı’nı da eklemek gerekir. Dolayısıyla Orhan Fikretoğlu’nun “Ölü Metin”i bir metinlerarasılık örneği olarak da okunmalıdır. 

Kitapta “Ölü Metin” ile birlikte “Tek”, piyes olarak “Yitik”, hikayeler “Gül”, “Son Yiğidin Masalı”, “Rüzgâr Adam” ve senaryo olarak “Müjde” hem içeriği, hem de biçimi bakımından okuyucuların dikkatini çekecek ve beğenisini kazanacaktır.” ifadeleriyle eserin önemini belirtmektedir. 

Orhan Fikretoğlu’nun “Ölü Metin” Kitabı Tanıtımı başlıklı 73. Çınaraltı Sohbeti’nin 19 Eylül 2015 Cumartesi günü saat 14.00’de Azaklıoğlu Necati Bay Eğitim Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı’nda (Molla Gürani Mah. Millet Cad. Aras Han No:4 Kat:2,Fatih-İSTANBUL Yusufpaşa otobüs durakları, Simit Sarayının üstü) başlayacağı ve katılımın serbest olduğu bildirildi.

 Okunma Sayısı : 1653         18 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 803229

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız. <