İLESAM “MAHNIDAN ŞARKIYA” KONSERİYLE AZERBAYCAN’I AYAĞA KALDIRDI...

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM “MAHNIDAN ŞARKIYA” KONSERİYLE AZERBAYCAN’I AYAĞA KALDIRDI

İLESAM’ın Türk Dünyası Konserler Dizisi projesinin ilk ayağı olan ve kardeş ülke Azerbaycan’la başlattığı ‘Mahnıdan Şarkıya” konseri Bakü’de büyük ilgi gördü.

16 Ekim 2015 akşamı saat 19.30 da Bakü’deki Mugam Merkezinde başlayan konsere katılım adeta izdihama dönüştü. Ülkenin her yerinden ve Bakü’den konser için akın akın gelen insanlar, İLESAM’ın şimdiye kadar benzeri görülmemiş projesinin ilk meyvesi olan musiki şölenini büyük bir hayranlıkla izlediler.


Başbakanlık Tanıtma Fonu, TİKA, TÜRKSOY, tarafından desteklenen konser için çalışmalar sekiz ay önce başlatılmıştı. İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın Bakü’ye gitmesiyle şekillenen konser için Azerbaycan Bestekarlar İttifakı Başkanı Firengiz Alizade’yle yapılan uluslararası protokolle anlaşma sağlanmıştı. İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yakından takip ettiği ve aylarca süren yoğun çalışmalar sonucu hayat geçirilen konserin Ankara galası 19 Kasım 2015’de TRT AVAZ’da Arı stüdyolarından yapılacak canlı yayınla bütün dünyanın beğenisine sunulacaktır.


İLESAM için projesi hazırlanan konsere göre, İLESAM üyesi şairlerimiz arasında açılan bir yarışmayla seçilen altı eser, Türkiye Türkçesi hiç bozulmadan Azerbaycan’ın ünlü bestekarları tarafından geleneksel ve çok sesli olmak üzere Azeri müzik formlarında bestelendi. Azerbaycan Bestekarlar ittifakı tarafından, Azeri şairler arasından seçilen altı şiir de, İLESAM’a gönderilerek bizim ünlü Türk Sanat Musikisi bestecilerimiz tarafından Azeri Türkçesi hiç bozulmadan bestelenerek on iki şarkıdan oluşan bir repertuar hazırlandı.


Programın sanat danışmanı Kültür Bakanlığı sanatçısı Faruk Şahin’in takip ettiği musiki çalışmalarında katedilen yol biraz uzun ve zorlu olsa da, sonucu emek veren herkes için son derece sevindiriciydi. Azeri bestecilerin şarkılarını Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu sanatçısı Çiğdem Gürdal, Türk bestekarların eserlerini ise 35 kişiden oluşan bir koro ve uluslararası opera sanatçısı Oya Ergün seslendirdi.
İLESAM Azerbaycan temsilcisi ve Azerbaycan Yazıcılar Birliği Basın Danışmanı Xayal Rıza’nın güzel sunumuyla gerçekleştirdiği “Mahnıdan Şarkıya” Programının açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Bestekarlar Birliği Başkanı Firengiz Alizade iki ülkenin derinlerden gelen kardeşlik bağlarını kuvvetlendiren böyle projelerin gelecek nesillere ortak Türk Kültürünü aşılayacağını ve şimdiye kadar böyle orijinal bir konserin ilk defa yapıldığını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.


Daha sonra mikrofona gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız programın gerçekleşmesi için yapılan çalışmalardan bahsederek, iki devlet bir millet ülküsü etrafında yapılacak böylesi kültür hizmetlerinin ortak bağlarımızın ileriye taşınması adına çok önemli olduğuna vurgu yaparak emeği geçen bütün sanatçılara ve projenin fikir mimarı İlter Yeşilay’a teşekkürlerini sundu.

İki bölümden oluşan konserin ilk bölümünde Azeri bestecilerin Türk şairlerinin sözleriyle yaptığı şarkıları Kültür bakanlığı sanatçısı Çiğdem Gürdal seslendirdi. Bu bölümde Yer alan eserler:

YAĞMUR GÜLÜŞÜN:
Söz: Durmuş KAYA
Beste: Cavanşır GULIYEV

KAR TANESİ
Söz: Nedim UÇAR
Beste: Celal ABBASOV

ÇAL UDİ BU AKŞAM
Söz: Serdar ÖNCÜL
Beste: Firengiz ALİZADE

YAR BAHSİ
Söz: Sevinç ATAN
Beste: Serdar FERECOV

BEYAZ LALE
Söz: Sevim Yakıcı
Beste: Hasan ADIGÜZELZADE

KOY SİNEMİN ÜSTÜNE
Söz: Ekrem YALBUZ
Beste: Elza SEYİDCAHAN

Konserin ikinci bölümünde ülkemiz bestecilerinin Azeri sözleriyle yazılmış şarkılarını geniş bir koro ve Oya Ergün seslendirdi:

QURBAN OLDUĞUM
Söz: Ahmed CEVAD
Beste: Zekai TUNCA

OYAN
Söz: Nigar RAFİBEYLİ
Beste: Faruk ŞAHİN

O GÖZLERE BAXMARAM
Söz: Mammed ARAZ
Beste: Pınar KÖKSAL

KEKLİK
Söz: Rasul RIZA
Beste: Uğur TOP

BU YAŞIL AĞACIN ALTI BİZİMDİ
Söz: Zalımhan YAKUP
Beste: Özgen GÜRBÜZ

YAŞA DÜNYADA

Söz: Nariman HASANZADE
Beste: Prof. Dr. Yaşar BEDÜK

Konser sonrasında Firengiz Alizade ve Mehmet Nuri Parmaksız tarafından bütün katılımcılara teşekkür belgesi takdim edildi.


İLESAM’IN BAKÜ PROGRAMI:

14.10.2015

Yirmi bir kişilik kafileyle Ankara Esenboğa havalimanından hareket eden sanatçılarımızı akşam Bakü’de İLESAM Azerbaycan temsilcisi Xayal Rıza karşıladı. Otele yerleşen grup akşam yemeğini hep birlikte Sultan restoranda yedikten sonra dinlenmeye çekildi.

15. 10.2015

Otelde hep birlikte yapılan sabah kahvaltısından sonra, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Genel Başkan Yardımcısı İlter YEŞİLAY, Azerbaycan Bestekarlar İttifakı Başkanı Firengiz Alizade ve Zekai Tunca Azerbaycan Devlet Televizyonu AZTV de canlı yayına katılarak program hakkında açıklamalarda bulundular.

Daha sonra diğer sanatçılarla buluşan yetkililer, hep birlikte Haydar Aliyev’in ve diğer önemli Azeri şair, yazar ve müzisyenlerin mezarlarını ziyaret ederek çiçek bıraktılar.

Bakü’de ki Türk Şehitliğini de ziyaret eden İLESAM kafilesindeki müzisyenler, öğlenden sonra Azeri müzisyenlerle birlikte Mugam Merkezindeki provaya katıldılar. Geç saatlere kadar süren provaları izleyen sanatçılar akşam yemeğini hep birlikte Fayton restoranda yedikten sonra büyük gün için dinlenmeye çekildiler.

16. 10. 2015

Sabah kahvaltısından sonra,bütün katılımcılar Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliğine giderek Büyük Elçimiz Alper Çoşkun tarafından kabuledildiler.Ziyaretten sonra müzisyenler provalara katılmak için Mugam merkezine hareket ederken diğerleri İLESAM Başkanı ve Başkan    Yardımcısıyla birlikte Yazıcılar Birliği Başkanı Anar Rızayev’i ve Azerbaycan Milli Kütüphanesini ziyaret ettiler. Daha sonra Mugam Merkezindeki  müzisyenlerle buluşan ekip otele dönerek akşam için hazırlıklara başladılar. Bestekarlarımız gazetecilerle röportaj yaparken bazı katılımcılar da Bakü sokaklarında gezintiye çıkarak alışveriş yapmayı tercih ettiler. Akşam Mugam merkezinde çok başarılı ve görkemli geçen konserden sonra Bestekarlar Birliği’nin İçeri şehirdeki tarihi bir mekanda verdiği yemekle geceyi sonlandıran grup sabah erkenden ülkelerine dönmek üzere otele döndüler.

BAKÜ PROGRAMINA KATILANLAR:

1-Mehmet Nuri PARMAKSIZ (İLESAM Genel Başkanı)
2-İlter YEŞİLAY (İLESAM Genel Başkan Yardımcısı)
3-Arif BÜK (İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi)
4-Sevinç ATAN (Eseri Seslendirilecek İLESAM Üyesi Şair)
5-Ekrem YALBUZ (Eseri Seslendirilecek İLESAM Üyesi Şair)
6-Nedim UÇAR (Eseri Seslendirilecek İLESAM Üyesi Şair)
7-Yurdanur AYBAR (İLESAM Görevlisi)
8-Hasan Özgen GÜRBÜZ (TRT Müzik Dairesi Başkan Yrd.-Eseri Seslendirilecek Bestekar)
9-Faruk ŞAHİN (T.C. Kültür Bakanlığı Sanatçısı- Eseri Seslendirilecek Bestekar)
10-Uğur TOP (T.C. Kültür Bakanlığı Sanatçısı- Eseri Seslendirilecek Bestekar)
11-Ayşe Pınar KÖKSAL (Eseri Seslendirilecek Bestekar)
12-Zekai TUNCA (Eseri Seslendirilecek Bestekar)
13-Prof. Dr. Mehmet Yaşar BEDÜK (Eseri Seslendirilecek Bestekar)
14-Ali BURÇ (T.C. Kültür Bakanlığı Sanatçısı-Ritim Saz) 
15-Evren TURNA (T.C. Kültür Bakanlığı Sanatçısı-Keman)
16-Onur AKKUŞ (T.C. Kültür Bakanlığı Sanatçısı-Ud)
17-Deniz GÖKTAŞ (T.C. Kültür Bakanlığı Sanatçısı-Kanun)
18-Çiğdem GÜRDAL (T.C. Kültür Bakanlığı Sanatçısı-Solist)
19- Necati VAR (TRT Yönetmeni)
20- Mesut Volkan YEŞİLAY (TÜRKSOY Görevlisi)
21-Gülsün Özlem ABACIOĞLU (T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu Temsilcisi)

 Okunma Sayısı : 1396         21 Ekim 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 107956

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.