İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (09 Şubat 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(09 Şubat 2016)

  

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(09 Şubat 2016)

 

İLESAM-KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ YAPILDI… 

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi 8 Şubat 2016 Pazartesi günü, saat 19.00’da yapıldı. 

Program, İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Durak Turan DÜZ tarafından yönetildi.

Birbirinden değerli şairler farklı temalardaki şiirlere ses oldular. 

Bir İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi daha yüreklerdeki yerini aldı şiirler baki kalan o kubbede bir hoş seda

bırakırken. 

  görüntüleniyor

ABDULLAH SATOĞLU BAYRAK ŞAİRİ ARİF NİHAT ASYA'YI ANLATTI...

 “Bayrak Şairi” Arif Nihat Asya için, doğumunun 114. yıldönümü dolayısıyla, GESAM tarafından anma toplantısı düzenlendi.

  8 Şubat cumartesi günü saat 14’te, Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM)’ın, G.M.Kemal Bulvarı No: 63/4’teki Merkez salonunda gerçekleşen etkinlikte, Arif Nihat Asya’yı yakından tanıyan, İLESAM üyesi ve araştırmacı-yazar ABDULLAH SATOĞLU, şairin hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde konuşacak ve şiirlerinden örnekler sundu.
 görüntüleniyor

ÜYELERİMİZDEN VEDAT FİDANBOY’UN “BESTEKÂRIN AŞKI” Güfte Tadında Şiirler İSİMLİ ŞİİR KİTABI KÜLTÜR AJANS YAYINLARINDAN ÇIKTI…

Usta şair Vedat Fidanboy’un “BESTEKÂRIN AŞKI” Güfte Tadında Şiirler isimli şiir kitabı Kültür Ajans Yayınlarından çıktı.

Kitap aruz ve hece ölçüsü ile yazılmış şiirlerden oluşmakta. Bestekârın Aşkı’nda yer alan şiirlerin 130 tanesi aruz ölçüsü ile kaleme alınmış. Şiirlerin her biri güfte tadında.

“Bu Kitap Bize Şiir Ziyafeti Çekiyor” başlıklı yazısında Prof. Dr. Hayrettin İvgin   “Gerek aruz, gerekse hece ölçüsüyle yazılmış bu kitaptaki şiirlerinin hemen hepsi güfte tadında ve şarkı olarak bestelenecek nitelikte şiirlerdir. Vedat Fidanboy dostumuz, bu kitabı ile bize şiir ziyafeti çekiyor.” diyerek Bestekârın Aşkı isimli kitabın içeriğini özetlemiş oluyor.

 Kitapta Fidanboy imzalı şiirlerin yanı sıra değerli kalemlerin Vedat Fidanboy hakkındaki düşüncelerine, eserlerinin hangi bestekârlar tarafından bestelendiğine, yayınladıkları kitaplarda “Vedat Fidanboy” adına yer veren şair, yazar, bestekâr, kurum ve kuruluşlara dair bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kitabın arka kapağında birbirinden değerli isimlerin Vedat Fidanboy’un sanatına dair duygu ve düşüncelerinin yer aldığı görülmekte. 

Mesela; Prof. İsa Kayacan “Vedat Fidanboy yazmışsa, seslendirmişse, ‘işte orada şiir vardır’ demek yanlış değildir.”, derken, Ali Naili Erdem “Müthiş bir muhayyile… Diliniz akıcı ve duru. Şiirlerinize lirik bir üslup egemen. Güzel bir Türkçe’niz var. Kutlarım.”  şeklinde belirtmiş düşüncelerini.

“Bestekârın Aşkı” isimli şiirinden bir bölüm…

“Hüseyni’yle en güzel, hayaline daldım ben,

Dügah ile, Saba’yla; sana selam saldım ben,

Neyle, udla, kanunla; aşkımızı çaldım ben,

Telli telsiz her sazla; sevdim seni güzelim…

Vedat Fidanboy

KÜLTÜR AJANS YAYINLARI

Kitap Adı: Bestekârın Aşkı – Güfte Tadında Şiirler

Adres: Konur Sok. 66/7 Bakanlıklar / Ankara

Telefon: 0312 425 93 53

Faks: 0312 419 44 43

Şair: Vedat Fidanboy

Kapak Tasarım: Erhan İvgin

Yayınevi: Kültür Ajans

Sayfa Sayısı:236

ISBN: 978-605-325-075-3

Yıl:  1.Baskı, Ocak 2016

Şair ile iletişim: vedatfidanboy@hotmail.com

www.vedatfidanboy.net

Kitap İsteme Adresi: Tirebolu Sokak esenler Apt. No: 33/15

Yukarı Ayrancı/ Ankara
 görüntüleniyor

BİRLEŞEN YÜREKLER DERNEĞİ’NİN KONUĞU

SELAHETTİN DÜNDAR (ÂŞIK DÜNDAR) İDİ…

Birleşen Yürekler Derneği tarafından 28 Ocak 2016 tarihinde Kabakçı Konağı’nda “Geçmişten Geleceğe Yaşayan Değerlerimiz” temasını içeren bir etkinlik düzenlendi.

Öğretmenlik, yöneticilik yapan,  halk edebiyatı ve folklora ilişkin değişik dergiler çıkaran,  birçok yayın organında çeşitli konularda yazıları yayınlanan, çok sayıda şiirleri, deyiş türünde ve halk müziğinin farklı makamlarda besteleri bulunan, bünyesinde renkli bir kişiliği barındıran ve en önemlisi de kendi tabiri ile ‘tel’e dokunan Selahettin Dündar (Âşık Dündar)  bu gecenin onur konuğu oldu.

Programda Selahettin Dündar’ın hayatı, sanatı ve eserleri katılımcılar tarafından anlatıldı, anılar, düşünceler paylaşıldı.

Birleşen Yürekler Derneği’nce Selahettin Dündar’a şair- yazar Abdullah Çağrı Elgün ve İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Turan Durak Düz; Âşık Dündar’ın adını edebiyat dünyasına kanıtlayan eşi Songül Dündar’a ise Kars Dikme Köyü Dernek Başkanı Selahattin Coşgunaras ile birlikte ödülleri Dernek Başkanı Yasemin Meydan tarafından takdim edildi.
 görüntüleniyor 

OSMANLI VE YABANCI BASINDAN DERLENEN HABERLERLE HAZIRLANAN, “DÜNYA TARİHİ 1915” ADLI ESER, OKUYUCUYLA BULUŞTU…

SAVAŞ MUHABİRLERİNİN GÖZÜYLE “ÇANAKKALE SAVAŞLARI”

Araştırmacı-Yazar Dr. Tayfun Atmaca’nın “Çanakkale Savaşlarını” günü güne anlatan eseri Alter yayınlarından çıktı. 1915 tarihinde Çanakkale’de bulunan Osmanlı ve yabancı ülke savaş muhabirlerinin gözlemlerini anlatan “ Dünya Tarihi 1915” adlı eser, okuyucuyla buluştu. Eser, dönemin Osmanlı gazeteleri başta olmak üzere, yabancı ülkelerin basın arşiv belgelerinde derinlemesine yapılan araştırma neticesinde hazırlandı.

Çanakkale Savaşı başladığı andan itibaren Türk ve Dünya basını savaşla yakından ilgilenmiş, savaşın gidişatını anında kendi kamuoylarına aksettirmek için elinden geleni yapmıştır. Türk basını gönderdikleri muhabirleri ile savaşı yerinde izlemiş, ama zaman zaman olayları İstanbul’a kısa sürede duyuramamıştır. Savaşın gelişimi ile ilgili haberler iletişim araçlarının azlığı nedeni ile zamanında duyurulamasa bile, bazen üç-dört, bazen de yirmi günlük aralarla gazetelerde yer almıştır.

Bu eserde, işte bu fedakârlığın kazandığı zaferin basında nasıl ele alındığı incelenmiştir. Ayrıca savaşın başlangıcından bitimine kadar Osmanlı coğrafyasında yayınlanan gazeteler başta olmak üzere, yabancı kaynaklarda derinlemesine taranmıştır.

Eserde, gazetelerde yayınlanan haberler ışığında; Birinci Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı Devleti’nin genel durumu, İç siyasal yapısı, o dönemde yaşanan önemli dış olayların yanı sıra, Çanakkale Savaşları’nın nedenleri ve Çanakkale Boğazı’nın durumu gözler önüne serilmiştir. Çanakkale Savaşlarının nedenleri ile ilgili Rusya ve İngiltere’nin planları üzerinde durulmuştur. Boğazın durumu konusunda da doğal yapısından ve yapılan savaş hazırlıklarına yer verilmiştir.

Eserin diğer bölümlerinde savaşın başlaması yapılan deniz savaşları ve kara savaşları anlatılmıştır. Deniz savaşları içerisinde 18 Mart bombardımanı ve zaferi anlatılırken kara savaşları içerisinde ise Arıburnu, Seddülbahir, Anafartalar ve Kumkale mevkilerine yapılan asker ihracına değinilmiştir. Bu konular anlatılırken de yalnızca gazetelerde çıkan haberler göz önünde bulundurulmamış başka kaynaklardan da istifade edilmiştir.

Ayrıca eserde, okuyucuların dikkatlerini çekmek adına, Çanakkale Cephesi’nde sosyal hayata dair bilinmeyenlerin ortaya çıkartılmasına çalışılmıştır. Siperlerde yaşananlar, Türk Askeri’nin moral durumu, İtilaf Askerlerinin psikolojileri ve Cephede gerçekleştirilen propaganda faaliyetleri hakkında bilgilere yer verilmiştir.

Dünya basını Çanakkale Savaşları başladığı andan itibaren savaşla yakından ilgilenmiş, muharebenin gidişatını anında kendi kamuoylarına aksettirmek için elinden geleni yapmıştır. Bu ülkelerden biri de Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere’nin yanında yer almış olan Avustralya’dır. İtilaf Devletleri 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’nda aldıkları yenilgi üzerine denizden yapılacak saldırıyla deniz yolunun açılamayacağını, karadan da bir çıkarma yapılması gerektiğini anlamışlardı.

Duyulan ihtiyacın karşılanması için de Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinden oluşturulan Anzak kolordusu 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası’na çıkartılmıştır. Avustralyalı askerler, 9 Ocak 1916 tarihine kadar da Gelibolu ve Arıburnu’ndaki çarpışmalarda yer almışlardır. Bu nedenle Çanakkale Savaşları Avustralya kamuoyu için büyük önem taşımaktadır. Eserde, Avustralya Milli Kütüphanesi (National Library of Australia)’ndeki gazete arşivinden yararlanılarak Avustralya basınında Çanakkale Savaşları hakkında çıkan yazılar değerlendirilmiştir.

Eserin son bölümünde ‘Çanakkale Savaşları’nın sonuçları ve değerlendirmeler’ başlığı altında savaşın sonlarına doğru gazetelerin yayınladığı haberlere değinilmiştir. Ayrıca cepheye gönderilen Tanin Gazetesi muhabirinin buradan gönderdiği mektuplar ele alınmıştır. Savaşta düşman donanmasına kumandanlık eden General Hamilton tarafından tutulan raporlara yer verilmiştir. Yine son bölüm içerisinde Çanakkale’de savaşan kahramanların mektuplarından örnekler verilmiştir.

Bu eserde ayrıca gazetelerde Çanakkale Savaşları ile ilgili yazılan şiirler, yayınlanan haritalar ve resimler de okuyucunun istifadesine sunulmuştur. Yaklaşık iki yılı alan bir süre zarfında hazırlanan söz konusu eserin, Türk tarihine önemli bir katkı sağlayacak olmasının yanı sıra, gelecek nesillerin 1915’de Çanakkale de yaşanan olayları daha iyi anlamalarını sağlayacak olması adına büyük önem taşımaktadır.

  görüntüleniyor

ŞAİR-YAZAR-EĞİTİMCİ-SUNUCU SEMRA İPLİKÇİ’NİN SON KİTAPLARI…

1)      Deneme-Anı: Polyanna’dan Semranna’ya – Mutluluk Yolunda (2014): Hayatı yepyeni bir gözle görmek ister misiniz? Daha güzel bir dünyada yaşamak sizin elinizde!

2)      Çocuk Hikâyeleri: Merak Ediyorum (1-Ben Nasıl Dünyaya Geldim Acaba, 2- Kahvaltı, 3-Ellerimizi Yıkayalım,4 -Akvaryum)(2014): Çocuklara nasıl dünyaya geldiklerini anlatmanın en güzel yolu: Ben Nasıl Dünyaya Geldim Acaba? Üç ayrı hikâye ile birlikte…

3)      Çocuk Hikâyeleri: Deniz Kızı ve Siyah İnci (1-Deniz Kızı ve Siyah İnci,2- Benekli ile Beneksiz, 3- Sihirli Değnekler, 4-Tomurcuk ve Gübre,5- Tırtıl, 6-Ceren’in Mutsuzluğu,

7-Okulda Zorbalık,8- Oyun Parkında Zorbalık,9- Nasıl Arkadaşsız Kalınır, 10-Özür Dilerim, 11-Horoz Şekeri, 12-İnci Tanesi)(2014): Birbirinden güzel ve eğitici 12 hikâye…

4)      Şiir: Ürperiş (2014): Yüreğinize dokunacak şiirler ve daha fazlası…
 görüntüleniyor 

PROF.DR. İSMAİL YAKIT’IN YENİ KİTABI ÖTÜKEN YAYINLARINDAN ÇIKTI…

Kategori: Biyografi|Hatırat|Armağan

Stok Kodu: 9786051553665

Boyut: 12x19,5

Sayfa Sayısı: 312

Basım Yeri: İstanbul

Basım Tarihi: Ocak 2016

Resimleyen: Zafer Yılmaz

Kapak Türü: Karton Kapak

Kağıt Türü: 60 gr. Enso Creamy

Dili: Türkçe

Çocukluk yıllarımdan beri hatıralarıyla zihnimde yer etmiş, ruhumda ve gönül dünyamda iz bırakmış kişileri ve onların anılarını bu kitapta anlatmaya çalıştım. Dolayısıyla bunu bir nevi hatıra-portre denemesi olarak görebileceğimiz gibi, aynı zamanda da benim “ömrümün aynası” diyebileceğim bir kitaptır. Hatıraları okurken kendinizi, kimi vakit sınıfta ders dinlerken, kimi vakit savaş meydanlarında veya esir kamplarında veya şiir ortamlarında, hatta heyecanlı ve nükteli sohbetlerin içinde bulacaksınız. Kitapta; Dündar Taşer, Hilmi Ziya Ülken, Arif Nihat Asya, Erol Güngör, Osman Yüksel Serdengeçti, Orhan Şaik Gökyay, Alparslan Türkeş, Durmuş Hocaoğlu, Turan Yazgan, Niyazi Sayın gibi ilim, edebiyat, sanat ve siyaset ile Türk kültür ve düşünce hayatının muhtelif sahalarına katkıda bulunan birçok isme dair hatıralar bulacaksınız. Atalarımızın da dediği gibi, “Söz uçar, yazı kalır!”
 görüntüleniyor

İLESAM ÜYESİ ÇOCUK EDEBİYATÇISI FATMA YANGIN EKŞİOĞLU’NUN “MUTSUZ KELEBEK” VE SEVGİLİ POFUDUK” ADLI ÇOCUK KİTAPLARI KÜÇÜK EV YAYINLARINDAN ÇIKTI…

            7-8 yaş grubu için yazılan “Mutsuz Kelebek” adlı kitap; “Mutsuz Kelebek”, “Can Dostum”, “Kömür” ve “Piknikte” adlı dört öyküden oluşuyor. Kırk sekiz sayfadan oluşan kitaptaki öykülerde hayvan sevgisi ve çevre konuları çocukların sıkılmadan okuyabilmeleri için eğlenceli bir dille anlatılmıştır.

Yine aynı yaş grubu için yazılan “Sevgili Pofuduk” adlı kitap 39 sayfadan oluşmaktadır. İçeriğinde “Sevgili Pofuduk”, “Meşe Palamutları” ve “Defne ve Susuz Fidanlar” adlı üç öyküyü barındıran kitapta yer alan öyküler çocuklara hayvan sevgisinin yanı sıra ağaç sevgisi ve çevre bilincini kazandırmaya yönelik olarak kaleme alınmış.

            7-8 Yaş grubunun kolay okuyabileceği şekilde on altı puntoyla basılan kitaplar duru bir Türkçe’yle yazılmış olup öykülere renkli resimler eşlik etmiştir.
 görüntüleniyor

SADİ TELTİK KÜLLİYATI/DİVANCA SERİSİNİN 1.KİTABI

''BİR KARARSIZ AŞKA DÜŞTÜM/BESTELENMİŞ ESERLER '' ADLI KİTABI ÇIKTI…

ISLAK KİRPİKLER

SULARIN GÖLGESİNDE

BELİRLİ GÜNLER VE HAFTALAR adlı eserlerden sonra

4.eserim de yayımlanmış oldu.

SADİ TELTİK

ARAŞTIRMACI YAZAR-ŞAİR-GÜFTEKÂR

NEVŞİYAD BAŞKANI 
 görüntüleniyor

KÜLLİYE KUBBESİ ALTINDA AYNI DİLİ KONUŞANLAR BULUŞTU 

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun konuşulduğu TDED Amasya Külliye Şiir ve Sohbet Akşamları Şubat ayı etkinliği İLESAM İl Temsilcisi Mustafa Ayvalı’nın organizasyon ve sunumunda gerçekleşti. 

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun konuşulduğu geleneksel TDED Amasya Külliye Şiir ve Sohbet Akşamları Şubat ayı etkinliği İLESAM İl Temsilcisi Mustafa Ayvalı’nın organizasyon ve sunumunda 05 Şubat 2016 Cuma akşamı Sultan Bayezit Camii külliyesinde gerçekleşti.  Sivaslı şairler ve Suluova Akdağlılar Derneği üyesi gençlerin konuk olduğu geceye ilginin yoğun olduğu gözlemlendi.

Mustafa Ayvalı’nın nahif sunumuyla başlayan etkinlikte Ayvalı; Bedri Rahmi Eyüboğlu hakkında kısa bir bilgi paylaşımında bulunarak şairin “Çakıl” isimli şiirini yorumladı. Daha sonra söz alan Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi İsa Çolaker; Şair ve Ressam Eyüboğlu hakkında detaylı bilgiler verdiği konuşmasını Barış Manço’yu da yâd ederek bitirdi. Tarihçi kimliğiyle bilinen Türkiye Dil ve Edebiyar Derneği Amasya Şube Başkanı Hüseyin Menç ise Amasyalı tarihçi Abizade Hüseyin Hüsameddin’in eserleri ve hayatı hakkında çok değerli bilgi paylaşımında bulundu.

Bağlama ustası Osman Gürgen ve Aysel Pesen’in huzur veren sesiyle söylediği türküler yanında Suluova Akdağlılar Derneği üyesi gençler koro halinde potpori yaparak birbirinden güzel türkülerle dinleyicileri coşturdular.

Suluova Akdağlılar Derneği Başkanı Yılmaz Keten, Sivaslı konuk şairler Celalettin Tokmak, Seyit Kılıç, Bilal Karaman Refik Kutlu ve Amasyalı şairlerin şiirlerini yorumladığı geceye, yediden yetmişe, liseden üniversiteye şiire gönül vermiş muhabbet sevdalıları katılarak baki kalan gök kubbede hoş bir seda bıraktılar.


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 997         09 Şubat 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 443087

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.