“Hayme Ana ve Ertuğrul Gâzi ” İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ ( 13 Şubat 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

( 13 Şubat 2016)

“Hayme Ana ve Ertuğrul Gâzi ”

Edebiyatın, sanatın, kültürün ve aktüel konuların konuşulduğu, şiirlerin okunduğu etkinliklerine devam eden Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin gelenekselleşmiş Cumartesi toplantılarından biri daha 13 Şubat 2016 tarihinde İLESAM Kültür Evinde gerçekleştirildi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan program,  Mustafa Akgün’ün “Hayme Ana ve Ertuğrul Gazi” konusunu anlatması ile devam etti.

Mehmet Nuri Parmaksız “Nerede doğduysak o ülkenin şartlarına uymak zorundayız. Milletimize sahip çıkmalıyız. Bu millet kolay kurulmadı. Türk Milleti’nde kadın erkek ayırımı yoktur. Han yoksa han’ım vardır, bey yoksa han’ım vardır. Fikir alışverişi önemlidir. Geçmişte Hayme Ana gibi kadınlar var. Bilgi ve tecrübe sahibi insanlar var. Türk’ün bölünmemesi, bir hareket edebilmesi için birlikte hareket etmek gerek. Sadece Hayme Ana, Ertuğrul Gazi yok. Osman Gazi’ye kadar uzanan bir tarih var. Mesela Necati Sepetçioğlu’un Kapı, Kilit, Anahtar üçlemesinde pek çok belge roman şeklinde sunulmuştur. 1070’li yıllarda Kaşgarlı Mahmut Divan-ı Lügati’it Türk’e Peygamber Efendimizin bir hadisini koyuyor. Bizim ortak aklı oluşturan adamlarımız var. Hoca Ahmet Yesevi Haçlı Seferleri zamanında müritlerini Anadolu’ya yayıyor. Bu davranışın altında ortak bir ülkü için siyaset var. Bu uğurda birleşen devlet adamı, sanatçı vb. kişiler var. Dini, eşitliği getirme, demokrasi, adalet, milliyet bizim tarihimizde hep söz konusu. Bu ülküye hizmet ediyorlar. Hayme Ana da bunlarda birisi. Osmanlı dönemi altı yüz sene sürüyor. İstihbarat teşkilatları çok iyi olmasaydı devam edebilir miydi? Bilgiyi size her yönden aktaran insanlar olacak. Ertuğrul Gazi, ortak aklın seçtiği, desteklediği insanlardan biridir.” dedikten sonra konuşmasını yapmak üzere Mustafa Akgün’ü kürsüye davet etti.

 

Sayın Mustafa Akgün’e notlarını bizlerle paylaştığı için te