“Hocalı Soykırımı”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

(20 Şubat 2016)

“Hocalı Soykırımı”

Edebiyatın, sanatın, kültürün ve aktüel konuların konuşulduğu, şiirlerin okunduğu etkinliklerine devam eden Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin çatısı altında güzel bir Cumartesi etkinliği daha 20 Şubat 2016 tarihinde yüreklerdeki yerini aldı.

Bu milleti millet yapan ortak değerler olarak kabul edilen dilimize, dinimize, tarihimize, acılarımıza ve sevinçlerimize vurgu yapan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından gerçekleştirilen açılış konuşması ile başlayan program, Prof. Dr. Hanım Halilova’nın “Hocalı Soykırımı”  temalı konuşması ile devam etti.

Prof. Dr. Hanım Halilova “Hocalı Soykırımı ” hakkında değerli bilgiler vererek konuşmasını bir sinevizyon gösterisi eşliğinde dinleyenlere aktardı.  Halilova, konuşmanın akışında yaşadığı ve yaşanılan olaylardan da örnekler verdi.

26 Şubat 1992 tarihinde -Karabağ Savaşı sırasında-  Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında vukuu bulan ve Azeri vatandaşların Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayında 613 Azerbaycanlı yaşamını yitirmişti.

Hocalı’nın stratejik açıdan çok önemli bir yer olduğunu söyleyen Halilova, bağımsızlığın önemi üzerinde durarak bağımsız yaşayabilmek için büyük mücadeleler verdiklerini dile getirdi.

Türklerin İslam dünyasındaki gücünden de bahseden Hanım Halilova Türkiye’nin jeopolitik ve stratejik konumunun önemine de değindi.

Konuşmasının bitiminde kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Prof. Dr. Hanım Halilova’ya katılımlarından dolayı Prof. Dr. Nurullah Çetin tarafından bir  “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

 Etkinliğin ikinci yarısını oluşturan Şiir Dinletisi Durak Turan Düz tarafından sunuldu.

Birbirinden farklı temalardaki şiirler şairlerini sesinde can buldu. Sazlar çalındı, sözler söylendi.

Nevzat Doğanay, Cahit Karaç, Şakir Susuz, Âşık Dündar, Niyazi Bali, Bekir Aksoy, İlahe Ünal, Uğur Bulut, Orhan Yüksel, Sadık Kılıç, Mehmet Sevinç, Mahir Ünat, Ozan Behrami, Muzaffer Yurdakul, Necati Özdenkoş, Orhan Keskin, Nevin Balta, Nurettin Gür Ozanoğlu, Musa Ay, Tülin Hatun Şenel, Adil Karagöz, İbrahim Yaman, Merih Baran, Halit Çiğdem, Hayriye Çitoğlu, Ali Tahir Özaydın, Seyfettin Çobanoğlu, Yaşar Demiroğlu, Binali Kılıç, Sevinç Doğancan Güven, Songül Dündar, Murat Duman, Rifat Çakır, Cihat Solmaz, Ali Kemal Parıldar, Bayram Yelen, Tuncer Ulusoy, Salih Kozan, Nevzat Taşkıran, Necmi Dal, Hayrettin Gültekin programa katılan isimlerdendi.

Güzel bir Cumartesi programı daha anılardaki yerini aldı gün bittiğinde.

İLESAM Şiir Dinletilerimize şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz. Unutmayın!

HABER METNİ:  Sibel Unur Özdemir


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1108         20 Şubat 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 847174

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.