DÜNDEN BUGÜNE İLESAM…SON ALTI YILDA İLESAM’DA NELER YAPILDI? (2010-2016 Yılları Arası Faaliyetlerden Seçmeler)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

DÜNDEN BUGÜNE İLESAM…SON ALTI YILDA İLESAM’DA NELER YAPILDI? (2010-2016 Yılları Arası Faaliyetlerden Seçmeler)

DÜNDEN BUGÜNE İLESAM…SON ALTI YILDA İLESAM’DA NELER YAPILDI? 
(2010-2016 Yılları Arası Faaliyetlerden Seçmeler)
 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) “Telif Hakları ve Korsanla Yayınla” mücadelede başta Başkent olmak üzere şube ve temsilciliklerinin bulunduğu illerde ve hemen hemen neredeyse Türkiye’nin 81 vilayetinde emeğe sahip çıkarak üyelerinin sorunlarına çözüm, seslerine ses oluyor. Sanatsal, edebi ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra pek çok etkinliğe de yer veriyor bünyesinde.

Sesini duyurmak yapılan işin farkındalığındadır. İşte bu noktada İLESAM imza attığı çalışmalarında ve vermeye devam ettiği hizmetlerinde dinamik, aktif, üretici, yaratıcı, yapıcı ruhuyla farkındalığı yakalamaya devam ediyor…

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ

3 Ekim 2015 tarihinde Türk Tarih Kurumu Salonu’nda yaptığı konuşmasında duygu ve düşüncelerini bakın nasıl dile getirmiş:


“İLESAM bazı üyelerimizin zannettiği gibi şiir okuma yeri değildir. İLESAM bir devlet kuruluşudur. İLESAM bir sivil toplum örgütüdür. Resmi değildir, sivil de değildir; ikisinin arasında bir konumdadır. Önce bunun anlaşılması gerekir. İLESAM, 1986 yılında ilk yönetimini Bakanlar Kurulu’nun atadığı ve o günden bugüne idari ve mali açıdan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir Birlik’tir. Bakanlık müfettişlerince denetlenir. 70 ilde temsilcilikleri var. Valiliklerle bağlantıları var. 81 ilde yakalanan korsan yayının listesi bize gönderiliyor. 6 yıldır istikrarlı bir şekilde çalışan yönetimimizde sağlık nedeniyle sadece bir değişiklik yapılmıştır ki bu nokta oldukça önemlidir. Bir senede yetmiş defa bir araya geldik yönetim kurulu toplantılarıyla. Zamanımızdan, hobilerimizden vb. hususlardan feragat ettik. Hiçbir şey kolay değildir. İLESAM’ın başında olmak, bir devletin başında bulunmak, bir okul yönetmek hatta bir apartmanı bile yönetmek kısaca yönetici olmak kolay değildir. Sorumlu olduğunuz işle ilgili tüm mevzuata hâkim olmanız, kanunu, tüzüğü, yönetmeliği bilmeniz gereklidir. Bizler zamanımızla, emeğimizle İLESAM’a bağlıyız. İLESAM’ın çalışmaları yurt geneli ve yurt dışında da artarak devam etmekte. Altı yıldır uyumlu bir şekilde çalıştığımız yönetim kurulundaki arkadaşlarımla beraber yine Mart 2016’da yönetime aday olacağız. Allah hayırlı ömürler versin hepimize. Kapımız tüm üyelerimize açık. Herkes sormak istediğini iletebilir; belgelerle bilgilendiririz.

İlk defa seçildiğimiz 2010 yılından bu yana İLESAM olarak yaptığımız çalışmalarımızda, faaliyetlerimizde sanata, kültüre ve sanatçıya hizmet etmeyi amaçladık. İLESAM’ı devraldığımızda bir önceki yönetim Genel Kurul’da ibra edilmemiş, yönetim maddi ve manevi zarara uğramıştı. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Gerekli davaları açtık. Sonucu hukuka bıraktık. Tüm davaları kazandık. Yaklaşık 6 yıl süren dava sürecinde İLESAM’ın haklarını korurken, hem şahsım hem de diğer yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım asılsız iftira ve iddiaların ortasında kaldık. Pek çok kişi tarafından hakkımızda şikâyet dilekçeleri gönderildi, arkadaşlarım birkaç yerde şahsımsa 30’dan fazla yerde ifade vermek durumunda bırakıldık. Hakkımızda yapılan şikâyet ve asılsız iddiaların hepsi takipsizlikle sonuçlandı. Açtığımız ona yakın davayı İLESAM adına kazandık, İLESAM’ın maddi alacaklarını aldık, kurumumuzu yıpratmaya çalışanlara hukuk nezdinde cevabımızı verdik.

2016 yılı daha büyük projelere imza atacağımız bir yıl olacak diye düşünüyoruz.14.Genel Kurulumuz da Mart ayı içerisinde bu salonda olacak. Biz projelerimizi hazırlamaya devam ediyoruz, sizlerden yeniden yetkiyi alırsak her bir projemizi nihayetlendirip yeni projeler tasarlayacağız inşallah.”

SON ALTI YILDA İLESAM’DA NELER YAPILDI?

(2010-2016 Yılları Arası Faaliyetlerden Seçmeler)

İLESAM’IN 11. GENEL KURULU’NDA MEHMET NURİ PARMAKSIZ GÖREVE GELDİ…

2010 yılında yapılan İLESAM’ın 11. Genel Kurulu’nda göreve gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız çalışmalarını başarıyla sürdürdü.
 görüntüleniyor

ANKARA KALE FESTİVALİNDEN İLESAM GEÇTİ…

İLESAM 04-06 Haziran 2010 tarihleri arasında yapılan 4.Ankara Kale festivaline katıldı.

İLESAM üyelerinden olan güfte yazarları,  bestekârlar ve ses sanatçıları izleyenleriyle buluştu. Kimler kimler yoktu ki bu buluşmada. Mehmet Nuri Parmaksız, İlter Yeşilay, Sevinç Atan, Nur Ersen, Sabiha Serin, Ferhat Sarmusak,  Ali Adanır, Güler Eroğlu, Nesrin Ersipahi, Sibel Unur Özdemir.  Önce Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan büyük bir buketle izleyenlerin kulakları musikiye doydu. Şarkıların güftelerinin şairleri tarafından okunmasının ardından ses sanatçıları tarafından seslendirilirken Kale’nin eteklerinden alkışlar göğe yükseldi.

Konser sonrası Altındağ Belediye Başkanı Sayın Veysel TİRYAKİ Bey bizzat gelerek İLESAM’ı tebrik etti ve ağırlama zarafetinde bulundu.

İLESAM ilerleyen saatlerde tarihi Pirinç Han’da idi. Hanın kapısından içeri girdiğinde büyük bir kalabalıkla karşılaşan İLESAM üyeleri birbirinden güzel şiirlerini dinleyenleri için seslendirdiler. Dinleti öncesi İLESAM Başkanı Sayın Mehmet Nuri Parmaksız Ankaralılara Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği hakkında bilgiler verdi.

Nostaljik ve otantik çizgilerle bezeli Geleneksel Ankara Kale Festivalinde TSM konseri ve şiir dinletisiyle rüzgâr gibi esti geçti İLESAM.

ABİDİNPAŞA KÖŞKÜ ŞİİR DİNLETİSİ…(20 ŞUBAT 2011)

Ankaralı şairler 20 Şubat 2011 Pazar günü Ankara Kulübü Derneği’nin Genel Merkezi olan Abidinpaşa Köşkü’nde buluştu.  Programı Mehmet Nuri PARMAKSIZ ve İsmet Bora BİNATLI yönetti.
 görüntüleniyor

İLESAM KURULUŞUNUN 25.YILINI KUTLADI…

İLESAM kuruluşunun 25. yılını 28 Nisan 2011 perşembe günü Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonunda kutladı.

 görüntüleniyor

İLESAM GENEL MERKEZ HANIMLAR KOMİSYONU TOPLANDI.

22 Nisan 2011 günü İLESAM genel Merkez Hanımlar Komisyonunu toplandı.

 görüntüleniyor

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ ERZİNCAN’DA…

22 Nisan 2011 Cuma günü saat 11.00’de, Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Başöğretmen Salonu’nda verilen “Telif Hakları” konulu konferansa, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konuşmacı olarak katıldı.

 görüntüleniyor

İLESAM ÖDÜL YÖNERGESİ” YENİDEN DÜZENLENDİ…

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, İlim ve edebiyat alanında ülkemize ve insanlığa hizmet etmiş ve seçkin eserleriyle katkıda bulunmuş bilim ve edebiyat adamlarını teşvik etmek amacıyla “İLESAM Ödül Yönergesi” yeniden düzenlendi.