İLESAM'IN 14. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI… (26.03.2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM'IN 14. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI…

(26.03.2016)

BAŞKAN MEHMET NURİ PARMAKSIZ BİR KEZ DAHA KARŞI ADAY OLMADAN TEK LİSTE İLE SEÇİME GİRDİ.

"Eleştiri tekâmülün kamçısıdır"

İLESAM’DA TUTARLILIK DEVAM EDİYOR…

ÜÇ DÖNEMDİR MEHMET NURİ PARMAKSIZ BAŞKANLIĞINDA HİZMETLERİNİ YÜRÜTEN YÖNETİM YENİ DÖNEMDE DE GÖREV BAŞINDA.


İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüzük gereğince 2 yılda bir yapılması gereken Genel Kurul toplantısını 26 Mart 2016 tarihinde Türk tarih Kurumu salonunda Ankara’da yaptı.
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yönetimi devraldığı 2010 tarihinden itibaren günümüze kadar yapmış olduğu çalışmalara bakıldığında telif haklarıyla ilgili sorunların üzerine gidildiği, korsan yayınla mücadele edildiği, pek çok etkinliğe imza atıldığı, edebiyata, kültüre, sanata hizmet eden çeşitli projelerde yer alındığı, İLESAM adının başarılı organizasyonlarla anıldığı görülmekte. İLESAM Ailesi de bu farkındalıkların ayırtında olduğundan dördüncü kez Mehmet Nuri Parmaksız ve ekibinin yola devam etmesini, İLESAM çatısı altında istikrarın sürmesini istediler.

Türkiye İlim Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği'nin 14. Olağan Genel Kurul Toplantısı ilgili tüzük gereğince 26 Mart 2016 Cumartesi günü saat 11.00’de Türk Tarih Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

İLESAM’ın 14. Genel Kurul Toplantısı, Yönetim Kurulu üyelerinden  Turan Durak Düz’ün sunumu ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından İLESAM Federasyon Temsilcilerinden Zeynel Yeşilay’ın Meslek Birliği’nin son iki yılda yaptığı çalışmaları baz alarak hazırladığı bir sinevizyon gösterisi ile izlendi.

Toplantıda Divan Başkanlığı’nı Hayrettin İvgin, Katip üyeliğini Nalan Pulat, Tarık Torun ve Sevimbike Polat yaptı. Kurula Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Kültür Uzmanı Ahmet Yener Koçak ve Uzman Yardımcısı Hakan Evrim Tütüncü gözlemci olarak katıldılar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu’nun, Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan’ın, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın’ın, ‘başarı ve kutlama’ dileklerini içeren telgraf ve faksları Divan Başkanı Hayretin İvgin tarafından tek tek okundu.

Gündemin beşinci maddesini oluşturan faaliyet raporu Başkan Mehmet Nuri Parmaksız tarafından sunuldu.

Telif hakları ile ilgili sorunlardan copyright  (kopyalama) ile ilgili vergiden, bu verginin Kültür Bakanlığı bütçesinde kaldığından, Yayfed'in verdiği bandrolden, Bakanlığın aldığı paydan bahseden Mehmet Nuri Parmaksız “Biz eser üretmesek, ortada kitap olmasa neye bandrol verecekler. Onlar yayın yapıyorlar biz yazıyoruz ama bize sorulmadı, fikrimiz alınmadı. İLESAM olarak üyelerimizin haklarını koruyoruz, kimseye boyun eğmiyoruz. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’nın hayır ve sizler için maddi anlamda da yarar getireceğini umut ediyorum. Kopyala-yapıştır ile ilgili mücadelemiz devam ediyor. Fotokopi merkezlerinin de üzerine gidilerek bu konuda gerekli çalışmalar yürütülüyor.

 Asli kuruluş amacımız olan telif hakkının korunması noktasında üyelerimizin telif haklarını ulusal boyutta korumak için uğraşıyoruz. Telif hakkı ile ilgili olarak açılan davalarımızı kazandık. Bu altı yıl devam eden bir süreç. Elbette ben tek başıma başarmadım. Yönetim kurulunda görev alan arkadaşlarımla birlikte başardık. Dokuz dava başarı ile sonuçlandı.

İLESAM edindiği vizyon ve misyon çerçevesinde daha da büyüyecek. Nisan ayı içerisinde otuzuncu yıldönümümüzü kutlayacağız. Yayınlarımız çoğalacak. Akçağ Yayınevi ile sürdürdüğümüz yarışmalar sonucunda edebiyat dünyamıza on dokuz eser kazandırdık. Aslında yirmi bir eser ama iki tanesi daha basılmadığı için on dokuz, diyorum.

İLESAM Ansiklopedimiz birkaç ay içinde çıkacak, çalışmalarımız devam ediyor.

Öte yandan öykü ve şiir antolojilerimiz de edebiyat dünyasında yerini alacak.

Esere Saygılı Korsana Karşıyız temalı ‘Slogan ve Logo’ yarışmamız ulusal boyutta ses getirmekte. Bu temaya vurgu yapan öykülerin oluşturduğu kitabımızı sizlere hediye olarak getirdik. Benim ricam üzerine, on bir üyemiz telif almadan ‘Esere Saygılı Korsana Karşıyız’ konulu öyküler yazdılar. Bu sosyal sorumluluk projemizde gençlerimize öykülerimizle seslenerek ‘gelin mücadelemizi birlikte verelim’ mesajını vermeyi hedefledik. 

İki bin on yılında göreve geldiğimiz günden beri İLESAM’ı nasıl daha ileriye taşıyabilirizin telaşında olduk. Keşke daha geniş bir bütçemiz olsa ama ne yazık ki dar bir bütçeye sahibiz ve kısıtlı imkânlarla büyük adımlar atmaya çalışıyoruz. Bu da bize büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Altı yıl boyunca gıybetimizi yapan, arkamızdan konuşanlar oldu. Eleştiri tekâmülün kamçısıdır. İnsanın fıtratında birazda olsa kendini beğenme vardır. Bizler, aciz birer kul olduğumuz gerçeğini, sorumluluklarımızı hiçbir zaman unutmadık. Seksen bir ilde üç bin beş yüz üyemiz var. Üyelerimizden çoğu farklı illerde etkinlikler yapmamızı istiyorlar. Gerçek olan şu ki üç bin beş yüz üyemizin her istediğini yapabilmemiz mümkün değil. Bir yılda elli iki hafta var ve zaman açısından bile bu mümkün değil. Kaldı ki benim de bir özel hayatım, ailem ve edebiyata dair çalışmalarım var. Biz tüm üyelerimizin -kurumsal olsun olmasın- dertleri ile yakından ilgileniyoruz. Yanlış, eksik şeyler yapmış olabiliriz lakin kapımız herkese açıktır; şikâyetlerinizi, eleştirilerinizi dinleriz; gerekli açıklamaları size belgelerle sunarız.

Bir buçuk milyon dolara mâl olacak olan ‘Mahnıdan Şarkıya’ projesini yüz bin lira ile hayata geçirdik destek aldığımız kurumların katkılarıyla. İsimlerini belirtmeyen bazı üyelerimiz hakaret içeren mektup ve telefonlarla bu işin İLESAM’ın değil MESAM’ın görevi olduğunu, bizlerin müziğe hizmet ettiğimizi söylemişler. Müziğin anası ‘söz’dür. Açtığımız yarışma sonucu üyelerimizin eserleri bestelendi. Uluslararası projelerimizde Bakanlıktan izin alıyoruz. Genel kurul kararının üzerinde bir karar yoktur. Genel Kurulda oylamaya sunulan bu karar Yönetim Kurulu’nun yetkisindedir. ‘Söz bizden beste onlardan / Söz onlardan beste bizden’. Bu proje ile Türk soylu ülkelerle kardeşliğimizi perçinliyoruz.

Cumartesi kahvaltıları, iftar yemekleri yaptık üyelerimizle bir araya gelebilmek, onların fikirlerini alabilmek için.

Kültür ve Turizm Bakanımız  ‘Şehir ve Kültür’ ile ilgili projelere destek vereceklerini söylediler. Kültür için, bu millet için biz varız. Belki bu temayı içeren güzel projelere de imza atacağız İLESAM olarak.

Kurum olarak hiçbir siyasi gücün altına girmedik, girmeyiz.

Biz canla başla uğraşıyor, çalışıyoruz; sizlerden de elinizi taşın altına koymanızı bekliyoruz.

Tek isteğim yanımızda olun, el ele verelim, Meslek Birliğimizi ileriye taşıyalım.

Otuzuncu yılımızı kutlayacağız kısa bir zaman sonra.

Selam ve saygılarımla.” diyerek sözlerine son verdi.

Meslek Birliği’nin hesap raporları Yönetim Kurulu Üyesi Turan Durak Düz tarafından okundu. Düz,  2014–2015 yılı gelir-gider kesin hesap raporlarını ve 2016–2017 yılı tahmini bütçenin sunumu da yaptı.

Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Dilsiz’in 2014-2015 yılı Denetleme Kurulu raporunu okunmasının ardından 2016–2017 yılı Tahmini Bütçeden hesaplar arası aktarma yapılması, tahmini bütçesinin hazırlanması, Tüzük ve Yönergelerin değişikliği, kurum, kuruluş ve üyelerden alınacak giriş ücreti ve aylık aidatlar ile Kurullara ödenecek hakkı huzurların belirlenmesi, Meslek Birliğinin daha kullanışlı bir merkez binasına kavuşturulması için imkân bulunduğu takdirde mevcut dairenin satılarak/kiralanarak yeni bir gayrimenkul alınması/kiralanması, Genel Kuruldan sonraki iki yıllık dönem içinde; İllerde görevlendirilecek Temsilciler ve İl Denetim Komisyonu  üyeleri   hususunda  yeni Yönetim Kuruluna yetki verilmesi, Federasyon kurma ya da Federasyona katılma kararının Genel Kurulda görüşülerek oylanması, Birliğin Yönetim, Denetleme, Haysiyet, Teknik-Bilim, Radyo-Televizyon ve Yayın, Bilişim Kurulları üyeleri ile Federasyon Temsilcilerinin gizli oyla seçimi için yeni Yönetime yetki verilmesi hususları görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi.

Murat Haydaroğlu, Erdoğan Pamuk, Şahin Duman, Ayaş Eski Belediye Başkanı Mustafa Süzen, İhsan Hökelekli, Eski Valilerden Ayhan Nasuhbeyoğlu, Afyon Eski Milletvekili Müjdat Kayayerli de söz alarak görüşlerini bildirdiler. Dilekler, temenniler dile getirildi.

Sonrasında ise oylar verilmeye başlandı.

Tek liste halinde seçime girilen oylama sonucunda 223 üyenin oy kullandığı ancak bu oyların sekizinin geçersiz sayıldığı, geçerli oy sayısının 215 olduğu tespit edildi. Aslından Genel Kurul'a 500'e yakın üye katılmıştı lakin tek liste olunca bir çok üyenin oy kullanmadan Genel Kurul salonundan ayrılmasıyla sandıktan böyle bir sayı çıktığı da aşikardır.

Genel Başkan Mehmet Nuri Parmaksız ve ekibinin karşı aday olmadan tek liste ile seçime girmesi bu ekibin başarısının büyük bir göstergesi oldu.

Genel Kurula Denizli’den, Karaman’dan, İstanbul’dan, Aydın'dan, Antalya'dan, Manisa'dan, Yalova'dan, Tokat’tan ve Ankara’dan katılan coşkulu bir kalabalığın oluşturduğu sevgi seli görülmeye değerdi.

Divan Kurulu Başkanı Hayrettin İvgin tarafından seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra üyelerine teşekkür eden Mehmet Nuri Parmaksız duygu ve düşüncelerini “İLESAM'ın 14.Olağan Genel Kurulu’nda bizlere dördüncü kez yeniden iki yıllık yetki veren Genel Kurula katılan bütün üyelerimize; uzaklık tanımadan Ankara dışından gelen ya da vekâletleriyle yanımızda olan üyelerimiz ile işlerinin yoğunluğu dolayısıyla yanımızda olamayan, telefon ve mesajlarıyla yanımızda olduğunu bildiren her üyemize şahsım ve Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarım adına ayrı ayrı teşekkür eder, selam ve saygılarımızı sunarım.” cümleleriyle ifade etti.

Yüklendiği sorumluluğa yakışır bir şekilde hizmet veren değerli İLESAM Yönetimini yürekten kutluyor; Meslek Birliğimiz adına çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyoruz.


İLESAM 14. OLAĞAN GENEL KURUL ADAY LİSTESİ

YÖNETİM KURULU / ASİL ÜYELER

1-Mehmet Nuri PARMAKSIZ

2-Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY

3-Prof. Dr. Nurullah ÇETİN

4-İlter YEŞİLAY

5-Pehlivan UZUN

6-Doç. Dr. Ayfer YILMAZ

7-Hakan YILMAZ

8-Durak Turan DÜZ

9-Bilal DİLSİZ

YÖNETİM KURULU / YEDEK ÜYELER

1-Bekir YEĞNİDEMİR

2-Tarık TORUN

3-Ayça Nur KİP AKYOL

4-Köksal ÖZENÇ

5-Rüya TOKGÖZ

6-Ahmet ALPTEKİN

7-Selahattin YARAR

8-Nur ERSEN

9-Nalan PULAT

DENETLEME KURULU / ASİL ÜYELER

1-Salih KOZAN

2-Sevimbike POLAT

3-Galip KURDOĞLU

4-Saim YAYLAGÜL

5-İbrahim Ethem EKİNCİ

DENETLEME KURULU / YEDEK ÜYELER

1-Erhan DİKENLİ

2-Necmi DAL

3-Cahit KARAÇ

4-Mehmet ÇETKİN

5-Mahmut HASGÜL

HAYSİYET KURULU / ASİL ÜYELER

1-Hanifi IŞIK

2-Hayrettin İVGİN

3-Nail TAN

4-Selahattin DÜNDAR

5-Hanlar KOCA

HAYSİYET KURULU / YEDEK ÜYELER

1-Prof.Dr.Ali YAKICI

2-İbrahim YAMAN

3-Mehmet KINDAP

4-Hasan AKAR

5-Mahir ÜNAT

TEKNİK-BİLİM KURULU / ASİL ÜYELER

1-Prof.Dr.İbrahim ARSLANOĞLU

2-Doç.Dr.Aysun SUNGURHAN

3-Dr. Hüseyin AĞCA

4-Coşkun MUTLU

5-Hümeyra KAYA

TEKNİK-BİLİM KURULU / YEDEK ÜYELER

1-Doç.Dr.İbrahim TÜZER

2-Murat YUMRUTAŞ

3-Kenan OLPAK

4-Arife ASLAN

5-Mahir GÜRBÜZ 

RADYO-TV ve YAYIN KURULU / ASİL ÜYELER

1-Songül DÜNDAR

2-Sibel ÖZDEMİR

3-Ömer ÜNAL

4-Bayram YELEN

5-Murat DUMAN

RADYO-TV ve YAYIN KURULU / YEDEK ÜYELER

1-Mustafa ŞAHİN

2-Mustafa CEYLAN

3-Zübeyir YİĞİT

4-Süreyya KAYA

5-Zekiye ÇOMAKLI

BİLİŞİM KURULU / ASİL ÜYELER

1-Tayfun ATMACA

2-Barış Serhat IŞIK

3-Nurettin GÜR

4-İbrahim ALBAYRAK

5-Mustafa KAYA

BİLİŞİM KURULU / YEDEK ÜYELER

1-Prof.Dr. Ertuğrul YAMAN

2-Yrd.Doç.Dr. Hidayet ÖZCAN

3-Seyfettin ÇOBAN

4-Şemsettin GÜNEŞ

5-Cafer VAYNİ

FEDERASYON TEMSİLCİLERİ

1-Mehmet Nuri PARMAKSIZ

2-Prof.Dr.T uncer GÜLENSOY

3-Prof. Dr. Nurullah ÇETİN

4-İlter YEŞİLAY

5-Pehlivan UZUN

6-Doç. Dr.Ayfer YILMAZ

7-Hakan YILMAZ

8- Durak Turan DÜZ

9-Bilal DİLSİZ

10-Yasemin MEYDAN

11-Nizamettin DURAN

12-Zeynel YEŞİLAY

13-Feyzullah SEÇKİN

14-Orhan VERGİLİ

15-Zeynep Satı YALÇIN

16-Şerife BADISABA

17-İbrahim ENGİN

18-İsmail TUNÇ

19-Rıfat ÇAKIR

20-Adil KARAGÖZ

21-Duran EROĞLU

22-Zeki DAĞLI

23-İhsan HÖKELEKLİ

24-Suna GÜVEL

25-Ergün VEREN

26-Gülten ERTÜRK

27-Nuh Ali BERK

28-Müzeyyen KESKİN

29-Necati ÖZDENKOŞ

30-Nevzat DOĞANAY

 

HABER METNİ: SİBEL UNUR ÖZDEMİR

FOTOĞRAFLAR: SİBEL UNUR ÖZDEMİR-ZEYNEL YEŞİLAY


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1505         29 Mart 2016
<