“EDEBİYATIMIZDA OZANLIK VE ÂŞIKLIK ”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

(9 Nisan 2016)

“EDEBİYATIMIZDA OZANLIK VE ÂŞIKLIK ”

İLESAM Kültür Evinde 9 Nisan 2016 tarihinde edebiyatın, sanatın, kültürün ve aktüel konuların konuşulduğu, şiirlerin okunduğu Cumartesi toplantılarından biri daha gerçekleştirildi.

Program İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman-2015 (Kitap Dosyası) Yarışması’nda roman dalında  ‘2.Kırlangıç’ rumuzuyla yarışan Şakir ÇETİN’in,  hikâye dalında ise ‘Savarona’ rumuzuyla yarışan Orhan Veli Batu’nun birinci olduğunu açıklayan Parmaksız,  birinci olan eserlerin Akçağ Kitabevi tarafından basılacağını ve bu yarışma ile  İLESAM-AKÇAĞ tarafından  edebiyat dünyasına kazandırılan 21 eser olacağını belirterek yarışmada derece alanların ödüllerinin Mayıs ayı içinde yapılacak törenle sahiplerini bulacaklarını da sözlerine ekledi.

Mehmet Nuri Parmaksız “Pek bilinmese de ben halk edebiyatı alanında mastır yaptım. Âşıklık geleneğini önemsiyorum. Günümüzde bu geleneğin yozlaştığından söz edilir. Âşığın sazı/bağlamayı çalması, doğaçlama şiir söylemesi, atışma yapması gerekir. Bu gelenekte usta-çırak ilişkisi işin olmazsa olmazıdır lakin ‘Hangi ustadan el aldın?’, ‘Mahlasını kim verdi?’ gibi soruların karşısında ‘Kendim aldım’, ‘Mahlasımı kendim verdim.’ gibi cevaplar alınıyor.

Her şair bir dünya ise birikimini, kültürünü aktarmalı; her şair bir okulsa onun tedrisatından birilerinin geçmesi gerekli. Ancak zaman zaman karşılaşılan acı bir gerçek var ki o da:  ‘Bildiğim her şeyi öğreteyim de onlar beni mi geçsinler.’ Unutmamalıdır ki herkes Allah’ın kısmet ettiği kadar yazar.

Âşık kendi ustasının şiirini -usta malı- okuyarak onun adını yaşatmalı, ustasını yâd etmelidir. Kıskançlığa yer verilmemelidir. Ancak insan egosu ne yazık ki buna engel olmaktadır. Bu görüş eleştirel bir bakış açısı gibi gözükse de bu bir realite.

Üyelerimizden Âşık Sevdai ‘Edebiyatımızda Ozanlık ve Âşıklık’ konusunda bir konuşma yapmak istediğini iletti. Kürsü tüm üyelerimize açık. Biz hangi üyemizin hangi konuda konuşmak istediğini bilemeyiz, böyle bir dileğiniz varsa sizlerin bize iletmesi gerekir.” diyerek konuşmasını yapmak üzere Âşık Sevdai’yi kürsüye davet etti.