“ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ- HİKÂYELER”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

“ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ- HİKÂYELER”

   

İLESAM’DAN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ DAHA…Fikir ve proje yapısı tamamıyla İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından oluşturulan ve ilk kez 2012 yılında Ankara-Gölbaşı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gölbaşı Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı Slogan ve Logo Yarışmasının “ulusal” boyuta taşınması mutluluk verici emeğin karşılığının yerini bulduğunu görünce.

Çocukların, telif haklarının önemini kavrayarak korsanla mücadelenin gerekliliğini belki de büyüklerinden çok idrak ettikleri ve bakış açılarını ortaya koymalarını sağlayan bu yarışma, ortaya birbirinden güzel, çok yönlü, anlamlı ve renkli çalışmalar çıkmasını sağladığı gibi onların bu konudaki duyarlılığını da gözler önüne sermektedir ki onların zihinlerine telif haklarının neden önemli olduğunun yerleşmesi ve bunun yanı sıra korsanla mücadelenin gerekliliği fikrini benimsemelerini sağlamak amacıyla yola çıkan İLESAM imzalı bu sosyal sorumluluk projesinin hedefine hızla ulaştığı görülmektedir.

Telif hakkını korumak ve korsanla mücadele etmek bir vatandaşlık görevi olup İLESAM’ın bu projesi çerçevesinde düzenlediği yarışmalar, yarışma sonrası hazırlanan slogan ve logoların yer aldığı kitaplar ve şimdi de “telif haklarını, korsan yayının zararlarını, emeğe saygıyı”  anlatan bir “hikâye”  kitabı ile sesini ülke genelinde duyurmaya devam etmesi dikkatleri çekmektedir.

“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı hikâyelerin oluşturduğu kitapta İLESAM üyesi on bir yazarın kaleminden on bir farklı öykü karşılıyor okurları.

Bu proje için kaleme aldıkları öykülerden telif hakkı almayan yazarlardan;

Ayça Nur Kip Akyol “Pazartesi”

Bestami Yazgan “Hırsıza Yardım Etmek “

Hasan Kallimci  “Eren’in Dedesi”

İlter Yeşilay  “Deli Mümü”

Nesime Özturan Açılmış  “O Kitap Benim / Korsan”

Nur Ersen  “Emeğime Dokunma”

Osman Aktaş “Vicdansızlar”

Osman Aytekin “Yarışma”

Sibel Unur Özdemir “Beşte Bir Fiyatına, Öğrenciyim Ne de Olsa”

Yusuf Dursun  “Asla”

Zehra Birsen Yamak “Vicdan Mahkemesi”

isimli öyküleriyle esere ve emeğe saygı duyulmasına, korsan yayının zararlarına, ISBN’nin, barkotun, bandrolün ne anlama geldiğine, telif hakkının neden önemine, fikir ürünleri üretenlerin haklarının korunması gerektiğine, emeğin karşılığının alınmasının güzelliğine, kul hakkı yemenin günah olduğuna, intihalin yanlışlığına ve etik olmadığına, emek hırsızlarının ortaya büyük fedakarlıklarla eser çıkaran yazarların ve bu uğurda emeği geçen herkesin haklarını gasp ettiklerinde; onları içine düşürecekleri zor durumun farkında olmaya çağırdıklarına ve devletimizin vergi kaybının önlenmesine vurgu yapıyorlar.

 “Esere Saygılı Korsana Karşıyız-Hikâyeler” isimli kitabın arka kapağında 1.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması’nda (2015) birincilik alan slogan ve logolara yer verilmiş;

“Emek, Eser Değerli Korsan Almaya Değer mi?”

“Bence En Güzel Tavır Korsan İlletine Hayır”

“Korsan Dediğin Sahtesidir Emeğin”

“ Korsan Durmazsa Eğer Ne Değer Kalır Ne Eser”

“alıntı, çalıntı, orijinal”

“Sanata Varsa Saygı Korsana Düşer Kaygı”

Kapak tasarımı Erhan İvgin tarafından hazırlanan “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız- Hikâyeler” isimli kitap Ürün Yayınlarınca basılmış. Ön kapakta vurgulanmak istenen tema gözlerden kaçmıyor. Kitap 111 sayfa. 18 Mart 2016 tarihinde edebiyat dünyasına adım atan  “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız- Hikâyeler”e İLESAM Genel Merkezi’nden ulaşılabilir.

 Kitabın “Sunuş” yazısında “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız mücadelesini hep beraber verelim” diyerek gençlere seslenen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Biz, İLESAM olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere uluslararası Telif Hakları kuruluşları ile ortak çalışmalar yaparak telif hakları uzmanlarımızca 30 yıldır üyelerimizin ilim ve edebiyat alanındaki haklarını koruma adına üyelerimizin davalarını sahiplenmiş ve bu yolda yapılabilecek her faaliyeti yapmaya çalışmaktayız.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Telif Hakları ve Korsanla Mücadele konulu Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması projelerimizle, yaptığımız yarışmalarla özellikle üniversitelerimiz ve orta öğretim kurumlarında verdiğimiz “Telif Hakları Seminerleri”  ile toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

İLESAM olarak inanıyoruz ki özellikle Türkiye’deki bütün ortaokul ve liselerde yaptığımız Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması ile gençlerimiz telif hakkı konusunda bilinçlenecek ve korsan yayınlardan uzak duracak böylece hem devletimizin vergi kaybı önlenecek,  hem de sanatçılarımız daha çok telif hakkı kazanarak daha da güzel eserlere imza atacaktır.

Bu hikâye kitabını esere ve emeğe saygı duyulması gerektiğini ifade eden hikâyelerden oluşturduk. İLESAM üyesi yazarlarımız hiç bir telif hakkı almadan hikâyelerini yazdılar ve bu proje kapsamında yayımlamamıza izin verdiler.

Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışmamızı destekleyen başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na; bu kitaba telif hakkı, eser, emek, kul hakkı, korsan vb. kavramları anlatan hikâyeleriyle katılan İLESAM üyesi yazarlarımıza ve de emeği geçen herkese teşekkür eder, selam ve saygılarımı sunarım.” şeklindeki içten ifadeleri ile okuyucuyu selamlıyor.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği  (İLESAM) 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre toplumu her türlü korsana karşı bilinçlendirmeye yönelik olarak telif hakları konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye’de telif hakları uygulamasının Avrupa ülkelerindeki uygulamalarla mukayese edilerek ülkemizdeki telif hakları standartlarının gelişimine katkı sağlanması ve korsanın zararlarının anlatılarak korsanla mücadele edilmesinin gerekli olduğuna, emeğe/esere saygı duyulmasına, sanatçının ve eserlerin korunması noktasında “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-Hikâyeler” isimli kitabıyla da mücadelesine devam ettiğinin altını çiziyor.

KİTAP TANITIM: SİBEL UNUR ÖZDEMİR


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1120         12 Nisan 2016