İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (15 NİSAN 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(15 NİSAN 2016)

  

ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ 2. ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI KAPSAMINDA ORTAOKUL ve LİSE SEMİNERLERLERİ DEVAM EDİYOR… 

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ 07.04.2016 TARİHİNDE GAZİANTEP’DE, 08.04.2016 TARİHİNDE İSE

DÜZCE-AKÇAKOCA’DA İDİ.

ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ 2. ULUSAL SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI”  kapsamında Nisan ayı içinde Kırklareli, Gaziantep, Düzce/Akçakoca, Kırşehir, İzmir, Antalya ve Erzurum'da Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileriyle birlikte düzenlenecek seminerlerin ikinci ayağı da gerçekleştirildi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Gaziantep de Müfit Paşa Ortaokulu ve Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi’nde; Düzce-Akçakoca’da ise Akçakoca Esentepe Ortaokulu ve Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi’nde ‘Telif Hakları ve Korsan Yayın’ konusunda bir dizi seminer verdi. Parmaksız’a T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü temsilcisi Olcay Hayta ve Tuğba Çıldır eşlik etti.

İLESAM’DAN ANLAMLI BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ DAHA…

“ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ- HİKÂYELER”

Telif hakkını korumak ve korsanla mücadele etmek bir vatandaşlık görevi olup İLESAM’ın bu projesi çerçevesinde düzenlediği yarışmalar, yarışma sonrası hazırlanan slogan ve logoların yer aldığı kitaplar ve şimdi de “telif haklarını, korsan yayının zararlarını, emeğe saygıyı”  anlatan bir “hikâye”  kitabı ile sesini ülke genelinde duyurmaya devam etmesi dikkatleri çekmektedir.

“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı hikâyelerin oluşturduğu kitapta İLESAM üyesi on bir yazarın kaleminden on bir farklı öykü karşılıyor okurları.

Bu proje için kaleme aldıkları öykülerden telif hakkı almayan yazarlardan;

Ayça Nur Kip Akyol “Pazartesi”

Bestami Yazgan “Hırsıza Yardım Etmek “

Hasan Kallimci  “Eren’in Dedesi”

İlter Yeşilay  “Deli Mümü”

Nesime Özturan Açılmış  “O Kitap Benim / Korsan”

Nur Ersen  “Emeğime Dokunma”

Osman Aktaş “Vicdansızlar”

Osman Aytekin “Yarışma”

Sibel Unur Özdemir “Beşte Bir Fiyatına, Öğrenciyim Ne de Olsa”

Yusuf Dursun  “Asla”

Zehra Birsen Yamak “Vicdan Mahkemesi”

isimli öyküleriyle esere ve emeğe saygı duyulmasına, korsan yayının zararlarına, ISBN’nin, barkotun, bandrolün ne anlama geldiğine, telif hakkının neden önemine, fikir ürünleri üretenlerin haklarının korunması gerektiğine, emeğin karşılığının alınmasının güzelliğine, kul hakkı yemenin günah olduğuna, intihalin yanlışlığına ve etik olmadığına, emek hırsızlarının ortaya büyük fedakarlıklarla eser çıkaran yazarların ve bu uğurda emeği geçen herkesin haklarını gasp ettiklerinde; onları içine düşürecekleri zor durumun farkında olmaya çağırdıklarına ve devletimizin vergi kaybının önlenmesine vurgu yapıyorlar.

Kapak tasarımı Erhan İvgin tarafından hazırlanan “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız- Hikâyeler” isimli kitap Ürün Yayınlarınca basılmış. Ön kapakta vurgulanmak istenen tema gözlerden kaçmıyor. Kitap 111 sayfa. 18 Mart 2016 tarihinde edebiyat dünyasına adım atan  “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız- Hikâyeler”e İLESAM Genel Merkezi’nden ulaşılabilir.

Kitabın “Sunuş” yazısında “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız mücadelesini hep beraber verelim” diyerek gençlere seslenen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Biz, İLESAM olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere uluslararası Telif Hakları kuruluşları ile ortak çalışmalar yaparak telif hakları uzmanlarımızca 30 yıldır üyelerimizin ilim ve edebiyat alanındaki haklarını koruma adına üyelerimizin davalarını sahiplenmiş ve bu yolda yapılabilecek her faaliyeti yapmaya çalışmaktayız.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Telif Hakları ve Korsanla Mücadele konulu Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması projelerimizle, yaptığımız yarışmalarla özellikle üniversitelerimiz ve orta öğretim kurumlarında verdiğimiz “Telif Hakları Seminerleri”  ile toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

İLESAM olarak inanıyoruz ki özellikle Türkiye’deki bütün ortaokul ve liselerde yaptığımız Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması ile gençlerimiz telif hakkı konusunda bilinçlenecek ve korsan yayınlardan uzak duracak böylece hem devletimizin vergi kaybı önlenecek,  hem de sanatçılarımız daha çok telif hakkı kazanarak daha da güzel eserlere imza atacaktır.

Bu hikâye kitabını esere ve emeğe saygı duyulması gerektiğini ifade eden hikâyelerden oluşturduk. İLESAM üyesi yazarlarımız hiç bir telif hakkı almadan hikâyelerini yazdılar ve bu proje kapsamında yayımlamamıza izin verdiler.

Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışmamızı destekleyen başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na; bu kitaba telif hakkı, eser, emek, kul hakkı, korsan vb. kavramları anlatan hikâyeleriyle katılan İLESAM üyesi yazarlarımıza ve de emeği geçen herkese teşekkür eder, selam ve saygılarımı sunarım.” şeklindeki içten ifadeleri ile okuyucuyu selamlıyor.


İLESAM-KABAKÇI KONAĞI ŞİİR DİNLETİSİ

Altındağ Belediyesi Kültür Sanat Evi Kabakçı Konağı’nda 11 Nisan 2016 tarihinde saat 19.00’da gerçekleştirilecek olan  ‘Şiir Dinletisi’nin sunumu Durak Turan Düz tarafından yapıldı.


İLESAM GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLTER YEŞİLAY KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE…

Kazakistan'ın en büyük kanaat önderi ve büyük şairi Olcas SÜLEYMANOV 80. doğum yılı nedeniyle Kazakistan Büyükelçiliği'nde düzenlenen bir törenle onore edildi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kırgızistan Büyükelçisi TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kasainov'un ve diplomatların katıldığı törene İLESAM'ı temsilen Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay katıldı.

Yeşilay, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız'ın kutlama mesajını da içeren kısa bir konuşma yaparak Genel Başkanımız, yönetim kurulumuz ve İLESAM Camiası adına büyük şair ve devlet adamına takdir ve teşekkür plaketi takdim etti.

 

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ’IN ÜÇ ESERİNİN İKİNCİ BASKILARI YAPILDI…

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın “Hasretin Narında”, “Aşkın Kıyametinde”, “Bencileyin Sözler-2” 
isimli kitaplarının ikinci baskıları yapıldı.


 

MAHİR ÜNAT’IN İMZA GÜNÜNE DAVET…

Üyelerimizden Mahir Ünat  (Tarsuslu Pele) “Hasretin Yükü Sevda Kervanı” adlı kitabını imzalayacak.

Tarsuslular Derneği’nde (TADER) gerçekleştirilecek olan etkinlik 16 Nisan 2016 tarihinde 17.00-20.00 arası yapılacak.

Mahir Ünat şiire sevdalı dostlarını yanında görmekten mutluluk duyacaktır.

Adres: Necatibey Caddesi No:21/2 Kızılay-ANKARA


EĞİTİMCİ YAZAR FATMA ÇETİN KABADAYI’NIN 40. ESERİ SON KİTAP YAYINLARINDAN ÇIKTI

İLESAM Üyelerinden Eğitimci Yazar Fatma Çetin Kabadayı’nın KANSIZ isimli polisiye romanı Son kitap Yayınlarından çıktı.

240 sayfadan oluşan kitabın kapağı Sabahattin Usta tarafından yapıldı.

Editör Yeşim Coşkun’un kaleme aldığı tanıtım yazısı ise şöyle; Yazar Fatma Çetin Kabadayı, "Hoşça Kal Anne", "Mor Hırka" ve "Maktul" romanları ile okuyucuyla buluşturduğu polisiye serisini, serinin son romanı "Kansız" ile noktalıyor. Geride birçok merak unsuru bırakan "Maktul"ün ardından hem okuyucunun aklına takılan soru işaretlerinin yanıtlanacağı hem de yeni sorularla yeni cevapların bulunacağı Kansız’da, okudukça adım adım ipuçlarına gideceğiniz dört cinayet vakasına şahit olacaksınız. Bir solukta okuyacağınız bu gizemli polisiye romanı ile güven duygunuzu yeniden sorgulayacaksınız.

 

BİRLEŞEN YÜREKLER DERNEĞİ YAZAR FATMA ÇETİN KABADAYI’YA ONUR ÖDÜLÜ TAKDİM ETTİ.

Merkezi Ankara’da bulunan ve Yasemin Meydan’ın Başkanı olduğu Birleşen Yürekler Derneği, yazar Fatma Çetin Kabadayı’ya edebiyat alanındaki çalışma ve gayretlerinden dolayı 2015 yılının en üretken yazarı olduğunu dile getirerek Onur Ödülü takdim etti.

 Dernek Başkanı Yasemin Meydan’ın organize ettiği ve birçok şair, yazar, ozan ve sanatçının katıldığı toplantı; 28 Mart Pazartesi akşamı Hamamönü Kabakçı Konağında gerçekleşti.

Yazar Kabadayı ödülünü İLESAM Yönetim Kurulu üyelerinden Durak Turan DÜZ’ün elinden aldı.

Plaket, madalya ve teşekkür belgesi takdim edilen Kabadayı hakkında yapılan konuşmaların ardından şairler şiirleri, ozanlar ise saz ve sözleriyle programı renklendirdi.


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

: