İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (26 NİSAN 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(26 NİSAN 2016)

  

İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ 
14.04.2016 TARİHİNDE ANTALYA’DA, 15.04.2016 TARİHİNDE KIRŞEHİR’DE 
15.04.2016 TARİHİNDE İSE 
İZMİR’DEYDİ. 

ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ 2. ULUSAL SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI”  kapsamında Nisan ayı içinde Antalya, Kırşehir, İzmir Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileriyle birlikte düzenlenen seminerler gerçekleştirildi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Antalya’da Başöğretmen Atatürk Ortaokulu ve Antalya Lisesi’nde ; Kırşehir’de Cacabey Ortaokulu ve Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi’nde ve İzmir’de Karşıyaka Ortaokulu ve Karşıyaka Suzan Divrik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde  ‘Telif Hakları ve Korsan Yayın’ konusunda bir dizi seminer verdi. Parmaksız’a T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü temsilcisi Hilal Kabacıoğlu,Serpil Çınar ve Ramazan Umut Karakurt eşlik etti.


ERDEF Erzurumlar Federasyonundan İLESAM'A
Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü
  

ERDEF Erzurumlar Federasyonunca düzenlenen ve usta yorumcu şair Ahmet Coşkun’un sunumuyla;
19 Nisan 2016 günü saat: 19:00’da Neşat Ertaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde
Gürbüz Gözüm ve Orkestrası eşliğinde gerçekleşen“Âşık Sümmânî'yi Anma Programının” finalinde; 
Türk şiirine, kültür ve sanata hizmetlerinden dolayı 
Genel Başkanımız Mehmet Nuri PARMAKSIZ'a 
 "1. Âşık Sümmânî Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü" verildi.


BİZİM ECE 13. SALİHLİ ŞİİR ŞÖLENİNE Niğde temsilcimiz İsmail Özmel katıldı.

Bizim Ece dergisinin organize ettiği 13. Salihli Şiir Şöleni gerçekleşti. Zafer Keskiner Tiyatro salonunda gerçekleştirilen 13. Salihli Şiir şölenine, Salihli dışından katılan şairler: Av. İsmail Özmel (Niğde),Hasan Akar (Tokat) Av. Dilek Özyananer (İzmir), Emine Akar (Tokat), Murat Soyak (Niğde), Abdulkadir Güler (Söke), Mahir Gürbüz (Elazığ), Miyaser Gülşen (İstanbul), Zekiye Yıldırım (İstanbul), Ahmet Tevfik Ozan (Elazığ), Mahmut Hasgül (Tokat), Tülay Aydın (Antalya), Sündüs Arslan-Akca (Tokat), Talat Ülker (Gümüşhane), Şerife Sezgin (İstanbul), İsmail Sezgin (İstanbul), Salihli Sanat Dostlarından Ahmet Otman, Gülgün Yalvaç, Sedat Güney, Mustafa Toga, Alim Yavuz, Cihat Yakar, Hüseyin Karaman, Osman Sağbaş, Yaşar Yıldız, Cem Yıldırım, Erol Aktaş, Hakan Dirgen, Veli Akkoç, Sami Özdemir, Ahmet Boztaş, Hasan Ulaş, Osman Özel, Gülgün Efe-Solmaz, Emine Uysal, Nezaket Özdemir, Sevgi Ayverdi-Akkoç, Hatice Değirmenci-Dirgen.

Şairler Öğrencilerle Buluştu 

Şairler Salihli Sekine Evren Anadolu Lisesi öğrencileri ile şiir, edebiyat,sanat üzerine sohbet ettiler.

Okul konferans salonunda gerçekleşen “Şairler Öğrencilerle Buluşuyor”paneline ilgi yoğun oldu.

Sekine Evren Anadolu Lisesindeki programa konuşmacı olarak İsmail Özmel, Mustafa Toga, Abdülkadir Güler, Murat Soyak ve Sevgi Ayverdi-Akkoç edebiyat-kültür-sanat üzerine sunum yaptılar, ardından birer şiir okudular. "Şairler Öğrencilerle Buluşuyor" panelini yöneten İsmail Özmel; Yunus Emre konulu sohbetinin ardından "Sevgili öğrenciler içerinizden mutlaka şiir okuyan, yazan, karalayanlar vardır. Lütfen o küçük küçük kağıtlara yazdığınız şiirlerinizi kaldırıp atmayınız. Gün gelir ileride bir araya toplayıp, kusurlarından arındırıp, birer kitap haline getirebilirsiniz diye tavsiyelerde bulundu."
 görüntüleniyor

Üyemiz Ayça Nur Kip Akyol’un yazdığı “Gelibolu Al Gelincik” gösterisi,
Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde sahnelendi.

Üyemiz Ayça Nur Kip Akyol’un yazdığı Ankara’da yaşanan terör olayları nedeniyle ertelenen “Gelibolu Al Gelincik” gösterisi, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde sahnelendi.
Türk milletinin dünya tarihine yazdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yılının kutlandığı program, Yenimahalle Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleştirildi. Hınca hınç dolu olan salonda vatandaşları Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, meclis üyeleri ve muhtarlar da yalnız bırakmadı. Ayça Nur Kip Akyol’un yazdığı ve 45 kişilik ekibin görev aldığı eserin genel sanat yönetmenliğini ve orkestra şefliğini Dr. Cumhur Koca yaptı. Sahne uyarlamasını Ali Yoleri’nin üstlendiği ve koreografisi Kemal Sekmen tarafından yapılan eserde, Atatürk’ün sesini ise ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rüştü Asyalı seslendirdi.

“ÇANAKKALE RUHUNA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”
Opera ve türkülerin harmanlandığı gösteride renkli ışık şovları ve başarılı canlandırmaları ile alkış toplayan sanatçılar, vatandaşlara unutamayacakları görsel ve müzikli bir şölen yaşattılar. Gösteri sonunda eserin yazarı Ayça Nur Kip Akyol’a, Şef Cumhur Koca’ya ve koroya çiçek takdim eden Yaşar, “Bize çok güzel bir gece yaşattıkları için arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün bizlere sergilemiş oldukları başarılı performanslarıyla, gösterileri ve görsel efektleriyle çok farklı duygular yaşattılar. Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu süreçte gerçekten Çanakkale ruhuna ve o günkü heyecana çok ihtiyacımız var. Türkiye’nin yeni bir tutkala ihtiyacı yok, Türkiye’nin tutkalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyettir ve onun değerleridir” dedi.


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres