CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKMAK PROGRAMI (31 EKİM 2015)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

 CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKMAK PROGRAMI (31 EKİM 2015)

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ

(31 EKİM 2015)

 görüntüleniyor

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

( 31 Ekim 2015)

 “CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKMAK”

 "Yarın Cumhuriyet’i ilân edeceğiz" 

Mustafa Kemal ATATÜRK

Edebiyatın, sanatın, kültürün ve aktüel konuların konuşulduğu, şiirlerin okunduğu İLESAM imzalı etkinlikler devam ediyor. Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşması ile başlayan program Doç. Dr. Ayfer Yılmaz’ın “Cumhuriyetimize Sahip Çıkmak” konusunu anlatması ile devam etti.


Özgürlüğümüzü kaybetmemek, özgürce yaşayabilmek için özgürlüğümüze sahip çıkmamız gerektiği mesajını vererek; katılımcılarla Cumhuriyet kavramı hakkındaki fikirlerini paylaşan Mehmet Nuri Parmaksız “Cumhuriyet ilan edildikten sonra karışıklık hiç bitmedi. Atatürk zamanında yaklaşık otuz ayaklanma oldu. Savaş, sıkıntı Müslümanlar arasındadır. Avrupa’da da Hristiyanlar arasında sıkıntılar vardır ama çözüme çabuk ulaşır. Siyasi kavram Türkiye’de yanlış oturmuştur. Avrupa’da da Cumhuriyet var, bizde de. Orada siyasilerin güçleri fazla değildir. Mesela siyasi liderler metroya biner, bisiklet kullanır. Sıradan insanlarken o makama geldiğinizde güce erişiyorsunuz; işte o noktada doğruluk ve dürüstlük önemlidir. Paraya, güce ulaşıldığında doğru ve dürüst kalınabiliyorsa asıl olan odur. Tarih, kültür bilinciyle iktidara gelenler siyasi açıdan bu değerlerin ışığında yönetmelidirler ülkeyi. Halkın dediği olur, kimse bunu karşı gelemez, gelmemelidir. Cumhuriyetimize sahip çıkmamız gerek; aksi takdirde belirli bir aile, grup, insanlar gelir ve her şeyde söz sahibi olmaya çalışırlar. Cumhuriyet öyle güzel bir idare ki halk beş yıl sonra tekrar iradesini kullanarak karar verebilir. Günümüzde bayan olmak zor. Hele hele cumhuriyet ile yönetilmeyen ülkelerde bayan olmak daha zor. Özgürlüğümüzü kaybetmemek, özgürce yaşayabilmek, kadınlarımızın daha özgür yaşayabilmeleri için özgürlüğümüze sahip çıkalım.” dedi.

“Cumhuriyete Sahip Çıkmak” adlı sunumunda Cumhuriyet’imize neden sahip çıkmalıyız, Cumhuriyet nedir, gibi soruları cevaplandırarak Atatürk’ün Cumhuriyet’i gençlere emanet ettiğine vurgu yapan Doç. Dr. Ayfer Yılmaz Gençliğe Hitabe’yi okudu.

Bu vatanın şehit kanlarıyla kurulduğu ifade eden Yılmaz,  kahraman askerlerimizden Binbaşı Mehmet Tevfik Bey’in Çanakkale’de şehit düşmeden iki hafta önce ailesine yazdığı veda mektubunu da katılımcılarla paylaştı.

Doç. Dr. Ayfer Yılmaz’ın konuşmasında Cumhuriyet’in kelime anlamı ile Cumhuriyet ve Demokrasi arasındaki farklılıklar ifade edildi. Ve yönetim şekilleri hakkında kısa bilgiler verildi. Buna göre;

  • Egemenliği kullananların bu hakka seçime dayalı olmadan sahip bulundukları devlet biçimlerinden Monarşi (Meşrutî monarşi, Mutlak Monarşi,, Oligarşi, Totalitarizm) bahsedildi.

     .  Egemenliği kullananların bu hakka, seçime dayalı olarak sahip bulundukları devlet biçimlerinden Cumhuriyet (Oligarşik Cumhuriyet, Halka Dayalı Cumhuriyet, Demokratik Cumhuriyet,  Demokratik olmayan Cumhuriyet) açıklanmaya çalışıldı.

Çeşitli ülkelerin cumhuriyetlerinden bahseden Yılmaz, cumhuriyeti destekleyen manevi değerlerin altını çizdi, fazilet kavramına vurgu yaptı, günümüzde uygulanan yönetim şekillerine bazı örnekler verdi. Ayfer Yılmaz “İngiltere meşruti monarşidir, demokrasidir, ama laikliği bizimkine benzemez. İsveç, Norveç, Danimarka, İspanya vb. de İngiltere’ye benzerler. İran cumhuriyettir, ama laik ve demokratik değildir. Irak laik bir diktatörlük idi. Suriye laik cumhuriyettir, ama demokrasiden uzaktır. ABD, laikliği bizimkine benzemeyen bir demokratik cumhuriyettir. Fransa hem cumhuriyet, hem demokrasidir ve laikliği bize model olmuştur.” dedi. 

Cumhuriyet idaresinin Türk halkına verdiği siyasal, sosyal, kültürel, tarihsel açıdan değerler, cumhuriyetin Türk kültüründeki yeri kanun, adalet, iyilik, faydalılık, eşitlik ve insana verilen değer açılarından da açıklayan Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri (Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir, Millî Birlik ve Beraberlik, İnsan Haklarına Bağlılık, Millî Devlet Anlayışı, Türk Milliyetçiliğine Bağlılık,  Atatürk İlke ve İnkılâplarına Bağlılık,  Devletin Ülkesi ve Milletiyle Bölünmezliği (Resmi Dil Türkçe, Başkent Ankara’dır), Lâiklik,  Demokratik Sosyal Hukuk Devleti,  Kuvvetler Ayırımı) üzerinde de durdu. 

Son olarak, Cumhuriyeti Türk milletine armağan eden Gazi Mustafa Kemal’le alakalı kısa bilgiler veren Ayfer Yılmaz,  Mustafa Kemal'in bizzat katılmış ve yönetmiş olduğu savaşlara değindi. Bu savaşlar;

Trablusgarp Savaşı (1911-1912)
Balkan Savaşları (İkinci Balkan Savaşı) (1912 ve 1913)

Çanakkale Savaşları
Conkbayırı Taaruzu
Arıburnu ve Seddülbahir Savunması
Birinci Anafartalar Zaferi
Kafkasya Cephesi (Doğu Cephesi)
Bitlis ve Muş Topraklarının Kurtarılması
Sina ve Filistin Cepheleri
Kurtuluş Savaşı
Sakarya Meydan Muharebesi
Büyük Taarruz (Başkomutanlık Meydan Muharebesi)

Ayfer Yılmaz, Atatürk'ün Fransızca ve Almanca bildiğini, Trablusgarp’teki isyanı bastırmak için giriştiği kasr-ı Harun taarruzunda sağ gözünden yaralandığını (1908),  Çanakkale Savaşı’nda göğsüne şarapnel parçası isabet ettiğini,  saatinin parçalandığını (1915),  kitaplığında bulunan 3997 kitaptan 413'ünde Atatürk’e ait notlar bulunduğunu,  bir Geometri kitabı yazdığını, iki defa sıtma hastalığı geçirdiğini ve buna bağlı olarak gelişen tedavisi için kullanılan ilaçların bir komplikasyonu olan Banti Sendromu'ndan dolayı hayatını kaybettiğini ve çok iyi at bindiği bilgilerini de dinleyicilerle paylaştı.

Doç. Dr. Ayfer Yılmaz’a katılımlarından dolayı Prof. Dr. Nurullah Çetin tarafından bir “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

 

Programın ikinci yarısını oluşturan “Şiir Dinletisi” İLESAM Ankara Şubesi Başkanı Durak Turan Düz tarafından sunuldu. 

Cumhuriyet, vatan, bayrak, Atatürk, gönül, nasihat, kadınlarımıza saygı ve sevgi, insan tabiatı, şiir ve şair duruşu, gönül dostluğu, Mehmetçik, Türk ordusu, sevda, Ankara, Adana sevdası, sevmek, barış temalı şiirler güne damgasını vurdu. 

Âşık Selahettin Dündar  “Biri Anadolu Biri Atatürk” isimli türküye sazı ve sözü ile can vererek rahmetli Şeref Taşlıova’yı andı. 

“Biri bize kurdu cumhuriyeti,

Biri ecdadımın yurdu, cenneti.

Biri bize verdi bu hürriyeti,

Biri Anadolu, biri Atatürk.”

Şeref Taşlıova 

Hanifi Işık, Mahir Ünat, Pehlivan Uzun, Halil Aytekin, Selahattin Dündar, Songül Dündar, Cahit Karaç, Bekir Yeğnidemir, Gamze Yılmaz, Sibel Unur Özdemir, Sevgi Yücebaş, Mehmet Sevinç, İhsan Hökelekli, Necati Özdenkoş, Köksal Özenç, Sadık Kılıç, Tülin Hatun Şenel, İbrahim Yaman, Hüseyin Ağca, Ahmet Afacan, Hanlar Koca, Tahir Yılmaz, Ayten Gülçınar, Sevinç Doğancan Güven, Kemalettin Kalkan, Seyfettin Çoban, Hatice Görgülü, Kemalettin Savruk, Hüseyin Atmacaoğlu, Orhan Vergili, Nurcan Yahşi, Hayrünisa Gürbüz, Ozan İbrahim Aydoğan, Bayram Yelen, Şemsettin Güneş, Yaşar Demircioğlu, Binali Kılıç, Merve Ekşi, Öznur Kılıç, Muzaffer Karslı, Müzeyyen Keskin, Erdal Ercin, Efkan Otgün, Meral Otan, Hüseyin Ünlü,  Ali Kemal Parıldar, Nevzat Doğanay, Meliha Sevilir, İlter Yeşilay, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Cemal Tuzcuoğulları etkinliğe katılan isimler arasındaydılar.

Bir Cumartesi güzelliğinin daha sonuna gelindiğinde sanat adına güzel paylaşımlara dair anılar hafızlardaki yerini aldı.

“İLESAM Şiir Dinletileri”mize şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.Unutmayın!!!

HABER METNİ ve FOTOĞRAFLAR: Sibel Unur Özdemir

(*) Doç. Dr. Ayfer Yılmaz’a sunumuyla ilgili notunu bizlerle paylaştığı ve metnimize kaynak oluşturduğu için teşekkür ederiz.

 görüntüleniyor

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr


 Okunma Sayısı : 1013         02 Kasım 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 336264

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.