Anne - Baba ve Çocuk Sevgisi

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ
 (23 NİSAN 2016)

 görüntüleniyor

Anne - Baba ve Çocuk Sevgisi

Edebiyatın, sanatın, kültürün ve aktüel konuların konuşulduğu, şiirlerin okunduğu etkinliklerine devam eden Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin gelenekselleşmiş Cumartesi toplantılarından biri daha 23 Nisan 2016 tarihinde İLESAM Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlik İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Anne, baba ve çocuk sevgisinin öneminden bahseden Parmaksız “Annelerin hakkı ödenmez. Çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak geleceğimizin güvenli ellerde olması anlamına gelir.” dedi.

Program Mehmet Çetkin'in “Anne-Baba ve Çocuk Sevgisi” konusunu anlatması ile devam etti.

Çetkin “Çok değerli meslek arkadaşlarım. Allah'ın rahmeti, bereketi, şefkati hepimizin ve bütün Müslümanların üzerine olsun. Kardeşlerim siz değerli ilim adamlarısınız. Sizinle konuşmak benim için gayet kolay; çünkü ne söylesem siz hakkıyla anlayacak bilgiye sahipsiniz. Bugünkü konuşmam anne, baba ve çocuk sevgisi hakkında olacak.

Konuya bir ayeti kerime ve bir hadisi şerif ile girmek istiyorum; çünkü ayet ve hadis olmayınca mesele hakkı ile anlaşılamaz.

Çocuklarla ilgili olarak yaklaşık 99-100 ayet bulunmaktadır. Bazı yerlerde sadece çocuk, bazı yerlerde anne, bazı yerlerde ise baba ile birlikte isim geçmektedir.

Ben burada Kuran-ı Kerim’de bulunan İsra Suresi’nin 23. ve 24. ayetlerini - anne ve baba ile ilgili- açıklayacağım.

Bakınız arkadaşlar bu ayetlerin meali açıkça şöyledir:

Cenab-ı Hak buyuruyor ki ‘Ey Habib’im senin Rabb’in hüküm koydu (karar verdi) Allah’tan başka kimseye ibadet etmeyin, ibadet ancak Allah’a mahsustur.

Anne ve babaya iyilikte bulunun. Onlardan birisi veyahut ikisi de sizin yanınızda yaşlanırsa; sakın ha onlara karşı ‘of’ kelime bile demeyin. Onları azarlamayın. Onlara karşı en güzel sözleri söyleyin ve kibarca davranın.’

Burada ayeti kerimenin içindeki annenin ismi babadan önce gelmektedir. Bundan dolayıdır ki Peygamber Efendimiz bir hadisinde ‘Cennet anaların ayakları altındadır.’ diye buyurmuştur.

Anne ve baba bizim dünyaya gelişimizin sebebidir. Bunun içindir ki onlara daima saygı, sevgi ve hürmet göstermek zorundayız.

Çocuklara gelince, çocuk sevgisini Peygamber’imizin hayatından öğreneceğiz. Cenab-ı Hak bununla ilgili ayeti kerimede “Sizin için Peygamber’in şahsiyetinde güzel örnekler vardır.” buyuruyor. Gelin bununla ilgili olarak Peygamber Efendimizin hayatındaki o güzel örneklere göz atalım.

Hz. Peygamber sevgili torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i kucağına alır, okşar, öper ve severdi.  Hatta namaz kılarken sevgili torunları mübarek omuzlarına çıkardı. Onlar rahatsız olmasınlar diye torunları omuzlarından ininceye kadar seccadeden başını kaldırmazdı.

Hz. Aişe validemiz anlatıyor: “Bir gün bana fakir bir kadın geldi. İki kız çocuğunu sırtına almıştı. Bizim evde de kadına verilecek bir şey yoktu ancak üç hurma verdim. Kadın kızlara birer hurma verdi. Geri kalan bir hurmayı da ağzına yaklaştırdı. O anda kızlar öteki hurmayı da istedi. Kadıncağız o hurmayı da ikiye böldü ve kızlara verdi. Kadının bu davranışına şaşkın ve hayran kaldım. Durumu Hz. Peygamber’e arz ettim. Şöyle buyurdu: Şüphesiz kadının çocuklarına olan bu şefkati sayesinde Cenab-ı Hak ona cenneti vacip kıldı.

Değerli kardeşlerim, çocuklar Allah’ın bu dünyada bize bağışladığı büyük nimet ve lütuftur.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu konuda söylenmiş pek çok ayet ve hadis vardır. Ancak zamanınızı fazla almamak için Peygamber’imizin çocuklara olan sevgisini anlatan birkaç davranışından bahsederek konuşmamı sonlandırmak istiyorum.

Efendimiz çarşı ve sokaklarda çocuklara rastlandığı zaman selam verir, başlarını okşar, öper, hediyeler verirdi.  Onlarla birlikte olur, oturup konuşurdu. Kısaca onların dünyasına girmeyi iyi bilirdi. Biz buna empati diyoruz.

Sohbetimi çocuklarla ilgili bir şiir ile bitiriyorum.

Çocuk deyip geçmeyin,

Onun da dünyası var,

Güzel çirkin seçmeyin,

Her çocuk şefkat arar.

 

Bir kez düşün kendini,

Çocuktun daha önce,

Eksik etme sevgini,

Bir çocuğu görünce.

Konuşmasının akabinde kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Mehmet Çetkin'e katılımlarından dolayı İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ tarafından bir “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Etkinliğin ikinci yarısını oluşturan Şiir Dinletisi Orhan Vergili tarafından sunuldu.

Etkinliğe katılan isimler arasında Ali Kemal Parıldar, Seyfettin Çoban, Selahattin Dündar, Hayrettin Gültekin, ,İhsan Hökelekli, Halil Yazanel, Hüseyin Gürsoy, Cahit Kıraç, Necati Özdenkoş, Tülin Hatun Şenel, Kamber Örencik, Hüseyin Ünlü, Ahmet Afacan, M.Sevinç Ergun, Sevinç Güven Doğancan, Mahir Ünat, Nurettin Gür Ozanoğlu, İbrahim Yaman, Muzaffer Yurdakul, Kemalettin Kalkan, Hüseyin Atmacaoğlu, Sadık Kılıç, Murat Duman, Tuncer Ulusoy, Fevzi Gökalp ve Ali Yüksel de vardı.

İLESAM çatısı altında güzel bir Cumartesi etkinliği daha yüreklerdeki yerini aldı.

“İLESAM Şiir Dinletileri”mize şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz. Unutmayın!

 görüntüleniyor

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 949         25 Nisan 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 729287

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.