İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (12 MAYIS 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(12 MAYIS 2016)

  

İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi-Dönemin Son Programı (9 Mayıs 2016) Yapıldı

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın sunumu ile gerçekleştirilen İLESAM -Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi 9 Mayıs 2016 tarihinde yapıldı.

Edebiyata sevdalı tüm yüreklere kapısını açan İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletisi yaklaşık iki saat boyunca katılımcılara eşsiz bir saz, söz ve  şiir şöleni yaşatmasının yanı sıra sıcacık sohbetleriyle kıymetli paylaşımların yapıldığı Kabakçı Konağı Şiir dinletisi sezon tatiline girdi.

Dursaliye Şahan’dan Yeni Öykü Kitabı

Ah O Kadınlar

Gazeteci Yazar Dursaliye Şahan’ın dördüncü öykü kitabı ‘Ah O Kadınlar’Akademisyen Yayınlarından çıktı.

Önceki öykü kitaplarında daha çok göçmenlik konularına ağırlık veren Şahan, bu kez sekiz farklı kadının hayatını anlatan hikâyeler kaleme almış.

Yasak aşkların toplum içindeki yanıltıcı yansımaları ve muhataplarında bıraktığı enkazlar, şefkatin vaz geçilmez huzuru… Ve elbette söz konusu aşk olunca, kolayca ortadan kalkabilen sınıf farkının aslında hayatımızda çok da gerekli olmadığını gösteren, hepsi yaşamın içindeki hikâyeler.

Ah O Kadınlar

Sayfa sayısı: 97

Yayınevi: Akademisyen Yayınları 

Kitaptan alıntı:

“Bütün mesele gülüşlerin içinde can olabilmekte”

Kitaptaki ‘Mihriban Hanım’ hikâyesi.


Ergün Veren Konya'da Çıngıraklıkuyu Kültürünü Anlattı

İLESAM Federasyon Temsilcilerinden Ergün VEREN Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından 06-08 Mayıs 2016 tarihleri arasında Konya'da düzenlenen "Uluslararası Geçmişten Günümüze Bozkır Sempozyumu"na katıldı.

Sempozyumda "Bozkır Yöresinde Çıngıraklıkuyu (Seren) Kültürü" başlıklı bir bildiri sunan VEREN, Çıngıraklıkuyu (Seren) düzeneğini çeşitli ülkelerde ve Türkiye’de özelde de Konya yöresindeki varlığını tarihi, sosyal, kültürel ve teknik bağlamda irdelediği konuşmasının sonunda "Konyalıların seren düzeneğini, yer altı su rezervlerine ulaşmak amacıyla kullanmalarının yanı sıra etrafında oluşturdukları kültür ile belleklerinde imgeleştirdikleri de anlaşılmaktadır. Somut olan ya da olmayan kültürel mirasın araştırılması, tespiti, yayını, arşivlenmesi, belgelenmesi, müzeleştirilmesi, eğitimi, aktarımı, farkındalık yaratılması ve yeniden canlandırılması; aklın, bilimin ve hukukun gereğidir. Bu bağlamda günümüzde üretilmeyen ve var olanları da köhneleşen serenlerin bulundukları yörelerdeki belediyelerce, kamu ya da özel kurum ve kuruluşlarınca veya üniversitelerce envanter çalışmalarının yapılması; restore edilmesi ve kültürel mirasa kazandırılarak koruma altına alınmasında yarar bulunmasının yanı sıra süs ve hediyelik eşya formunda sembolleri üretilerek; obje ve çevresi yaşayan müze olarak düzenlenerek; bölgeye yönlendirilecek kültür turizmi etkinlikleri kapsamında kültürel uğrak yerlerine dönüştürülerek kültür ekonomisine kazandırılmaları sağlanmalıdır. " dedi.
 


Üyemiz İbrahim Sağır’a “Karacaoğlan Onur Ödülü” 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin  düzenlediği 14. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları Etkinliğine katılan İbrahim Sağır her sene Türkiye’den bir şaire verilen “Karacaoğlan Onur Ödülü” ne layık görüldü. Sağır; bu ödülü bana layık gören Sayın seçici kurul üyelerine teşekkür ederim dedi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’ın elinden ödülünü almanın mutluluğunu yaşayan Sağır kendilerine teşekkür ve saygılarını sunarak duygularını dile getirdi.

Azerbaycan’da Yayımlanacak İLESAM Şairleri Sevgi ve Aşk Şiirleri Antolojisi
Katılım Ücretsiz

İLESAM’ın Azerbaycan Yazıcılar Birliği ile 2015 yılında imzaladığı protokol gereği Azerbaycan’da yayımlanmak üzere 2016 yılı içinde sadece İLESAM üyesi şairlerin sevgi ve aşk şiirlerinden oluşacak bir antoloji kitabı yayımlanacaktır.
Geçen yıl Mahnıdan-Şarkıya şiir elemelerine katılıp dereceye giremeyen şairlerimizin ve bu antoloji kitabında bulunmak isteyen şairlerimizin şiirleri bu kitapta yer alacaktır. Katılım ücretsizdir.
15 Haziran 2016 tarihine kadar sevgi ve aşk konulu şiirlerini ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresine göndermeleri gerekmektedir.  


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 879         13 Mayıs 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 850057

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.