İLESAM-AKÇAĞ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ İLESAM GENEL MERKEZİNDE YAPILDI. (28.05.2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM-AKÇAĞ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ 
İLESAM GENEL MERKEZİNDE YAPILDI.

(28.05.2016)

 görüntüleniyor 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi’nin altı yıldır Türk edebiyatına yeni eserler/isimler kazandırmak, Türk edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla edebiyatın çeşitli dallarında yarışmalar düzenledi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız altı yılda yayınlanan kitapların sayısının yirmi bire ulaştığını söyleyerek edebiyat alanındaki çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Hikâye dalında “Kirli Pusu” isimli eseri ile birinciliği alan Orhun Veli Batu plaketini İLESAM Yönetim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Nurullah Çetin’den, para ödülünü ise İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın elinden aldı.

Roman dalında “Anzako” adını taşıyan eseri ile birinciliğe layık görülen Burak Serdengeçti (Şakir Çetin)  plaketini İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın elinden alırken çekini de İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı Hanefi Işık takdim etti.

Ödül törenine Antalya’dan katılan Orhun Veli Batu “Kitap, yazı yazmak zor. Bilenler bilir bu zorluğu. Ete perhiz bir ülkede kasap dükkânı açmak gibi bir şey yazmak. Bu yarışma ile beni dipsiz kuyulardan çıkaran jüri üyelerine ve Sayın Mehmet Nuri Parmaksız’a çok teşekkür ederim.” diyerek duygularını dile getirdi.

Parmaksız “Biz bu yarışmada özellikle para ödülünü düşük tutuyoruz. Ödülü yüksek tutarsak yarışmamıza ismi bilinen yazarlar da katılacaktır. O zaman Orhun Bey gibi yazarlarımızı edebiyat dünyasına kazandıramayız.” dedi.

Burak Serdengeçti (Şakir Çetin) “Çanakkale şehidi torunu olarak selamlıyorum sizleri. Bu kitap Çanakkale canları ve kanlarıyla topraklarımızı sulayan atalarımız için yazıldı. İki yüz elli bin şehidimizin olduğu söyleniyor ancak onların anne-babaları, eşleri, kardeşleri, evlatları, akrabaları da o iki yüz elli binle tahrip oldu, harap oldu. Ben, o insanların çektiği acıları dile getirdim. Silifke yöresinde yaşıyorum. Bir zeytin ağacının esrarına kapıldım. Roman, zeytin ağacının altında başladı, zeytin ağacının altında bitti. Amacım çok kişiye ulaşması. Bana verilen bu ödülü şehitlerimize bağışlayacağım. Trablusgarp, Sarıkamış vb. yerlerde nasıl savaşıldıysa, mücadele verildiyse bugün de aynı mücadele veriliyor.” dedikten sonra önce ailesine sonra da romanına isim babalığı/atalığı yapan Ahmet Yozgat’a teşekkür etti.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın, Yozgat’ı da kürsüye davet etmesi üzerine; Ahmet Yozgat “Benim de adımı duyunca gözlerim doldu. Şakir’i yakından tanıyor, takip ediyorum. Kazandığı ödülün az bile olduğunu düşünüyorum. Kendisiyle ayaküstü bir konu tespiti yapmıştık. Herhalde ki hayal dünyamızın genişliğinden. Ben masal yazarım. Küçük olursa çocuklar, büyük yani uzun olursa yetişkinler okur. Son zamanlarda tarihi romanların okunduğunu gördük. ‘Tomris’ hayali kurduk. Şakir belki ikinci ödülünü alacak. Sorumluluk artıyor.” diyerek fikirlerini ifade etti.

Parmaksız’ın  “Evet, sorumluluklar artıyor ama ödül kamçı olacaktır ve daha çok üretecektir.” demesinin ardından ödül töreni sona erdi.

İLESAM Genel Merkezi’nde 28 Mayıs 2016 tarihinde yapılan tören duygulu anlara tanıklık ederek hem anılardaki hem de kalplerdeki yerini aldı.

                                                                                                        

HABER METNİ: SİBEL UNUR ÖZDEMİR

FOTOĞRAFLAR: SİBEL UNUR ÖZDEMİR-ORHAN VERGİLİ

 görüntüleniyor

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ES