ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ 2.ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI (2 Haziran 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ESERE SAYGILI KORSANA  KARŞIYIZ

 2.ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI

 ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI  

(2 Haziran 2016)


ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ 2.ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI  
(2 Haziran 2016)
 
Meslek Birliğimiz, eser kavramını öğrencilere öğretmek ve halkı, özellikle Ortaokul ve Lise öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen bu sosyal sorumluluk projesinin beşincisiyle “Esere Saygılı Korsana Karşıyız” temasını haykıran gür sesini Türkiye’nin dört bir yanına duyurmaktan mutluluk duymaktadır.


 
Çocukların, telif haklarının önemini kavrayarak korsanla mücadelenin gerekliliğini belki de büyüklerinden çok idrak ettikleri ve bakış açılarını ortaya koymalarını sağlayan bu yarışma ortaya birbirinden güzel, çok yönlü, anlamlı ve renkli çalışmalar çıkmasını sağladığı gibi onların bu konudaki duyarlılığını da gözler önüne sermektedir ki onların zihinlerine telif haklarının neden önemli olduğunun yerleşmesi ve bunun yanı sıra korsanla mücadelenin gerekliliği fikrini benimsemelerini sağlamak amacıyla yola çıkan İLESAM’ın hedefine hızla ulaştığı görülmektedir. 
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışmasına gösterilen ilgi ve katılım, tasarının ne kadar önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun göstergesidir. 
 
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği sanatsal, kültürel ve edebi faaliyetlerinin yanı sıra asli kuruluş amacı olan telif hakkı ve korsanla mücadelesine devam etmektedir. Proje kapsamında yedi coğrafi bölgede bir il seçerek telif hakkı ve korsan yayınla ilgili seminerler verilmiş, telif hakları bilincinin nesillere doğru ve anlaşılabilir bir şekilde ulaşmasını sağlamaya çalışmıştır. 
“Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması da bu zincirin bir parçasıdır.
 
ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ 2.ULUSAL SLOGAN ve LOGO YARIŞMASI SONUÇLARI
Ortaokul Slogan Dereceleri
1.Sude TAŞHAN (Giresun-Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu (6-D)
2.Hüseyin Emre GÜDEK (Ordu -Meçhul Asker Ortaokulu (8-A)
3.Ayşenur ESER (Konya-İvriz Şehit Tahir Civil Ortaokulu (8-A)
  
Ortaokul Logo Dereceleri
1.Muhammed Saffet COŞKUN (Uşak-Üftade İlkokulu ve Ortaokulu (7-D)
2.Abdulhakim ORHANOĞLU (Sinop-Yaşar Topçu Yatılı Bölge Ortaokulu(8-D)
3.Derya BAĞCI (Manisa-Salihli Ticaret ve Sanayi odası Ortaokulu (7-C)
 
Lise Slogan Dereceleri
1.Muhammet Salih Gündüz (Gaziantep-Gülşen Batar Anadolu Lisesi (11-C)
2.Hasan AKAY (Aksaray-Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (11-A)
3.Taner ÜZER (Kırıkkale-Kırıkkale Osmangazi Anadolu Lisesi (11-D)
  
Lise Logo Dereceleri
1.Kadriye Gül TAŞÇEVİREN (Mersin-Nevit Kodallı Güzel Sanat. Lisesi (R-12)
2.Begüm YAMAN (Ankara–Elvankent Bilgi Anadolu Lisesi (10-B)
3.Mahmut Hamit TOKDEMİR (Adana-Toki Şehit Ozan Onur İlgen Anadolu Lisesi 10-B)
 
Ödül töreni öncesi saat 10.30'da yarışmada dereceye giren öğrenciler, velileri ve öğretmenleri T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Telif Hakları Genel Müdürü Sayın Ali Atlıhan öğrencilerle sohbet etti, telif hakları ve korsan ile ilgili bilgiler verdi.
Dereceye giren öğrencilerin ödülleri 2 Haziran 2016 tarihinde saat 13.30’da Altındağ/Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir programla sahiplerini buldu.
Program İLESAM Federasyon Temsilcisi ve Fotoğraf Sanatçısı Zeynel Yeşilay’ın hazırladığı Meslek Birliği’nin faaliyetleri ve korsan yayının zararlarını içeren bir multivizyon gösterisi ile başladı.

 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 2. Ulusal Slogan ve Logo Yarışması ile Türkiye’deki tüm ortaokul ve liselerdeki gençlerin telif hakkı ve neden korsan yayın alınmaması gerektiği konusunda bilinçleneceğini, böylelikle devletimizin vergi kaybının önlenebileceğini, sanat ve sanatçıların telif haklarına kavuşacaklarını ve daha güzel eserlere imza atacaklarını söyleyerek bu projelerini destekleyen T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na,  T.C.Milli Eğitim Bakanlığı’na ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Telif Hakları Genel Müdürü Ali Atlıhan’ın yerine programa katılan Mevzuat Daire Başkanı Semra Aksarı ise gençlerin üzerine düşen görevin ülkemiz kültür üretimine katkı sağlamanın sorumluluğuyla daha çok çalışmak ve Türk kültürünü dünya tarihinde hak ettiği yere taşımak olduğuna vurgu yaparak projeyi hayata geçiren İLESAM’ı ve yarışmada derece alan öğrencileri kutladı.

 
Esere Saygılı, Korsana Karşıyız Ulusal Slogan ve Logo Yarışması plaketleri, katılım belgeleri, diz üstü bilgisayarları, tablet bilgisayarları, dijital fotoğraf makineleri, kitap setleri Telif Hakları Genel Müdür lüğü Mevzuat Daire Başkanı Semra Aksarı, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Telif Hakları Genel Müdürlüğü AR-GE Proje Koordinatörü Emire Cete ve Ankara İl Kültür Müdür Yardımcısı Hikmet Yüksel  tarafından öğrencilere takdim edildi.

Öğrencilere Başarı ve Teşekkür belgelerini Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden Ahmet Yener Koçak,Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Eba Birimi' nden Oğuz Kaya ve Orhan Bozkurt;  İletişim Daire Başkanlığı'ndan Mahmut Yavuz Sürmeli ile  İdari Mali İşler Daire Başkanlığı'ndan Celalettin Keskin ve Tarık Torun verdi. 
Ödül alan her bir öğrenci o an ki duygu ve düşüncelerini seyircilerle paylaştı.
 
Programa katılan her öğrenciye “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 2.Ulusal Slogan ve Logo Yarışması-2016  adını taşıyan  bir kitap, hikaye kitabı, Proje dosyası, tanıtım ve telif hakkı broşürü ve de Korsana Karşıyız rozetleri dağıtıldı.
 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1144         03 Haziran 2016

RESİM GALERİSİ