Değerli Üyelerimiz Sadettin Kaplan ve Bekir Sıtkı Fırat Hakka Yürüdü

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Değerli Üyelerimiz Sadettin Kaplan

 ve Bekir Sıtkı Fırat Hakka Yürüdü


 Değerli Üyelerimiz Sadettin Kaplan ve Bekir Sıtkı Fırat Hakka Yürüdü
 
 
 
Değerli üyelerimiz Sadettin Kaplan ve Bekir Sıtkı Fırat Hakka yürüdü. 12 Haziran günü rahmetli olan Sadettin Kaplan 13 Haziran 2016’da Gebze’de toprağa verildi.


 
16 Haziran 2016’da rahmetli olan Bekir Sıtkı Fırat cenaze namazı ise (yarın) 18 Haziran 2016 Cumartesi günü  öğle namazını müteakip Ankara/ Kocatepe Camiinde kılınacak ve sonrasında Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verilecektir. 


 
 
 
Değerli Üyemize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. 
 
Başımız sağolsun.
 
 
 
          İLESAM Genel Merkezi

Sadettin Kaplan Kimdir?

Image result for sadettin Kaplan kimdir

1944 yılında Ağrı’nın Patnos ilçesinde doğdu. İlköğrenimini doğduğu ilçede, orta öğrenimini parasız yatılı olarak Erzurum Lisesi'nde tamamladı. Sonra 1964 yılında girdiği Astsubay Okulu'ndan 1966 yılında mezun oldu. Jandarma teşkilatında yurdun muhtelif il ve ilçelerinde 20 yıl hizmetten sonra, 1986 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. 

Daha ortaokul ve lise yıllarında yerel gazetelerde şiir ve yazıları yayınlandı. Askerlik hizmeti sırasında Hareket, Boğaziçi, Ece, Kültür ve Sanat, Edebiyatta Çığır, Size ve Türk Edebiyatı gibi dergilerde şiir ve hikayeleri yayınlandı. 

Emekliye ayrıldıktan sonra Türkiye Gazetesi ve Türkiye Çocuk Dergisi yazar kadrosuna girdi. Yazarın profesyonel çalışmaları bu tarihten sonra başladı. Edebiyatın hemen her dalında eser verdi. Kitapları dışında tiyatro, senaryo ve radyo oyunları radyo ve televizyonlarda yayınlandı. İlesam, Mesam, Yazarlar Birliği, Yazarlar Sendikası ve Birsad üyesi olan Sadettin Kaplan’ın Çevre, Kültür, Devlet Bakanlıklarıyla, muhtelif kurum ve kuruluşlardan ödülleri bulunmaktadır.

ESERLERİ:

ROMAN:
Kara Kasırga, Şahidim Kılıcımdır, Plevne’ye Saplanan Tuğ, Uçurumun Çağrısı, İğde Dalı, Anatolia’nın Etekleri, Dağların Türküsü, Bir Demet Leyla, Unutulmayan Sevdâlar Serisi (7 Kitap) 

HİKÂYE:
Yunus Meltemi, Sığ Sular, Camda Sinek Ezmek.

MASAL:
Heybe

DENEME:
Zamanın Zembereği, At Nalında Diş Yarası, Ölüler de Öldürülür.

İNCELEME:
Beş Şair (T. Fikret, M. Akif, Y. Kemal, N. Hikmet, N. Fâzıl.) Şiirin Kanadında, 
Şiirin Sultanları ve Sultanların Şiirleri. 

ŞİİRLER:
Ferman, Sular susadıkça, Gönül Cemresi, Gülendam, Esmâ’dan Esintiler, 
Düş Bedestânı…

DİNÎ ESER:
Gençler İçin Peygamberler Tarihi (10 Kitap)

Çocuk edebiyatı alanında birçok eser veren yazarın çocuklara yönelik roman, hikâye ve masal türü 70 civarındaki kitaBI bu listenin dışındadır.

Bekir Sıtkı Fırat Kimdir?

IMG_5894_2.jpg
Erzincan Kemaliye de doğdu. Yedi yaşında gurbetçi oldu. İlk, orta ve öğretmen okulunu İstanbul' da bitirdi. Anadolu'da bir yıl köy öğretmenliği yaptı. Daha sonra girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünde fotoğrafla tanıştı. Fotoğraf eğitimini aldığı Şinasi Barutçu'dan etkilenerek, ilk makinasını aldığı 1949 yılında fotoğraf çekmeye başladı.
Resim öğretmeni olarak çalıştığı Diyarbakır ve Ankara Öğretmen Okullarında fotoğraf kursları açtı. 1966 yılında devletçe gönderildiği Almanya’da Fotoğraf ve İş Eğitimi üzerinde incelemelerde bulundu. Öğretim üyesi olarak fotoğraf eğitimi verdiği Gazi Eğitim Enstitüsünden 1977 yılında emekli oldu. 1980 yılında Fıratcolor Renkli fotoğraf laboratuvarını kurdu.
 Sanat hayatına resim yaparak başlayan, devlet sergilerine katılan Sıtkı Fırat yoluna fotoğrafla devam etti. Türkiye’nin tanıtılmasını amaç edinerek adım adım dolaştığı Ülkenin, doğasını, kültürel zenginliklerini fotoğrafladı. Eserleri dergilerde, takvimlerde, Turizm Bakanlığı broşürlerinde ve afişlerinde kullanıldı. Yurdun birçok yöresi onun objektifi ile tanındı.
             Yurt dışında 30’u aşkın ülkeyi gezerek fotoğrafladı. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Almanya, Rusya, Malezya, Kuveyt, Azerbaycan, Balkan Ülkeleri, Kıbrıs, Japonya ve Çin’de sergiler açtı. 1989’da Pekin’de açtığı “Türkiye” ve Ankara’da açtığı “Çin” sergilerinden sonra, 1999 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin 50.kuruluş yılı nedeniyle hazırlanan “Focus One Chaine’’ isimli prestij kitabına fotoğraf çekmek için Çin Kültür Bakanlığından davet aldı.Ayrıca 2002ve 2003 yıllarında Çin Artistik Fotoğraf Federasyonunca uluslar arası festivallere davet edilerek sergiler açtı.
            Yurtiçinde ve yurtdışında açtığı 100’ün üzerindeki sergiden, "Türkiye", "Memleketim", "Doğu Karadenizin Güzellikleri", "Ormanlarımız", "Güneşin Doğduğu Yer Türkiye", "Yurttan ve Dünyadan Yansımalar", "Saklı Cennet Kemaliye" adlı sergileri yurdun bir çok ilinde tekrarladı.
Çok sayıda ödülün sahibi olan Sıtkı Fırat’a 1998 yılında TÜRKSAV tarafından “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”, 2004 yılında FSK tarafından “Fotoğrafta 50.yıl Onuru”, 2001 yılında FIAP tarafından “Yılın Duayen Sanatçısı”, 2005 yılında Sanat Kurumu’nca “Yılın Fotoğraf Sanatçısı” ünvanları ve 55. Fotoğraf yılı dolayısı ile Kültür Bakanlığınca başarı plaketi verildi.
Sıtkı Fırat 1976’da YAYKUR için Eğitim Enstitüleri resim bölümüne  “Fotoğrafcılık’’ adlı kitabını, sonraki yıllarda  “Selçuklu Sanatı”, “Güneşin Doğduğu Yer Türkiye”, “Yurttan ve Dünyadan Yansımalar”, “ Saklı Cennet Kemaliye” adlı fotoğraf kitaplarını yayımladı. 60. fotoğraf yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığınca  “Türkiye’den Renkler ve Şaheserler” adlı prestij kitabı yayımlandı. Birçok dergi ve televizyon kanallarında portfolyoları yayınlanan Fırat’ın 2011 yılında TRT tarafından belgeseli çekildi. 
         Sıtkı Fırat TÜTAV  üyesi,  AFSAD  onur üyesi, FSK kurucu ve onur üyesidir.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1083         17 Haziran 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 432265

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.