İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (1 Temmuz 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(1 Temmuz 2016)

TÜRK DÜNYASI KONSERLER DİZİSİ “HOYRATTAN ŞARKIYA” 
KERKÜK-ANKARA KONSERİ TÜRKİYE ŞİİR  (GÜFTE) ELEMELERİNİN SONUÇLARI

7 Ekim 2016 tarihinde yapılacak Kerkük Konseri ve 25 Kasım 2016 tarihinde Ankara Konserinde şiirleri Türkmen bestekarlar tarafından bestelenecek-eserleri seslendirilecek -jüri üyelerinin seçim yapmakta zorlandığı- İLESAM şairleri belli oldu.

Şiirleri Türkmen Bestekarlar tarafından bestelenecek ve Hoyrattan Şarkıya Kerkük-Ankara Konserinde yer alacak
İLESAM şairlerimiz :

Ali Osman Güzel
Gündüz Aydın
İbrahim Şaşma
Şafaknur Yalçın
Ülker Aygün ( Toros Yıldızı)
Vedat Fidanboy

İLESAM üyesi şairlerimizi kutlarız.

 görüntüleniyor

Üyemiz Ali Rıza Navruz'un Yeni Yayımlanan Kitapları

1-

Kitabın Adı: SETENÖNÜ /Aydemir Doğan'ın Şiirleriyle

Yayınevi: Heyemola Yayınları

Yayımlanma Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 86 Sayfa

Türü: Deneme/Monografi

2-

Kitabın Adı: DELİBAN

Yayınevi: Edebiyat Yolcuları

Yayımlanma Yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 128

Türü: Şiir

3-

Kitabın Adı: Mor Taflan Çığlığı/ Tüm Şiirler-1

Yayınevi: Edebiyat Yolcuları

Yayımlanma Yılı: 2016

Sayfa Sayısı : 668

Türü: Şiir

 

ALİ RIZA NAVRUZ/ KAYSERİ

TEL: 05434410072

e-posta: alirizanavruz3838@gmail.com

 görüntüleniyor

Osman Çeviksoy’dan Bir Yeni Kitap Daha…

BASRA’DAN BALKANLAR’A / gezi günlükleri

Üyemiz Osman Çeviksoy, on iki öykü kitabından ve iki romanından sonra bir de gezi kitabı yayınladı. Kitap; Çeviksoy’un 2010 ile 2015 yılları arasındaki dış gezileriyle ilgili günlüklerini içermektedir. Günlüklerde, uluslararası kültürel etkinlikler nedeniyle gidilen altı ülke; Irak, Suriye, Kıbrıs, Azerbaycan, Tataristan, Karadağ ve bu ülkelerin ilgili şehirleri düzenlenen etkinliğe bağlı olarak anlatılmıştır. Basra’dan Balkanlar’a Gezi günlükleri bu yönüyle alışılagelmiş gezi kitaplarından farklıdır. Yazar, gezi günlüklerinin de tıpkı öykü ve romanları gibi zevkle, ilgiyle okunacağını ifade etmektedir.

Çeviksoy’un daha önce yayımlanmış olan eserleri:

Hikâye Kitapları: 1. Beyaz Yürüyüş (1982), 2. Tutuklu Yürek (1982), 3. Ağlamak Yasak (1984), 4. Duvarın Öte Yanı (1985), 5. Kar Yağar Gül Üstüne (1986), 6. Derdimi Gül Eyledim (1989), 7. Geriye Hüzün Kalır (1990), 8. Sana Seni Anlatmak (1994), 9. Aklıma Yıldız Düştü (2011), 10. Karanlıkta Ses Gibi (2011). 11. Seninle Bin Yıl (2015), 12. Yarın Diye Diye (2015).

Romanları: 1.  Başıma Dağlar Düştü (1994), 2.  Ömrümüz Gurbet (2008).

İlk Gençlik Hikâye Kitapları: 1.  Büyüyorsun Yavrucuğum (2004), 2.  Bir Çağ Masalı (2004), 3.  Babalar Oğullar (2004), 4.  Sarı Mantolu Kız (2004).

Radyo oyunu: Kartal Yuvası (1992)

Ders kitapları: (Ethem Baran’la birlikte) Liseler için, Türk Dili ve Edebiyatı, Edebiyat 1, 2, 3, Kompozisyon 1, 2, 3, Edebî Metinler 1, 2, Güzel Konuşma ve Yazma.

Çeviksoy’un almış olduğu ödüllerden bazıları:

 1. Töre Dergisi Hikâye Yarışması Mansiyon Ödülü
  2.  Gerçek Dergisi Dede Korkut Hikâye Yarışması Üçüncülük Ödülü
  3.  Yeni Düşünce Dergisi Hikâye Yarışması Birincilik Ödülü
  4.  1981 yılı Kültür Bakanlığı “100. Yıl” yarışmalarında “Beyaz Yürüyüş” adlı kitabıyla öykü dalında birincilik ödülü.
  5.  1985 yılında “Duvarın Öte Yanı” adlı kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Hikâyecisi Ödülü.
  6.  1994 yılında “Sana Seni Anlatmak” adlı kitabıyla Milli Eğitim Bakanlığı İkincilik Ödülü.

2011 yılında “Aklıma Yıldız Düştü” adlı kitabıyla İLESAM Hikâye Ödülü.

  görüntüleniyor

Üyemiz Yazar Kabadayı Bafra’da Okurlarıyla Buluşacak

İLESAM üyesi Eğitimci-yazar Fatma Çetin Kabadayı 1-2 Temmuz 2016 tarihinde Samsun Bafra’da okurlarıyla buluşup kitaplarını imzalayacak.

A-sır Yayınları’nın organize ettiği imza günü Bafra Çelik Park AVM’de yapılacak. 1 ve 2 Temmuz 2016 tarihinde saat 13.00’ten itibaren kitaplarını imzalayacak olan yazar “Samsun'a yıllar önce 19 Mayıs Üniversitesinin daveti üzerine gitmiştim. Sayın Mahir Kavun’un düzenlediği imza günü ilgi alaka ve yazar okur buluşması açısından unutulmaz bir gündü. Yıllar sonra Bafra’ya gidiyor olmaktan mutluyum, bir yazar için en büyük mutluluk okunmak ve okurlarıyla buluşmaktır,” dedi.  Yazar Kabadayı okurları için kırkıncı eseri olan Kansız’ın yanında Maktul, İhtiYAR, Mor Hırka, Sokak Sesleri, Nacizhane gibi çeşitli kitaplarını imzalayacak.

Halen eğitimci olarak Balıkesir İvrindi İlçesinde görev yapmakta olan Yazar Kabadayı’nın masal, yardımcı ders kitapları, roman ve öykü dallarında kırk eseri mevcuttur. Evli ve iki çocuk annesi dir.

  görüntüleniyor

7. İLESAM-AKÇAĞ HİKÂYE VE ROMAN-2016 (KİTAP DOSYASI) YARIŞMASI 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla Hikâye ve Roman alanında (KİTAP DOSYASI) 2016 yılında yapılacak bir yarışma düzenleyecektir.

YARIŞMANIN AMACI:

- Sanata ve edebiyata karşı bir heves oluşturmak, genç kuşaklar arasından yeni yete¬nekler çıkmasına vesile olmak,
-İnceleme ve araştırmayı teşvik etmek,
-Türk Edebiyatına yeni eserler kazandırmak,
-Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek,
-Türkçemizin güzel örneklerle zenginleşmesini sağlamaktır. 

ORGANLAR:

A- YARIŞMA YÜRÜTME KURULU:Yarışma ile ilgili tüm kurumsal işler İLESAM adına Bilal Dilsiz ve İbrahim Albayrak, Akçağ Yayınevi adına Erdal Kutlu’dan oluşan Yürütme Kurulu tarafından düzenlenip yürütülür.

B- YARIŞMA SEÇİCİ KURULU:Yarışmaya katılan eserler Seçici Kurul tarafından değerlendirilir. 2016 yılı “İLESAM-AKÇAĞ Roman ve Hikâye yarışması Seçici Kurulu: Mehmet Nuri Parmaksız, Ahmet Hikmet Ünalmış, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Ayfer Yılmaz, İlter Yeşilay, Pehlivan Uzun ve Durak Turan Düz’den oluşmaktadır.

C- SEKRETARYA:“İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası yarışmasının her tür iletişim ve yazışma hizmetleri Yarışma Sekretaryası tarafından yürütülür. Yarışma Sekretaryası İLESAM Genel Merkezi’dir. 
 
Adres:

İLESAM GENEL MERKEZİ/ İzmir 1. Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA
Tel: 0 312 419 49 38 -417 52 65
Faks: 0 312 419 49 39
www.ilesam.org.tr  

KATILIM ŞARTLARI:

1. Yarışmanın son başvuru tarihi, 31 Aralık 2016’dır. Bu tarihten sonra gelecek eser dosyaları kabul edilmeyecektir.

2. Yarışmaya, yayınlanmamış bir hikâye ve roman dosyası ile yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir.

3. Yarışmaya katılacak dosyalarda konu ve uzunluk serbesttir. Eserlerin içeriği millî ve manevî değerlerimize aykırı olmayacaktır. Eserlerde kullanılan dil Türkiye Türkçesi olacaktır.

4.Eser dosyaları bilgisayarla 12 punto yazılacak ve A4 kağıda 1 nüsha olarak gönderilecektir. Ayrıca daha sonra dereceye giren eser dosyaları kitaplaşacağı için, eser dosyasının, Word formatında hazırlanmış CD’ye yüklenmiş haliyle de gönderilmesi gerekmektedir. Eserler, Türk Dili ve imla kurallarına uygun olacaktır. Yarışmacılar eser dosya metnini belirtilen iletişim adresine göndermelidir.

5. Eserin üzerinde (herhangi bir sayfasında) kimlik bilgileri yer almayacaktır. Bunun yerine, rumuz yazılacaktır. Yarışmacının adı, soyadı, telefonu (cep, ev, iş), adres ve e-mail bilgileri, kapalı bir zarf içinde gönderilecektir.

6. Yarışmanın sonuçları 2017 yılı Şubat ya da Mart ayı içinde açıklanacaktır.

7. Yarışmaya katılan dosyalardan Hikâye ve Roman türlerinde sadece 1. olan eserler Akçağ Yayınevi tarafından yayımlanacaktır. Yarışmaya gönderilen eser dosyalarından birinci olan eserlerin ilk baskısı için telif ücreti olarak dosya sahibine 1.500 TL ve 50 hediye kitap verilecektir. (Daha sonraki baskılar için yazarla yayınevi arasında farklı bir telif anlaşması yapılabilir). Yarışmaya gönderilen hiçbir eser dosyası iade edilmeyecektir.

8. Yarışmanın ödülleri; Mart-Haziran ayı içinde (2017) düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.

9. Yarışmaya katılacak eser dosyaları hiçbir yerde yayımlanmamış olmalıdır.

10. Yarışmaya eser dosyası ile katılanlar eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu ve bugüne kadar düzenlenen hiçbir yarışmaya göndermediklerini, eser dosyalarına hiçbir şekilde basılması için izin vermediklerini, İLESAM-AKÇAĞişbirliğinde düzenlenen yarışma şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı EK-1 belgeyi İLESAM Genel Merkezi’ne göndermekle/vermekle yükümlüdürler.

11. Yarışmaya gönderilen eserlerin, bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığının tespit edilmesi durumunda, söz konusu eserler yarışma dışı bırakılır.

12. İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi, hikaye ve roman dosyası üzerinde yazarına bilgi vererek kısaltma yapabilir. Yarışmaya katılanlar baştan bu maddeyi kabul etmiş olurlar.<