İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (19 Temmuz 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(19 Temmuz 2016)


TÜRK DÜNYASI KONSERLER DİZİSİ “HOYRATTAN ŞARKIYA” 

KERKÜK-ANKARA KONSERİ KAPSAMINDA KERKÜKLÜ ŞAİRLERİN ŞİİRLERİNİ

 BESTELEYECEK BESTEKARLARIMIZ...

7 Ekim 2016 tarihinde yapılacak Kerkük Konseri ve 25 Kasım 2016 tarihinde Ankara Konserinde Kerküklü şairlerin şiirlerini besteleyecek bestekarların seçimi İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapıldı ve bu yıl Kerkük ve Ankara konserlerinde çalışacağımız bestekarların isimleri:

Özgen Gürbüz

Faruk Şahin

Ertuğrul Ottekin

Göksel Baktagir

Şirin Pancaroğlu

Mahmut Oğul

Seçimi geçtiğimiz günlerde yapılan ve şiirleri Türkmen Bestekarlar tarafından bestelenecek ve Hoyrattan Şarkıya Kerkük-Ankara Konserinde yer alacak İLESAM şairlerimiz :

Ali Osman Güzel

Gündüz Aydın

İbrahim Şaşma

Şafaknur Yalçın

Ülker Aygün ( Toros Yıldızı)

Vedat Fidanboy

İLESAM üyesi şairlerimizi kutlarız.

Türk şiiri ve musikisi için hayırlı olsun...


İLESAM ÜYESİ VOLKAN YEŞİLAY'IN VLOG SAYFASI

İLESAM üyelerimizden Görsel İletişim Uzmanı Volkan Yeşilay'ın Kültür sanat ve kendi hayatından kesitlerle oluşturduğu vlog videoları paylaştığı Youtube hesabını takip edebilir, Türk dünyası kültür sanatı, doğal yaşam, karavanda yaşam gibi bir çok konuda hazırladığı mini belgesel vlogları beğenebilirsiniz. 

Volkan Yeşilay'ın Youtube hesabını takip etmeniz için yapmanız gereken;

www.youtube.com/volkanyesilay linkine tıklayıp abone olmak ve videoları beğenmek

abone olabilmek için gmail hesabı gerekmektedir.

VLOG: Günlük yaşantının içinde gelişen enterasan olayları seyircilerle paylaşmak için hazırlanan videolar. 

Gelişen Sosyal medya ve internet imkanlarıyla birlikte kendini ifade etmek isteyen herkes fotoğraftan videoya bir çok yeni mecrada sanatlarını icra etmekte. Volkan Yeşilay'da kendi youtube hesabından sizlere birçok bilgi ve Görsel güzellikleri aktarmak için çaba sarfetmektedir.

www.youtube.com/volkanyesilay

M.Volkan Yeşilay
Görsel İletişim Uzmanı

Visual Communication Specialist
                                         эксперт по визуальной коммуникации  
                                      

Uluslararasi Türk Kültürü Teşkilatı

İnternational Organization of Turkic Culture
(TÜRKSOY)

vyesilay@gmail.com
volkanyesilay@yandex.com
vyesilay@mail.ru

vyesilay@outlook.com

vyesilay@yahoo.com.tr

+90544-468-31-14
+90312-491-01-00 / 182

ALANYA’DAN ÜYEMİZ ŞAİR  ABDÜLKADİR  GÜLER’E KAYGUSUZ  ABDAL ŞİİR  ÖDÜLÜ 

Eğitimci yazar ve şair hemşehrimiz Abdülkadir Güler aslen Mardinlidir. Halen Aydın / Söke’de ikamet ediyor.Mardin’in adını   onurla    Anadolu’ya taşıyor. Bu güne kadar 25 kitaba imza attı. Sanat ve kültür çalışmalarından dolayı birçok ödüller aldı ve 2008 yılında Söke’nin Kültür Elçisi seçildi. Bu kez de Antalya / Alanya’da 7 yıldan bu yana şair, eğitimci yazar Arslan Bayır tarafından yayımlanan Güncel Sanat Dergisinin hazırladığı Kaygusuz  Abdal şiir  ve öykü yarışmasında “NAR ÇİÇEĞİ KAN KIRMIZI” adını taşıyan şiiriyle Kaygusuz Abdal şiir ödülüne  layık görüldü. Yazarımız Abdülkadir Güler 06.05 2016 günü Alanya’da yapılan bir şiir etkinliğinde bulunmuş şiirini okuduktan sonra ödüllünü almıştır.


ÜYEMİZ SADİ TELTİK’İN BİR ZAMANLAR NEVŞEHİR ADLI 5.KİTABI ÇIKTI.

Nevşehir'in sosyo-kültürel yapısını, kelime ve deyimlerini, lakaplarını, gelenek,görenek,örf,âdet ve töresini 500 kıt'alık şiirle anlatan, ayrıca Türkiye Şiirle Tanıtılacak/Nevşehir-Güzelleme, Nar-Güzelim Sulusaray ve Kapadokya'nın Zirvesi Uçhisar'ın da anlatıldığı ''Bir Zamanlar Nevşehir adlı 5.kitabı Sadi Teltik Külliyatı-2 serisinden çıktı.

Bütün Nevşehir halkına, kitapseverlere duyurulur.


ERGÜN VEREN PRAG’DA PALENİ CARODEJNİC’İ ANLATTI.

İLESAM Federasyon Temsilcilerinden Ergün Veren,  Çek Cumhuriyeti Charles Üniversitesi Yakın Doğu ve Afrika Araştırmaları Fakültesi Türkoloji Bölümü ile Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu tarafından 10–14 Temmuz 2016 tarihleri arasında Prag’da düzenlenen "Uluslararası Türkiye-Çek Cumhuriyeti İlişkileri Sempozyumu”na katıldı. Sempozyumda "Çek Kültüründe Pálení Čarodějnic” başlıklı bir bildiri sunan VEREN, Çek toplumunun kültürel belleğindeki Pálení Čarodějnic pratiğini, işlevsel bağlamda irdelediği konuşmasında "Çek kültürel belleğindeki Pálení Čarodějnic, teokratik baskılara karşın toplumun belleğinden silinememiş; arınma, kutsama ve kutlama temelinde gerçekleştirilen; bireylere aidiyet duygusunu hissettirerek özgüven kazandıran, eğlendiren, rahatlatan, mutlu eden, gururlandıran ve ayrıcalığın hazzını yaşatan bir folklorik pratiktir." dedi.

 

HATAY İL TEMSİLCİMİZ M. ADİL ÇETİN'DEN DOKUZUNCU KİTAP...

"HAYAT DERSLERİ"

İLESAM Hatay İl Temsilcisi Araştırmacı-Yazar M. Adil Çetin'in dokuzuncu kitabı "Hayat Dersleri" yayınlandı.

Araştırmacı-Yazar M. Adil Çetin'in, hayatımızı şekillendirecek, yönlendirecek, okuyucuya ders verecek metinlerden oluşan kitabı "Hayat Dersleri"nde 99 metin bulunmaktadır.

Araştırmacı-Yazar M. Adil Çetin uzun zamandır biriktirdiği güzel, faydalı, ibret verici metinleri derleyerek okuyucu ile buluşturdu.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen kitap tanıtım toplantısına Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Odabaşıoğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Yiğit, Hatay Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Ali Parlak, Emekli İlköğretim Müfettişi İsmet Bozoğlan da iştirak etti.

  1. Adil Çetin, dokuzuncu kitabı olan "Hayat Dersleri" ile ilgili olarak şunları söyledi: "Bazı insanlar ortaya güzel, faydalı, içinden çok anlamlı hayat dersleri çıkarabileceğimiz düşünce metinleri koyarlar. Bazı insanlar da böyle bir metin okur ve hayatının akışı değişir. Öyle insanlar vardır ki sadece hayatı değişen değil, hayatı değiştiren olmuştur. Kimileri düşünceleriyle, tecrübeleriyle yol açarlar, kimileri de bu açılan yolda yürür. Bu metinler yol haritaları gibidir. Adeta gezi rehberi olurlar. Çıktığımız "Hayat" denilen yolculukta hedefimize sağ salim varmamızda bizlere kolaylıklar sağlarlar. Bazen bizleri bir takım tehlikelerden korur, bazen de varacağımız yere daha hızlı gitmemizi sağlar. Gideceğimiz yere daha kolay, zorlanmadan gideriz. Hedefimize kazasız belasız, daha kısa yoldan, sağlıklı gitmemiz için pusula görevi yapar. Hayatın şifreleridir bu metinler. İyi çözersek çok faydalanırız. Sadece kendi aklını değil, başkalarının aklını da kullanan insanlar başarıya daha yakındırlar. Dolayısıyla bu metinler başka insanların aklından da faydalanmamızı sağlarlar. Hayata daha değişik yönlerden bakmamıza vesile olurlar.

Bir anlam ifade eden bu güzel metinleri derleyerek, yazı başlıklarının alfabetik sırasına göre düzenleyerek kitap şeklinde okuyucunun istifadesine sunuyorum.

Her biri bir hayat dersi niteliği taşıyan bu metinlerin okuyanlarda iz bırakmasını, hayatına katkı sunmasını diliyorum.

Okuyucuya hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

"Hayat Dersleri"

Baskı yılı: 2016

Sayfa sayısı: 156

Murat Sabah Basım Yayın


GÜNCEL SANAT DERGİSİ  7. ÖYKÜ VE KAYGUSUZ ABDAL ADINA AÇILAN  ŞİİR YARIŞMASI

ŞİİR YARIŞMASI ŞARTLARI:

1- Yarışmada konu ve tür serbesttir. Daha önce ödül almamış, hiçbir yerde yayımlanmamış en fazla iki şiir ile katılabilecektir. (Serbest ve hece ayrımı yoktur.)  (Kitap, dergi, gazete, internet siteleri, facebook gibi sosyal paylaşım ağları ve bloklar dahil yayınlanmış olursa derece alsa dahi ödülü geri alınır.)

2- Şiirler, 12 punto Times new roman karakterli bilgisayar ile 1 satır aralıklı olarak yazılacak. Her şiir için ayrı rumuz kullanacaklar. Beş adet çoğaltılacak. İçinde rumuzlarının yazılı olduğu küçük zarfın içine 1 özgeçmiş, 1vesikalık fotoğraf ile yazışma adresi, telefon, e-posta bilgilerini eklenerek şiirlerle birlikte bir zarfa konarak Posta ile PK: 66 Alanya/ Antalya adresine gönderilecek. Ayrıca rumuzlu bir şekilde e-posta yoluyla alanyaguncel@gmail.com adresine de ileteceklerdir.

3- Ödüller: “Kaygusuz Abdal Ödülü, Güzel Alanya, Alanya Kale, Alara, Alanya Kızıl Kule, Güncel Sanat ve Seçici Kurul Özendirme” ödülleri olarak belirlenmiştir.

Seçici kurul: Prof. Dr. Tuğrul İnal / Yar. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı / Hasan Uğur TAŞÇI / Metin TURAN  / M. Demirel BABACANOĞLU

KISA ÖYKÜ YARI