İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (17 Ağustos 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(17 Ağustos 2016)

 görüntüleniyor 
İLESAM İLİM VE EDEBİYAT DERGİSİNİ EYLÜL'DEN İTİBAREN ÇIKARTIYOR-ÜYELERİMİZ İLMİ VE EDEBÎ ESERLERİNİ DERGİMİZE GÖNDEREBİLİR

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM,
İLESAM İlim ve Edebiyat adlı dergisini Eylül'den itibaren çıkartıyor.

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız kararla 3 ayda bir çıkmak üzere 80 sayfadan oluşacak olan İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'ni yayımlamaya başlıyoruz. Öncelikle üyelerimizin edebiyat eserlerinin ve ilmi makalelerinin yayınlanacağı dergimize isteyen üyelerimiz ve okurlar abone olabilir.

İLESAM İlim ve Edebiyat dergisine ilmî makalelerinizi ya da edebî eserlerinizi (şiir, hikâye, deneme vb...) ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak  gönderebilirsiniz. Yayın Kurulumuz tarafından incelenecek eserler yayın kurulunun onayı ile dergimiz içinde yayımlanacaktır.

Dergimiz içinde üyelerimizin çıkardığı kitaplara ilişkin tanıtım yazıları da yer alacaktır ve abonelik işlemleri için sonradan bilgi verilecektir.Dergimiz çıktıktan sonra dağıtımın bir kısmı İl temsilcilerimiz aracılığıyla yapılacaktır.

İLESAM İlim ve Edebiyat dergisinin ilim, kültür ve edebiyat dünyamıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. 

Üyelerimize saygıyla duyurulur.
 görüntüleniyor
 Değerli Üyemiz Ali Necati Akgür Hakka Yürüdü 

Değerli üyemiz Bilim Tarihçimiz Ali Necati Akgür, 13 Ağustos'da hayatını kaybetti.
Değerli Üyemize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. 
Başımız sağolsun.

Ali Necati Akgür Kimdir ?
1932 yılında Bursa'da doğdu. Kökeni, bugünkü Bulgaristan'ın Deliorman bölgesine dayanmaktadır. Haydarpaşa Lisesi mezunudur. 1955'te İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede doktora yaptı. Orman Genel Müdürlüğü'nde ve Orman Fakültesi'nde uzun yıllar görev yaptı. Türk Tıp Tarihi Kurumu üyesidir. Matematik, ölçme, uzay, bilim tarihi ve takvim bilimi konularında kitapları ve çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri, araştırma yazıları yayımlandı. Evli ve üç çocuk babasıdır.
 görüntüleniyor
 Değerli Üyemiz Prof. Dr. Ali Osman Özcan Hakka Yürüdü 
 
Değerli üyemiz  kültür adamlarımızdan Prof. Dr. Ali Osman Özcan, 12 Ağustos'da hayatını kaybetti.
Eğitimciliği yanında yazdığı kitaplarla da tanınan Özcan, bir süredir rahatsızdı. Özcan’ın cenazesi Maltepe Büyük Camii'nde öğle namazının ardından cenaze namazından sonra Sakarya Arifiye mezarlığında toprağa verildi. 
Değerli Üyemize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. 
Başımız sağolsun.
 
Ali Osman Özcan kimdir?
Ali Osman Özcan, 1944 yılında Zonguldak’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji bölümünden mezun oldu. 1979’da ‘Ülkemiz İçin İsabetli Bir Mesleğe Yöneltme Denemesi’ adlı teziyle doktor unvanını aldı. 1982-1983 öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1985-1986 öğretim yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yardımcı doçent olarak atandı. 1987-1988 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi eğitim yüksek okulunda yardımcı doçent olarak göreve başladı. 1989’da doçent oldu. 1990-1994 yıllarında Deniz Harp Okulu’nda ‘psikoloji-liderlik’ dersleri verdi. 1995’te profesör oldu. 1996’da Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı oldu. 1997’de dekanlık görevinden istifa etti. Ufuk Ötesi Gazetesi, Çağa Ferman Gazetesi, Yesevi Dergisi, Elektrik Teknikerleri Dergisinde yayın danışmanı ve yazar olarak çalıştı. Son olarak Gelişim Üniversitesi'nde hocalık yapıyordu.
 görüntüleniyor
7. İLESAM-AKÇAĞ HİKÂYE VE ROMAN-2016 (KİTAP DOSYASI) YARIŞMASI
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla Hikâye ve Roman alanında (KİTAP DOSYASI) 2016 yılında yapılacak bir yarışma düzenleyecektir.
YARIŞMANIN AMACI:
- Sanata ve edebiyata karşı bir heves oluşturmak, genç kuşaklar arasından yeni yete¬nekler çıkmasına vesile olmak,
-İnceleme ve araştırmayı teşvik etmek,
-Türk Edebiyatına yeni eserler kazandırmak,
-Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek,
-Türkçemizin güzel örneklerle zenginleşmesini sağlamaktır.
ORGANLAR:
A- YARIŞMA YÜRÜTME KURULU:Yarışma ile ilgili tüm kurumsal işler İLESAM adına Bilal Dilsiz ve İbrahim Albayrak, Akçağ Yayınevi adına Erdal Kutlu’dan oluşan Yürütme Kurulu tarafından düzenlenip yürütülür.
 
B- YARIŞMA SEÇİCİ KURULU:Yarışmaya katılan eserler Seçici Kurul tarafından değerlendirilir. 2016 yılı “İLESAM-AKÇAĞ Roman ve Hikâye yarışması Seçici Kurulu: Mehmet Nuri Parmaksız, Ahmet Hikmet Ünalmış, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Ayfer Yılmaz, İlter Yeşilay, Pehlivan Uzun ve Durak Turan Düz’den oluşmaktadır.
 
C- SEKRETARYA:“İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası yarışmasının her tür iletişim ve yazışma hizmetleri Yarışma Sekretaryası tarafından yürütülür. Yarışma Sekretaryası İLESAM Genel Merkezi’dir.
Adres:
İLESAM GENEL MERKEZİ/ İzmir 1. Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA
Tel: 0 312 419 49 38 -417 52 65
Faks: 0 312 419 49 39
www.ilesam.org.tr 
KATILIM ŞARTLARI:
1. Yarışmanın son başvuru tarihi, 31 Aralık 2016’dır. Bu tarihten sonra gelecek eser dosyaları kabul edilmeyecektir.
2. Yarışmaya, yayınlanmamış bir hikâye ve roman dosyası ile yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir.
3. Yarışmaya katılacak dosyalarda konu ve uzunluk serbesttir. Eserlerin içeriği millî ve manevî değerlerimize aykırı olmayacaktır. Eserlerde kullanılan dil Türkiye Türkçesi olacaktır.
4.Eser dosyaları bilgisayarla 12 punto yazılacak ve A4 kağıda 1 nüsha olarak gönderilecektir. Ayrıca daha sonra dereceye giren eser dosyaları kitaplaşacağı için, eser dosyasının, Word formatında hazırlanmış CD’ye yüklenmiş haliyle de gönderilmesi gerekmektedir. Eserler, Türk Dili ve imla kurallarına uygun olacaktır. Yarışmacılar eser dosya metnini belirtilen iletişim adresine göndermelidir.
5. Eserin üzerinde (herhangi bir sayfasında) kimlik bilgileri yer almayacaktır. Bunun yerine, rumuz yazılacaktır. Yarışmacının adı, soyadı, telefonu (cep, ev, iş), adres ve e-mail bilgileri, kapalı bir zarf içinde gönderilecektir.
6. Yarışmanın sonuçları 2017 yılı Şubat ya da Mart ayı içinde açıklanacaktır.
7. Yarışmaya katılan dosyalardan Hikâye ve Roman türlerinde sadece 1. olan eserler Akçağ Yayınevi tarafından yayımlanacaktır. Yarışmaya gönderilen eser dosyalarından birinci olan eserlerin ilk baskısı için telif ücreti olarak dosya sahibine 1.500 TL ve 50 hediye kitap verilecektir. (Daha sonraki baskılar için yazarla yayınevi arasında farklı bir telif anlaşması yapılabilir). Yarışmaya gönderilen hiçbir eser dosyası iade edilmeyecektir.
8. Yarışmanın ödülleri; Mart-Haziran ayı içinde (2017) düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.
9. Yarışmaya katılacak eser dosyaları hiçbir yerde yayımlanmamış olmalıdır.
10. Yarışmaya eser dosyası ile katılanlar eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu ve bugüne kadar düzenlenen hiçbir yarışmaya göndermediklerini, eser dosyalarına hiçbir şekilde basılması için izin vermediklerini, İLESAM-AKÇAĞ işbirliğinde düzenlenen yarışma şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı EK-1 belgeyi İLESAM Genel Merkezi’ne göndermekle/vermekle yükümlüdürler.
11. Yarışmaya gönderilen eserlerin, bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığının tespit edilmesi durumunda, söz konusu eserler yarışma dışı bırakılır.
12. İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi, hikaye ve roman dosyası üzerinde yazarına bilgi vererek kısaltma yapabilir. Yarışmaya katılanlar baştan bu maddeyi kabul etmiş olurlar.
13. Yarışma Seçici Kurulu İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası yarışmasında ödüllerden, biri, birkaçı veya tamamına değer eser bulamadığı takdirde ödül vermeyebilir.
ESERLERİN TESLİMİ
Yarışmaya katılacak dosya sahipleri eserlerini kendileri veya bir yakınları aracılığı ile:
İLESAM GENEL MERKEZİ / İzmir 1. Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARAadresine elden teslim edecek veya ettireceklerdir. Posta ile de gönderebilirler. Ancak, postayla ya da başka bir yolla gönderilen eserlerde evrakların korunması ve yarışma şartlarına uygun olarak ulaştırılması hususunda İLESAM ve AKÇAĞ yayınevi sorumluluk kabul etmez.
YARIŞMA TAKVİMİ
1) Bu şartnamenin yayımlandığı, yarışmaya davet niteliğindeki afiş, billboard haber, v.s gibi unsurların kamuoyuna duyurulduğu tarihten itibaren yarışma başlamıştır.
2) 31 Aralık 2016 Başvuruların bitiş tarihi
3) Sonuçların Açıklanması ve Ödül Törenleri
 
Yarışmaya gönderilen eserler arasından Seçici Kurul tarafından ödül kazandığı tespit edilen eserler 2017 yılı Şubat ya da Mart ayı içinde basın açıklaması ile duyurulacaktır. Ödül Töreni, 2017 Mart-Haziran ayları içinde sonradan duyurulacak bir tarihte yapılacaktır.
ÖDÜLLER:
 
HİKÂYE DOSYASI:
1. Olan Eser 1.500 TL. Para Ödülü ile ödüllendirilecektir.
 
ROMAN DOSYASI:
1. Olan Eser 1.500 TL. Para Ödülü ile ödüllendirilecektir.
 
(EK-1)
Her Yarışmacının imzalaması ve yarışmaya göndermesi zorunludur. Her eser dosyası için bir tane hazırlanması yeterlidir.
 
HİKAYE VE ROMAN 2016 KİTAP DOSYASI ESER KATILIM DİLEKÇESİ
 
İLESAM Genel Merkezi’ne,
İLESAM-AKÇAĞ Yayınevi Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası yarışmasına gönderdiğim eser dosyası…………………...…kategorisinde değerlendirilmek üzere……………….rumuz/rumuzlarını taşıyan eser/eserler bütünüyle kendime aittir.
 
İLESAM-AKÇAĞ Yayınevi Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası Yarışması Şartname hükümlerini aynen kabul ve taahhüt ettiğimi arz ederim.
 
... /... / 2016
ESER SAHİBİ ADI – SOYADI
İMZA
 
ESER SAHİBİNİN RUMUZU/RUMUZLARI :
ESER SAHİBİNİN ADRESİ :
T.C. KİMLİK NOSU :
E-posta:
TELEFON
Sabit :
Cep :
Faks :
Daha fazla bilgi için: