İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (31 Ağustos 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER

(31 Ağustos 2016)


İLESAM İLİM VE EDEBİYAT DERGİSİNE'NE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Değerli Üyemiz,

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız kararla 3 ayda bir çıkmak üzere 80 sayfadan oluşacak olan ilim ve edebiyat eserlerinin, kitap tanıtımlarını ve haberler yer alacağı  İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin ilk sayısı Eylül başında yayımlanacak.

İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi'nin yıllık abone ücreti 50 TL'dir.

Abone bedelini İLESAM ile sözleşmesi olan Aren Reklam Tanıtım Tic.Ltd.Şti.'nin 

T.C. Ziraat Bankası ( Beşevler Şubesi ) IBAN NO : TR63 0001 0007 9905 5003 8050 17  

ya da  Posta Çeki Hesabı:136 577 73 nolu hesabına yatırabilirsiniz. 

Ödemeyi yaptıktan sonra kontrol ve adres bilgileriniz için 0553 519 21 60 numaralı telefonu arayıp teyit almanız gerekmektedir.

Dergimiz içinde ilim ve edebiyat eserleriyle,  haberleri ve kitap tanıtımlarıyla yer almak isteyen üyelerimiz ilmî makalelerini, edebiyat eserlerini, kitap kapaklarını ve tanıtım metinlerini ilesamgenelmerkez@gmail.com mail adresimize word sayfası olarak  gönderebilir.

İLESAM İlim ve Edebiyat dergisinin ilim, kültür ve edebiyat dünyamıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. 
Üyelerimize saygıyla duyurulur.

 görüntüleniyor

BU YIL 7. Sİ DÜZENLENEN CAHİT KÜLEBİ, “MEMLEKETİME BAKIŞ” 
ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU
 

Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile Türk Edebiyatı'nın mümtaz şairlerinden Cahit KÜLEBİ anısına bu sene yedincisi düzenlenen "VII. Cahit KÜLEBİ, Memleketime Bakış Şiir Yarışması” neticesinde yarışmaya “Sergüzeşt” rumuzuyla katılan Ordu’dan Ertuğrul Beldağlı “Türkiye’m” adlı şiiri ile birinci oldu.

            “Anadolu: Taç-Neşide, Düş-Saray” adlı şiir ile Erzurum’dan Bengisu Sümeyye Polat 2. olurken, “Bir Beylikten Öz Ülkeye Giden Yol” şiiriyle Kahramanmaraş’tan Celalettin Kurt üçüncü oldu.

Dereceye giren şairlerimize Niksar Belediyesince ödül olarak yarışma 1.sine 3.000 TL, 2.sine 2.000 TL ve son olarak 3. kazanana 1.000 TL ödül verilecektir.

            Yarışma jüri üyeleri ise şu şekilde oldu: Mehmet Nuri Parmaksız/İLESAM Genel Başkanı, Hasan Akar/ İLESAM Tokat İl Temsilcisi, Cemal Safi/ Şair, Özdilek Özcan/ Niksar Belediye Başkanı, Yahya Akengin/ TÜRKSAV Başkanı, Ali Külebi/ Cahit Külebi'nin oğlu, Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, Remzi Zengin/ Tokat Şairler Ve Yazarlar Derneği Başkanı, Mahmut Hasgül/ Şair-Yazar, Sündüs Akça/ Eğitimci-şair.

Yarışmamızda 1. olan şiirin şairi Ertuğrul Beldağlı’nın biyografisi: 1992 yılında Samsunun Bafra İlçesinde doğan şairimiz 2015 yılında İstanbul Hukuk fakültesini bitirerek avukatlık mesleğine atıldı.İlk şiirleri yerel dergilerde yayınlandı. Türkiye genelinde düzenlenen yarışmalarda muhtelif dereceler aldı.
 görüntüleniyor

İLESAM Radyo -Tv ve Yayın Kurulu Üyemiz Nur Ersen'in Annesi Kadriye Ersen
Hakka Yürüdü

İLESAM Radyo-Tv ve Yayın Kurulu Üyemiz Nur Ersen'in annesi Kadriye Ersen, 28 Ağustos 2016 tarihinde hakkın rahmetine kavuştu.
Merhumenin cenaze namazı 29 Ağustos 2016 ikindi namazına müteakip kılındı ve Karşıyaka mezarlığında toprağa verildi.

Üyemiz Nur Ersen'in annesine Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.  

Başımız sağolsun.

 görüntüleniyor

7. İLESAM-AKÇAĞ HİKÂYE VE ROMAN-2016 (KİTAP DOSYASI) YARIŞMASI
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla Hikâye ve Roman alanında (KİTAP DOSYASI) 2016 yılında yapılacak bir yarışma düzenleyecektir.
YARIŞMANIN AMACI:
- Sanata ve edebiyata karşı bir heves oluşturmak, genç kuşaklar arasından yeni yete¬nekler çıkmasına vesile olmak,
-İnceleme ve araştırmayı teşvik etmek,
-Türk Edebiyatına yeni eserler kazandırmak,
-Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek,
-Türkçemizin güzel örneklerle zenginleşmesini sağlamaktır.
ORGANLAR:
A- YARIŞMA YÜRÜTME KURULU:Yarışma ile ilgili tüm kurumsal işler İLESAM adına Bilal Dilsiz ve İbrahim Albayrak, Akçağ Yayınevi adına Erdal Kutlu’dan oluşan Yürütme Kurulu tarafından düzenlenip yürütülür.
 
B- YARIŞMA SEÇİCİ KURULU:Yarışmaya katılan eserler Seçici Kurul tarafından değerlendirilir. 2016 yılı “İLESAM-AKÇAĞ Roman ve Hikâye yarışması Seçici Kurulu: Mehmet Nuri Parmaksız, Ahmet Hikmet Ünalmış, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Ayfer Yılmaz, İlter Yeşilay, Pehlivan Uzun ve Durak Turan Düz’den oluşmaktadır.
 
C- SEKRETARYA:“İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası yarışmasının her tür iletişim ve yazışma hizmetleri Yarışma Sekretaryası tarafından yürütülür. Yarışma Sekretaryası İLESAM Genel Merkezi’dir.
Adres:
İLESAM GENEL MERKEZİ/ İzmir 1. Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA
Tel: 0 312 419 49 38 -417 52 65
Faks: 0 312 419 49 39
www.ilesam.org.tr 
KATILIM ŞARTLARI:
1. Yarışmanın son başvuru tarihi, 31 Aralık 2016’dır. Bu tarihten sonra gelecek eser dosyaları kabul edilmeyecektir.
2. Yarışmaya, yayınlanmamış bir hikâye ve roman dosyası ile yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir.
3. Yarışmaya katılacak dosyalarda konu ve uzunluk serbesttir. Eserlerin içeriği millî ve manevî değerlerimize aykırı olmayacaktır. Eserlerde kullanılan dil Türkiye Türkçesi olacaktır.
4.Eser dosyaları bilgisayarla 12 punto yazılacak ve A4 kağıda 1 nüsha olarak gönderilecektir. Ayrıca daha sonra dereceye giren eser dosyaları kitaplaşacağı için, eser dosyasının, Word formatında hazırlanmış CD’ye yüklenmiş haliyle de gönderilmesi gerekmektedir. Eserler, Türk Dili ve imla kurallarına uygun olacaktır. Yarışmacılar eser dosya metnini belirtilen iletişim adresine göndermelidir.
5. Eserin üzerinde (herhangi bir sayfasında) kimlik bilgileri yer almayacaktır. Bunun yerine, rumuz yazılacaktır. Yarışmacının adı, soyadı, telefonu (cep, ev, iş), adres ve e-mail bilgileri, kapalı bir zarf içinde gönderilecektir.
6. Yarışmanın sonuçları 2017 yılı Şubat ya da Mart ayı içinde açıklanacaktır.
7. Yarışmaya katılan dosyalardan Hikâye ve Roman türlerinde sadece 1. olan eserler Akçağ Yayınevi tarafından yayımlanacaktır. Yarışmaya gönderilen eser dosyalarından birinci olan eserlerin ilk baskısı için telif ücreti olarak dosya sahibine 1.500 TL ve 50 hediye kitap verilecektir. (Daha sonraki baskılar için yazarla yayınevi arasında farklı bir telif anlaşması yapılabilir). Yarışmaya gönderilen hiçbir eser dosyası iade edilmeyecektir.
8. Yarışmanın ödülleri; Mart-Haziran ayı içinde (2017) düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.
9. Yarışmaya katılacak eser dosyaları hiçbir yerde yayımlanmamış olmalıdır.
10. Yarışmaya eser dosyası ile katılanlar eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu ve bugüne kadar düzenlenen hiçbir yarışmaya göndermediklerini, eser dosyalarına hiçbir şekilde basılması için izin vermediklerini, İLESAM-AKÇAĞ işbirliğinde düzenlenen yarışma şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı EK-1 belgeyi İLESAM Genel Merkezi’ne göndermekle/vermekle yükümlüdürler.
11. Yarışmaya gönderilen eserlerin, bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığının tespit edilmesi durumunda, söz konusu eserler yarışma dışı bırakılır.
12. İLESAM ve AKÇAĞ Yayınevi, hikaye ve roman dosyası üzerinde yazarına bilgi vererek kısaltma yapabilir. Yarışmaya katılanlar baştan bu maddeyi kabul etmiş olurlar.
13. Yarışma Seçici Kurulu İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası yarışmasında ödüllerden, biri, birkaçı veya tamamına değer eser bulamadığı takdirde ödül vermeyebilir.
ESERLERİN TESLİMİ
Yarışmaya katılacak dosya sahipleri eserlerini kendileri veya bir yakınları aracılığı ile:
İLESAM GENEL MERKEZİ / İzmir 1. Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARAadresine elden teslim edecek veya ettireceklerdir. Posta ile de gönderebilirler. Ancak, postayla ya da başka bir yolla gönderilen eserlerde evrakların korunması ve yarışma şartlarına uygun olarak ulaştırılması hususunda İLESAM ve AKÇAĞ yayınevi sorumluluk kabul etmez.
YARIŞMA TAKVİMİ
1) Bu şartnamenin yayımlandığı, yarışmaya davet niteliğindeki afiş, billboard haber, v.s gibi unsurların kamuoyuna duyurulduğu tarihten itibaren yarışma başlamıştır.
2) 31 Aralık 2016 Başvuruların bitiş tarihi
3) Sonuçların Açıklanması ve Ödül Törenleri
 
Yarışmaya gönderilen eserler arasından Seçici Kurul tarafından ödül kazandığı tespit edilen eserler 2017 yılı Şubat ya da Mart ayı içinde basın açıklaması ile duyurulacaktır. Ödül Töreni, 2017 Mart-Haziran ayları içinde sonradan duyurulacak bir tarihte yapılacaktır.
ÖDÜLLER:
HİKÂYE DOSYASI:
1. Olan Eser 1.500 TL. Para Ödülü ile ödüllendirilecektir. 
ROMAN DOSYASI:
1. Olan Eser 1.500 TL. Para Ödülü ile ödüllendirilecektir.
(EK-1)
Her Yarışmacının imzalaması ve yarışmaya göndermesi zorunludur. Her eser dosyası için bir tane hazırlanması yeterlidir.
HİKAYE VE ROMAN 2016 KİTAP DOSYASI ESER KATILIM DİLEKÇESİ
İLESAM Genel Merkezi’ne,
İLESAM-AKÇAĞ Yayınevi Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası yarışmasına gönderdiğim eser dosyası…………………...…kategorisinde değerlendirilmek üzere……………….rumuz/rumuzlarını taşıyan eser/eserler bütünüyle kendime aittir.
 
İLESAM-AKÇAĞ Yayınevi Hikâye ve Roman 2016 Kitap Dosyası Yarışması Şartname hükümlerini aynen kabul ve taahhüt ettiğimi arz ederim.
 
... /... / 2016
ESER SAHİBİ ADI – SOYADI
İMZA
 
ESER SAHİBİNİN RUMUZU/RUMUZLARI :