İLESAM’ın 82. Çınaraltı Sohbetleri’nde, Gazeteci Yazar Selim ÇORAKLI, “Hocia” Kitabı Çerçevesinde FETÖ’NÜN Bilinmeyen Yönlerini Anlattı

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’ın 82. Çınaraltı Sohbetleri’nde, Gazeteci Yazar Selim ÇORAKLI, “Hocia” Kitabı Çerçevesinde FETÖ’NÜN Bilinmeyen Yönlerini Anlattı

FETÖ BİR CIA PROJESİDİR
İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)
İstanbul Temsilciliği tarafından düzenlenen ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat ve Müze Kütüphanesi’inde gerçekleştirilen Çınaraltı Sohbetleri’nin 82. Programında Gazeteci Yazar Selim ÇORAKLI, yeni çıkan “Hocia” kitabı çerçevesinde tarihin en karanlık örgütlerinden biri olan FETÖ’NÜN bilinmeyen yönlerini anlattı.
Prof. Niyazi Eruslu, Prof. Kadir Canatan, Prof.Dr. Veysel Bozkurt, Doç. Süleyman Doğan,Doç.Dr.Nermin Özcan ÖZER, Doç. Mehmet Ali Eroğlu gibi akademisyenler;Cevat Tavukçuoğlu, Mustafa Şatıroğlu, Necmettin sarıcalı, İlhan Kurt, Davut Haskırış gibi işadamları ile şair-yazar Recep Arslan,Şeracettin Zıddıoğlu,Mehmet Öklü,Halis Yıkar,Ekrem Ergüder,Mithat Kutalmış ve Mehmet Erdoğan ile TÜRK BÜRO-SEN İstanbul 6 nolu Şube Başkanı Adnan Menderes ÖZER’in de katıldığı çok sayıda seçkin dinleyici topluluğuna hitap eden Çoraklı FETÖ Terör Örgütünü ve örgütün ela başı Fetullah Gülen’in 1960’larda başlayan CIA ile ilişkileri konusunda bilinmeyen yönlerini belgelerle ortaya koydu.
Konferansın sunuculuğunu yapan İLESAM İstanbul Temsilcimiz Cafer VAYNİ; açılış konuşmasında, “Türkiye’nin son çeyrek asrını belirleyen FETÖ Terör Örgütü konusunda; daha önce örgütte imamlık yapan ve örgütün Müslümanlara, İslam’a ve insanlığa zararlarını 1999 yılından itibaren anlatan ve yazan; son on yıldır da İLESAM camiamızı bilgilendiren Selim Çoraklı dostumuza ne kadar teşekkür etsek azdır. Herkesin yanıldığı ve bu örgüte bilerek/bilmeyerek yardım ettiği dönemlerde bu karanlık yapının CIA merkezli bir fesat yuvası olduğu hususundaki fikir ve tecrübelerini yazılı ve sözlü olarak ısrarla ifade etti. Zaman onu doğrulamıştır. Bu nedenle konuyu Çınaraltı sohbetinde dikkatle konuşmanın, dinlemenin ve anlamanın faydalı olacağını düşünerek bu konferansı düzenledik.” dedi.

Siyasi ve sosyal konularda yüze yakın eseri bulunan gazeteci-yazar Selim Çoraklı, piyasaya yeni çıkan “HOCIA-İstihbarat Ağındaki Köstebek” isimli kitabından önce 2014 yılında da  FETÖ’nün diğer İslami cemaatlerle çatışmasının arka planını gözler önüne seren “Gülen’in Ağlattığı Müslümanlar” isimli bir kitap daha yazmıştı.
Konferansta FETÖ yapılanması ile nasıl tanıştığını ve neden ayrıldığını anlatan Çoraklı, “Gençlik yıllarımızdaki idealist fikirlerimiz ile bu yapının faaliyetleri birbirine çok yakın olduğu için 1980’li yılların sonunda bu yapıyla beraber oldum. Ancak kısa zaman içinde bu yapının iddia ettikleri gibi bir İslami yapılanma olmadığını, aksine hedefe gitmede her yolu meşru gören bir makyavelist örgüt olduğunu tespit ettiğimde de hemen ayrıldım. 1999 yılında ayrılmamdan sonra bu yapıpıp ileride ülkemize, milletimize ve İslama büyük zararlar vereceğini anlatan onlarca makale yazdım ve dilimin döndüğü yer yerde bunu anlattım. Ancak ne kadar hazindir ki bu yapının pisliklerini anlatırken bize kimse inanmak istemedi.” Dedi.FETÖ yapılanmasını anlamak için 1960’lı yıllarda ABD tarafından ortaya konan ve gerçek gayesi içi boşaltılmış bir İslam anlayışı olan “Ilımlı İslam” içinde yer aldığı “Yeşil Kuşak Projesi”ni anlamının önemli olduğuna dikkat çeken Çoraklı, “Gülen 1960’lı yıllarda NATO-GLADYO’nun Türkiye’deki merkezi olan Özel Harp Dairesi tarafından angaje edilen bir ajan olduğun artık ortaya çıkmıştır. 1980’li yıllara kadar ortaya çıkarılıp çevresi oluşturulan FETÖ örgütü bu tarihten sonra çalışmalarını uluslar arası arenalara taşımış ve adeta bütün dünyada CIA’nın bir istasyonu gibi görev yapmıştır. Bu karanlık yapı kendisini yıllarca besleyen karanlık merkezlere diyet borcunu ödemek için 7 Şubat 2013 ve 17/25 Aralık 2013 tarihlerinde devlete ve millete karşı haince planlar hazırlamakla yetinmemiş ve nihayet 15 Temmuz’da tarihin en alçak planını gerçekleştirerek tanklarla, uçaklarla, helikopterlerle millete ateş açmıştır.” Dedi.
Bu karanlı yapıya karşı bütün milletin uyanık olması gerektiğinin üzerinde örnekleriyle duran Çoraklı, bundan sonra yapacakları saldırılara karşı millet ve devlet olarak hazır olmamız gerektiğinin üzerini çizdi ve özellikle bundan sonra neler yapılması gerektiğine dair sözlerine şöyle devam etti:

“Bu karanlık yapı 15 Temmuz’da başarılı olamayınca yeni yollar deneyecektir. Bunlardan biri de siber saldırı yapmak ve ekonomik kaos çıkarmaya çalışmak olacaktır. Ayrıca farklı kesimleri FETÖ ilan edip mağdurlar oluşturup cephe genişletmek, farklı maskelere bürünerek toplumu kışkırtmak ve parçalamak, aşırılıkları körüklemek, Lobicilik faaliyetleriyle Türkiye’yi güçsüz hale getirmek, atılan ve özellikle aranan militanlara değişik Kamikaze eylemler yaptırmak, TSK, mülkiye, siyaset, üniversite, iş dünyası vs. kripto mensuplarıyla baskı oluşturmak ve farklı örgütlerle iş birliği yaparak intikam almak gibi eylerler yapabilirler. Bunun için millet olarak uyanık olmalıyız. Bu karanlık yapıyla mücadelede 7/24 çalışmalı ve İslam dışılıklarını net biçimde ortaya koymalıyız.”


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

 Okunma Sayısı : 1150         26 Eylül 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 462480

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.