İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ (1 EKİM 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

(1 EKİM 2016)

“Suriyeli Mülteciler”

Edebiyatın, sanatın, kültürün, aktüel konuların buluşma noktası olan İLESAM Genel Merkezi’nde yeni dönemin ilk etkinliği 1 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Etkinlik, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.


Mehmet Nuri Parmaksız “Suriyeli Mülteciler konusu çok önemlidir. Tarihi yargılarken o günkü şartları da göz önünde bulundurmalıyız. Sadece bugüne bakarsak yanlış yapmış oluruz. Sevr’i tekrar yaşatmak istedikleri bir gerçek. Başka bir gerçek de Lozan Anlaşması.  Biz Türk Milleti olarak birbirimize kenetlenirsek karşımızda kimse duramaz. Bunun örneğini 15 Temmuz’da yaşadık. Dışarıdan planlanan bu girişim karşısında Türk insanının nasıl bir reaksiyon verebileceğini kimse hesap edemedi. Bu tip olaylarla karşılaşılan başka yerlerde insanlar korktu, sustu. Türk milletinin susması, korkması mümkün değil. Bu mevzuda Ulu Önder Atatürk “Ne Mutlu Türküm” diyerek son noktayı koymuştur.

Biz bazı zamanlarda sabah kahvaltılarında kimi zamanlarda iftar yemeklerinde üyelerimizle bir araya geliyor ve İLESAM’a dair konularda fikir alışverişinde bulunuyoruz. İşte bu toplantılarda İLESAM’ın bir dergisi olması konusu sık sık gündeme geldi. Ve artık İLESAM’ın da bir dergisi var; ilk sayısı çıktı. Dergimiz ilim ve edebiyat dergisi eğer yalnızca edebiyat dergisi olarak bakarsanız yanlış yapmış olursunuz.  Üç ayda bir çıkacak olan ve seksen sayfa olarak tasarlanan İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi’nde ilim ve edebiyat eserlerinin yanı sıra Meslek Birliğimizin haberlerine de yer verilecek. Her sayıda bir dosya konusu olacak. İlk sayımızda dosya konumuz “ Milli Birliği Yeniden İnşa” idi ve bu bir ‘birlik beraberlik’ mesajıydı. Üyelerimiz olarak sizlerden de manevi destek bekliyoruz. Abonelik noktasında da destek vermenizi arzu ediyoruz.

İLESAM’ın hinterlandının günden güne büyümesiyle birlikte artan iş hacmine tek başıma yetişmem mümkün değil. Meslek Birliğimize bizzat kendisi, ailesi hatta çocuklarıyla çalışıp katkı sağlayan değerli üyelerimiz var. Haysiyet Kurulu Başkanımız Hanifi Işık, Yönetim Yurulu üyelerimizden Turan Durak Düz ve daha görevlendirdiğimiz pek çok üyemiz İLESAM adına çeşitli etkinliklere katılarak Meslek Birliğimizin sesini duyurma noktasında özverili davranıyorlar.

Bu sene İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletileri de Yönetim Kurulu üyelerimizden Hakan Yılmaz ve Turan Durak Düz tarafından dönüşümlü olarak sunulacak.

Cumartesi günkü etkinliklerimizin takdimi ise her hafta başka bir üyemiz tarafından yapılacak.

Meslek Birliğimizin bir duruşu var. Milli birlik ve beraberliğimizi diri tutalım. Hadiseye sadece Anadolu coğrafyası olarak değil Türk soylu ülkeler olarak bakmak gerek. Menfaatler, amaçlar, idealler bir. Biz, Türk Dünyası ülkeleri arasında aynı kökten gelen kültür birlikteliğimizi edebiyat, musiki ve diğer alanlarda geliştirmek için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. İlkini geçen sene Azerbaycan ile gerçekleştirdiğimiz bu sene de Kerkük ile devam edeceğimiz Hoyrattan Şarkıya konseri 24 Kasım 2016 tarihinde TRT Arı Stüdyosu’nda aralık ayında da Kerkük’de yapılacak.

Mart ayı başında ‘Milli Birlik ve Beraberlik’  konusunu içeren çok büyük bir sempozyum yapacağız milli irademizin, meclisimizin bulunduğu Başkentimiz Ankara’da. Bu sempozyuma 100 civarında akademisyen-yazar katılacak ve bildiri sunacaklar. Sempozyumun yanı sıra 17 ilde de konu ile ilgili olarak bir sergi dolaşacak. Sonraki yıllarda bu iller değişecek ve böylece sergimiz 81 ilimize ulaşmış olacak.

Tüm bunların yanı sıra İLESAM’ın otuz yıllık arşivine girerek Meslek Birliğimiz hakkında gerek internet ortamında gerekse fiziki olarak basında yer alan haberleri tek tek seçerek web. sayfamıza (http://www.ilesam.org.tr/) eklemeye başladık. Elinizde İLESAM’a ait yayınlanmış haberler varsa bizlere iletiniz.

Yeni dönemimiz hepimize hayırlı, uğurlu olsun.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Program,  Köksal Öztürk’ün “Suriyeli Mülteciler”  temalı sunusu ile devam etti.


SAYIN KÖKSAL ÖZTÜRK’ÜN BİZE ULAŞTIRDIĞI NOTLARI AYNEN İLETİYORUZ SİZLERE…

SURİYELİ GÖÇMENLER AÇISINDAN GERİ KABUL ANLAŞMASI’NIN TÜRKİYE BOYUTU

Coğrafi çekincenin kaldırılarak geri kabul anlaşmasının imzalanması hususu, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve kültürel koşullarına zarar verilmeyecek şekilde çözüm bulunması gereken bir konudur. Zira Türkiye, 1980’li yıllarda tırmanmaya başlayan, beraberinde ekonomik ve sosyal sorunları getirecek nitelik taşıyan toplu nüfus hareketlerinden oldukça fazla etkilenen bir ülke olmuştur.

Ülkemiz, içinde bulunduğu coğrafi konum nedeniyle, özellikle 1990’lı yıllardan itibaren, ekonomik ve sosyal sıkıntılar ile Sovyet Bloğu’nun dağılmasından sonra topraklarından çoğunlukla Avrupa’ya yönelen, özellikle Afganistan, Irak, Pakistan, İran, Romanya, Rusya, Moldova, Ukrayna ve Bangladeş vb. kaynaklı yasadışı göç hareketlerine maruz kalarak, adeta kaçak göçmenler için geçiş yolu haline gelmiştir.

Bu çerçevede;