İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ (1 EKİM 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

(1 EKİM 2016)

“Suriyeli Mülteciler”

Edebiyatın, sanatın, kültürün, aktüel konuların buluşma noktası olan İLESAM Genel Merkezi’nde yeni dönemin ilk etkinliği 1 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Etkinlik, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.


Mehmet Nuri Parmaksız “Suriyeli Mülteciler konusu çok önemlidir. Tarihi yargılarken o günkü şartları da göz önünde bulundurmalıyız. Sadece bugüne bakarsak yanlış yapmış oluruz. Sevr’i tekrar yaşatmak istedikleri bir gerçek. Başka bir gerçek de Lozan Anlaşması.  Biz Türk Milleti olarak birbirimize kenetlenirsek karşımızda kimse duramaz. Bunun örneğini 15 Temmuz’da yaşadık. Dışarıdan planlanan bu girişim karşısında Türk insanının nasıl bir reaksiyon verebileceğini kimse hesap edemedi. Bu tip olaylarla karşılaşılan başka yerlerde insanlar korktu, sustu. Türk milletinin susması, korkması mümkün değil. Bu mevzuda Ulu Önder Atatürk “Ne Mutlu Türküm” diyerek son noktayı koymuştur.

Biz bazı zamanlarda sabah kahvaltılarında kimi zamanlarda iftar yemeklerinde üyelerimizle bir araya geliyor ve İLESAM’a dair konularda fikir alışverişinde bulunuyoruz. İşte bu toplantılarda İLESAM’ın bir dergisi olması konusu sık sık gündeme geldi. Ve artık İLESAM’ın da bir dergisi var; ilk sayısı çıktı. Dergimiz ilim ve edebiyat dergisi eğer yalnızca edebiyat dergisi olarak bakarsanız yanlış yapmış olursunuz.  Üç ayda bir çıkacak olan ve seksen sayfa olarak tasarlanan İLESAM İlim ve Edebiyat Dergisi’nde ilim ve edebiyat eserlerinin yanı sıra Meslek Birliğimizin haberlerine de yer verilecek. Her sayıda bir dosya konusu olacak. İlk sayımızda dosya konumuz “ Milli Birliği Yeniden İnşa” idi ve bu bir ‘birlik beraberlik’ mesajıydı. Üyelerimiz olarak sizlerden de manevi destek bekliyoruz. Abonelik noktasında da destek vermenizi arzu ediyoruz.

İLESAM’ın hinterlandının günden güne büyümesiyle birlikte artan iş hacmine tek başıma yetişmem mümkün değil. Meslek Birliğimize bizzat kendisi, ailesi hatta çocuklarıyla çalışıp katkı sağlayan değerli üyelerimiz var. Haysiyet Kurulu Başkanımız Hanifi Işık, Yönetim Yurulu üyelerimizden Turan Durak Düz ve daha görevlendirdiğimiz pek çok üyemiz İLESAM adına çeşitli etkinliklere katılarak Meslek Birliğimizin sesini duyurma noktasında özverili davranıyorlar.

Bu sene İLESAM-Kabakçı Konağı Şiir Dinletileri de Yönetim Kurulu üyelerimizden Hakan Yılmaz ve Turan Durak Düz tarafından dönüşümlü olarak sunulacak.

Cumartesi günkü etkinliklerimizin takdimi ise her hafta başka bir üyemiz tarafından yapılacak.

Meslek Birliğimizin bir duruşu var. Milli birlik ve beraberliğimizi diri tutalım. Hadiseye sadece Anadolu coğrafyası olarak değil Türk soylu ülkeler olarak bakmak gerek. Menfaatler, amaçlar, idealler bir. Biz, Türk Dünyası ülkeleri arasında aynı kökten gelen kültür birlikteliğimizi edebiyat, musiki ve diğer alanlarda geliştirmek için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. İlkini geçen sene Azerbaycan ile gerçekleştirdiğimiz bu sene de Kerkük ile devam edeceğimiz Hoyrattan Şarkıya konseri 24 Kasım 2016 tarihinde TRT Arı Stüdyosu’nda aralık ayında da Kerkük’de yapılacak.

Mart ayı başında ‘Milli Birlik ve Beraberlik’  konusunu içeren çok büyük bir sempozyum yapacağız milli irademizin, meclisimizin bulunduğu Başkentimiz Ankara’da. Bu sempozyuma 100 civarında akademisyen-yazar katılacak ve bildiri sunacaklar. Sempozyumun yanı sıra 17 ilde de konu ile ilgili olarak bir sergi dolaşacak. Sonraki yıllarda bu iller değişecek ve böylece sergimiz 81 ilimize ulaşmış olacak.

Tüm bunların yanı sıra İLESAM’ın otuz yıllık arşivine girerek Meslek Birliğimiz hakkında gerek internet ortamında gerekse fiziki olarak basında yer alan haberleri tek tek seçerek web. sayfamıza (http://www.ilesam.org.tr/) eklemeye başladık. Elinizde İLESAM’a ait yayınlanmış haberler varsa bizlere iletiniz.

Yeni dönemimiz hepimize hayırlı, uğurlu olsun.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Program,  Köksal Öztürk’ün “Suriyeli Mülteciler”  temalı sunusu ile devam etti.


SAYIN KÖKSAL ÖZTÜRK’ÜN BİZE ULAŞTIRDIĞI NOTLARI AYNEN İLETİYORUZ SİZLERE…

SURİYELİ GÖÇMENLER AÇISINDAN GERİ KABUL ANLAŞMASI’NIN TÜRKİYE BOYUTU

Coğrafi çekincenin kaldırılarak geri kabul anlaşmasının imzalanması hususu, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve kültürel koşullarına zarar verilmeyecek şekilde çözüm bulunması gereken bir konudur. Zira Türkiye, 1980’li yıllarda tırmanmaya başlayan, beraberinde ekonomik ve sosyal sorunları getirecek nitelik taşıyan toplu nüfus hareketlerinden oldukça fazla etkilenen bir ülke olmuştur.

Ülkemiz, içinde bulunduğu coğrafi konum nedeniyle, özellikle 1990’lı yıllardan itibaren, ekonomik ve sosyal sıkıntılar ile Sovyet Bloğu’nun dağılmasından sonra topraklarından çoğunlukla Avrupa’ya yönelen, özellikle Afganistan, Irak, Pakistan, İran, Romanya, Rusya, Moldova, Ukrayna ve Bangladeş vb. kaynaklı yasadışı göç hareketlerine maruz kalarak, adeta kaçak göçmenler için geçiş yolu haline gelmiştir.

Bu çerçevede;

- 1988 yılındaki İran-Irak Savaşı sırasında Iraklı

- 1992 - 1997 yılları arasında eski Yugoslavya’daki iç savaş ve bölünme ile Bosna-Hersek olaylarında 20.000 kişi

- 1989 yılı Mayıs - Ağustos ayları arasında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen 311.000 civarında ve ayrıca vizeli 34.000 kişi olmak üzere toplam 345.000 kişi

- Ağustos 1990 - Nisan 1991 tarihleri arasında Körfez Krizi ve savaşından önce 8.000 sonrasında da 460.000 kişi

- 1999 yılında Kosova’da meydana gelen olaylar sonrasında 18.000 kişi

- Ülkelerinden sürgün edilerek geniş bir coğrafyaya dağılan Ahıska Türkleri’nden Türkiye’ye yerleşmek üzere gelen 32.000 kişi

olmak üzere 1 milyona yakın kişi, Türkiye’de çalışma hakkını da içeren ikamet izni verilmiştir. Aynı zamanda bu ailelerin Türkiye’de doğan çocukları da aynı haktan yararlandırılmıştır.

AB ise, Türkiye tarafından geri kabul anlaşmasının yapılması şartıyla mülteci barınma merkezlerinde çalışacak personelin eğitilmesi ve mülteci mevzuatının öğretilmesi gibi bazı hususlarda gerekli yardımın sağlanacağını ifade etmektedir. Fakat AB, Ülkemize mali yardımı nedense pek dile getirmemektedirler?

Yasadışı göç, başka ülkeler açısından olduğu kadar Ülkemiz açısından da önemli bir sorun haline gelmiştir. Zira kaçak göçmenler ekonomik, kültürel, sosyal, güvenlik, bulaşıcı hastalık ve istihdam açısından oldukça önemli bir sorun kaynağıdır. Yasadışı göç oranı her geçen yıl artmaktadır. Örneğin, Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Ülkemizde 1995 yılında yakalanan 11.362 kaçak göçmen sayısına karşın Türkiye’de halen 4 milyona yakın yabancının yasadışı olarak bulunduğu tahmin edilmektedir. Zaten bunun sadece yaklaşık 100 bini Ülkemizde kaçak olarak çalışan Ermenilerdir. Bu durumda Ülkemiz vergi kaybına da uğramaktadır.

Ülkemizde yakalanan kaçak göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesinde ciddi zorluklarla karşılaşılmaktadır. Özellikle Ülkemiz açısından konuya bakıldığında, sınırdaş olmayan, fakir ülkelerin vatandaşlarının geri gönderilmesinde mali ve idari sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Ayrıca bu kaçak göçmenler, Ülkemizde bulunduğu süre zarfında barınma, sağlık, beslenme ve ulaşım masrafları da büyük bir mali yüke neden olmaktadır.

Köksal Öztürk’e katılımlarından dolayı İLESAM Yönetim Kurulu üyelerinden Durak Turan Düz tarafından bir Teşekkür Belgesi takdim edildi.


Durak Turan Düz’ün sunumuyla devam eden  “Şiir Dinletisi” birbirinden güzel şiirlere ev sahipliği yaptı.

Cumartesi günü etkinliğine katılan isimler arasında  Hanifi Işık, Bekir Yeğnidemir, Niyazi Bali, Orhan Aras, Kemal Arslan, Halil Tekin, Vedat Fidanboy, Sibel Unur Özdemir, Orhan Vergili, Necati Özdenkoş, Hüseyin Ünlü, Selahattin Çakar, Orhan Kocaman, Fatma Kalkan, Merih Baran, Aida Zeynalova, Nur Ersen, İbrahim Ethem Ekinci, Nurettin Gür Ozanoğlu, Sadık Kılıç, Nevin Balta, Uğur Bulut, Şakir Susuz, Hayrettin Gültekin, Tuncer Ulusoy, Cihat Solmaz, Ali Taha ve Fatma Yangın Ekşioğlu da bulunuyordu.

İLESAM çatısı altında güzel bir Cumartesi etkinliği daha yüreklerdeki yerini aldı.

Çağcıl ve yenilikçi bir çizgide ilerleyen İLESAM yeni dönemde de kaliteli, şeffaf ve samimi bir hizmet  anlayışla yoluna devam edecektir.

İLESAM Şiir Dinletilerimize şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz. Unutmayın!

HABER METNİ ve FOTOĞRAFLAR: Sibel Unur Özdemir


TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Faks

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

E-Posta

:

 Okunma Sayısı : 708         04 Ekim 2016

RESİM GALERİSİ

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 533826

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.