“FİÇEK BAYRAMI” İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ (5 Kasım 2016)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ

(5 Kasım2016)


“FİÇEK BAYRAMI”

Edebiyatın, sanatın, kültürün ve aktüel konuların konuşulduğu, şiirlerin okunduğu etkinliklerine devam eden Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin Cumartesi toplantılarından biri daha 5 Kasım 2016 tarihinde İLESAM Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.

İLESAM Genel Başkan Yardımcısı İlter Yeşilay’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan program,  Ahmet Divrikoğlu’nun  “Fiçek Bayramı”konusunu anlatması ile devam etti.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Sayın Divrikoğlu’nun söyleşi konusu hakkında paylaştığı notları sizlere aynen aktarıyor ve kendisine teşekkür ediyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Asıl konum ficek bayramı. Bu bayramın kutlandığı coğrafyayı size tanıtmakla sözlerime başlamak istiyorum. Önce ilçemi sizlere tanıtmak isterim. 

        İlçem Zile Orta Karadeniz Bölgesi’ nde Tokat iline bağlı olup 1877 de ilçe konumuna gelmiştir. Tokat iline 65 Amasya'ya 75 ve Yozgat iline 120 km. mesafededir. Demiryolu ulaşımı da bulunmaktadır. Ekonomisi tarıma dayalı 1512 kilometrekare olan alanının, kuru ve sulu tarımı 70.000 hektarında yapılmaktadır. Tahıl, şeker pancarı, ayçiçeği, meyvecilik, sebzecilik ve üzüm yetiştirilmektedir. Meşhur Zile pekmezi bu üzümlerden imal edilmekte ve leblebisi imalatı da yapılmaktadır. Çam ve meşe cinsi ormanlık alan yaygın olmasa da vardır. İklimi Karadeniz ve karasal iklim karışımı geçiş iklimidir. 

        Tarihte Zela-Kırkıriyye-Zellit-Anzilia isimleriyle anılmıştır. M.Ö.2000 yıllarına dayanan bir tarihi vardır. Ninova Hakimesi Semiramis tarafından kurulduğu bilinmektedir. Perslerin hakim olduğu dönemde Anaitis(kadın kutsallığı) inancının başkentliğini yapmıştır. Roma İmparatorluğunun hem mağlubiyet ve hem de galibiyet aldığı bir savaşa sahne olmuştur. Roma İmparatoru Jül Ceasar'ın meşhur VENİ-VİDİ-VİCİ (Geldim, Gördüm, Yendim )sözüyle tarihin en kısa mektubunun yazıldığı yerdir.1083 yılında Melik Ahmet Danişmend Gazi tarafından zapt edilerek Türk yurdu haline getirilmiştir. Şehir merkezine 30 km. mesafede M.Ö. 2000 yıllarında kurulmuş Tapikka isimli bir Hitit kent kalıntısı bulunmaktadır. Burada bulunan bir tablette evlilik akdinin ilk yazılı metini olarak tarihe geçmiştir ve bu tablet hala Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunmaktadır. 

          Cumhuriyet tarihinde geçen Zile isyanı ile Zile'lilerin hiçbir alakası yoktur. Yozgat ve Sıvas Yıldızeli'nden gelen isyancıların Zile'yi muhasara etmesiyle başlamış ve Zile'liler maddi ve manevi çok zarar görmüştür.1.Dünya ve İstiklal savaşında nüfus oranına göre en fazla şehit veren bir şehirdir. Zile'liler vatanına, bayrağına ve devletine bağlı insanlardır. Halen ilçemizden Şanlı ordumuzda be