TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ
ANASAYFA
"İLESAM, bilim ve edebiyat eseri sahibi olan üyelerinin mali ve manevi haklarını korur"
09 Ekim 2015 Cuma - 09:41
 
Üye Girişi
Duyurular
Anket
Aktif anket yok !
En Çok Okunanlar
İLESAM-AKÇAĞ İnceleme-Araştırma, Roman ve Hikâye Yarışması-2011 (Kitap Dosyası) ( 21769 )
İLESAM-AKÇAĞ İnceleme-Araştırma,Roman ve Hikâye Yarışması Sonuçları (2011 Kitap Dosyası) ( 14897 )
İLESAM’DA 12 DÖNEM:MEHMET NURİ PARMAKSIZ YENİDEN GENEL BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ. İLESAM’DA İSTİKRAR DEVAM EDİYOR. ( 14238 )
GAZETECİ-YAZAR İSA KAYACAN’IN GENEL BAŞKANIMIZ MEHMET NURİ PARMAKSIZ’LA RÖPORTAJI ( 12486 )
TÜRK ŞİİRİNDE KADIN ŞAİRLERE BAKIŞ SEMPOZYUMUNA BÜYÜK İLGİ ( 10602 )
CAN AKENGİN 3. ŞİİR YARIŞMASI (ORTANCA DERGİSİ)- Son Başvuru 20 Ağustos 2011 ( 10005 )
Birçok Ünlü İsim Uluslararası Zamanı Tersine Kuranlar Ödül Töreni’nde ( 9908 )
İLESAM’IN 25. YIL KUTLAMASI GÖRKEMLİ GEÇTİ ( 9792 )
“KOPYALA-YAPIŞTIRA CEZA GELİYOR” Haberi Ulusal ve Mahalli Basında ve Medyada Büyük Yankı Buldu. ( 9604 )
E-Bülten
SMS Aboneliği
Telif Hakları Köşesi \ Korsanla Orijinal Arasındaki Farklar

KORSANLA ORJİNAL ARASINDAKİ FARKLAR

Müzik CD’si

Orijinal Korsan
1.Ön ve Arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi yüksek ve renkleri canlıdır. Flu(Net olmayan) görüntü mevcut değildir. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kullanılmıştır. Ön ve ve Arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi düşüktür. Flu(Net olmayan) görüntüler mevcut olabilir. Hatta orijinal kapak harici kapak kullanılmış olup, kullanılan kapağın kağıt kalitesi genelde çok düşük olur. MP 3 parçalar içeren CD’lerde ise bu CD’ler birden fazla albümü içlerinde barındırabildiklerinden orijinal kapaklar kullanılmaz. Genelde sanatçının ismi-MP3 ibaresi kapakta yer alır. (MP3- normal bir CD’ye daha çok şarkı kaydedilmesini sağlayan bir sıkıştırma programıdır. Böylece en fazla 25 şarkı alabilen 80 dakikalık bir CD’ye 200 şarkı sığdırılabilmektedir.)
2.CD’nin ön kapağında albümü tanıtıcı “Booklet” diye tabir olunan bir kitapçık bulunmaktadır. Bu kitapçık içerisinde sanatçıyı tanıtıcı bilgiler, şarkı sözleri, albümün, bestekarlarının, söz yazarlarının prodüktör ve yapımcılarının isimleri, gibi bölümler yer almaktadır. CD’nin ön kapağında albümü tanıtıcı “Booklet” tabir olunan bir kitapçık hiçbir korsan CD’de bulunmaz. CD kapağının resmli bölüm kısmı dışında kalan arka kısmı genelde beyaz ve boştur. Herhangi bir şekil veya ibare bulunmamaktadır.
3..CD’nin göbek kısmında üretici firmanın lazer ile yazılmış ismi, albümün kod numarası ve bazen de albümün ismi yer almaktadır. CD üzerinde albümün ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı ve genelde albümün kapağındaki resim, basılı olarak bulunmaktadır. CD’nin göbek kısmında üretici firmanın lazer ile yazılmış ismi, albümün kod numarası ve albümün ismi yer almamaktadır. Bu bölüm ya boş veya materyalin kaydedildiği boş CD’nin üreticisinin vermiş olduğu bir kod numarasına sahiptir. Korsan CD’lerin üzerinde ise albümün kapak baskısı genelde bulunmamaktadır. Bazı korsan CD’lerde fotokopi ile CD üzerine kağıttan etiket yapıştırılmaktadır. Bu CD’lerin üzerindekinin etiket olup baskı olmadığı çıplak göz ve el teması ile kolayca anlaşılabilmektedir. CD üzeri baskıyı haiz korsan kopyalara da bazen rastlanılmakla birlikte bu kopyalar yurt dışından yurda sokulan toplu basım tekniği ile üretilmiş kopyalardır. Son yıllarda bu korsan kopyalara artık korsan ürünlerin çoğunun Türkiye’de üretilmesi nedeni ile rastlanılmamaktadır. Ayrıca CD üzerinde genelde lisans hakkı sahiplerinin isim ve logosu izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı bulunmamaktadır.
4.CD’nin ön ve arka kapağı (Genellikle arka kapağın alt kısmında) yapımcı şirketin logo ve markalarını havi kısım bulunmaktadır. (EMI, Sony Corporation, Columbia gibi) Korsan müzik CD’lerinde genelde ön ve arka kapaklarda yapımcı şirketin logo ve markalarını havi kısım bulunmamaktadır. Fakat nadir olarak bazı korsan üretimlerde bu isimlerin aynısı veya değiştirilmiş benzerlerine rastlanabilmektedir.
5.CD’nin kaydedilebilir kısmı gümüş renginde olup, gümüş baskı denilen toplu üretimin yapıldığı mahallerde kullanılan yöntemle çoğaltılmıştır. Korsan müzik CD’lerinin kaydedilebilir kısmı genelde yeşil, mavimsi veya sarımtırak renktedir. Bu tip CD’ler toplu basım yöntemi ile değil iş yeri veya evlerde bilgisayara bağlı CD yazıcılarla doldurulmaktadır. Gümüş renginde korsan baskı yapılmış korsan ürünlerde piyasada varolup, bunlar genelde yurt dışı vasıtasıyla ülkemize giriş yapan CD’lerdir.
6.Her zaman plastik veya cam kap denen tekli CD kabında veya albümün ikili veya üçlü olmasına göre ikili veya üçlü CD kabında yer almaktadırlar. Müzik CD’leri ve özellikle MP3 parçalar içeren CD’ler “jelatin” olarak tabir olunan CD boyutunda açma kapama yeri yapışkana haiz plastik poşetler içerisinde satılmaktadır. Plastik kap içinde satılan korsan CD’ler de mevcut olup, iki ve üç CD’den oluşan albümlerin korsanları genelde tekli CD kabı içerisinde satılmaktadır.
7.Bandrolü haizdir. Bandrol bulunmamaktadır. Bandrol olsa bile (ki bu çok düşük bir ihtimaldir ve varolan da büyük bir ihtimalle sahtedir) yukarıda sayılan özelliklere haiz bir CD ele geçirildiğinde ilgilisi hakkında işlem yapılmadan evvel incelemeye alınmalıdır.

VCD (Video CD-Film İçeren CD)

Orijinal Korsan
1.Ön ve arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi yüksek ve renkleri canlıdır. Flu(Net olmayan) görüntü mevcut değildir. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kullanılmıştır. Ön ve arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi düşük ve renkler cansızdır. Flu(Net olmayan) görüntü mevcuttur. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kesinlikle kullanılmamıştır.
2.Filmin kısa olarak konusunun anlatıldığı, oynayanlarının, yönetmen ve prodüktörlerinin ve diğer filmlerin tanıtımlarının yapıldığı, üretici firmanın başkaca ürünlerinin açıklandığı İngilizce, Türkçe veya başka dillerde yazılmış tanıtım bilgileri bulunmaktadır. Korsan kopyalarda böyle bir tanıtım bilgileri bulunmamaktadır. Film kapağının resmli bölüm kısmı dışında kalan arka kısmı genelde beyaz ve boştur. Herhangi bir şekil veya ibare bulunmamaktadır.
3.Gerek kapak gerek tanıtım bilgileri ve gerekse CD’ler üzerinde lisans hakkı sahiplerinin isimleri (Warner Bros, Columbia Pictures Inc., Twentieth Century Fox Corporation gibi) yazılıdır. Gerek kapak gerek tanıtım bilgileri ve gerekse CD’ler üzerinde lisans hakkı sahiplerinin isimleri bulunmamaktadır. Fakat nadir olarak bazı korsan üretimlerde bu isimlerin aynısı veya değiştirilmiş benzerlerine rastlanabilmektedir.
4.CD üzerinde filmin ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı ve genelde filmin kapağındaki resim baskı olarak bulunmaktadır. CD üzerinde filmin ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı ve genelde filmin kapağındaki resim, baskı olarak bulunmamaktadır. Bazı korsan CD’lerde fotokopi ile CD üzerine kağıttan etiket yapıştırılmaktadır. Bu CD’lerin ü-zerindekinin etiket olup baskı olmadığı çıplak göz ve el teması ile kolayca anlaşılabilmektedir. CD üzeri baskıyı haiz korsan kopyalara da bazen rastlanıl-makla birlikte bu kopyalar yurt dışından yurda sokulan toplu basım tekniği ile üretilmiş kopya-lardır. Son yıllarda bu korsan kopyalara artık korsan ürünlerin çoğunun Türkiye’de üretilmesi nedeni ile rastlanılmamaktadır.
5.Video CD’ler formatları itibarıyla genellikle bir CD içerisine sığmadıklarından birden fazla film CD’sinden oluşmaktadırlar. Örneğin 135 dakikalık bir film iki CD’den, 180 dakikalık ve üzeri bir film üç CD’den oluşmaktadır. Birden fazla CD’yi içeren filmlerde her zaman ikili veya üçlü CD kutusu kullanılmaktadır. Birden fazla CD’yi içeren filmlerde ikili veya üçlü CD kutusu kullanılmamaktadır. Bu CD’ler genelde tekli CD kutusu içerisinde bir arada satılmaktadır. Bununla birlikte korsan nüshalarda yaygın olarak plastik kap haricinde CD boyutlarında “jelatin” olarak tabir olunan üst tarafı yapışkanlı naylon poşetler kullanılmaktadır.
6.Orijinal Video CD’leri genelde gümüş baskı denilen yöntemle toplu olarak üretilmiş olmakla birlikte CD’nin arka tarafında göbeğin kenarında filmin lazer ile yazılmış ismi ve seri numarası bulunmaktadır. Korsan film CD’lerinin kaydedilebilir kısmı genelde yeşil, mavimsi veya sarımtırak renktedir. Bu tip CD’ler toplu basım yöntemi ile değil iş yeri veya evlerde bilgisayara bağlı CD yazıcılarla doldurulmaktadır. Gümüş renginde korsan baskı yapılmış korsan ürünlerde piyasada varolup, bunlar genelde yurt dışı vasıtasıyla ülkemize giriş yapan CD’lerdir.
7.Orijinal film CD’lerinde, Kültür Bakanlığı’ndan alınmış bandrol ve bazen de CD’nin çoğaltma hakkına sahip şirketin logosunu havi hologram bulunmaktadır. Bandrol bulunmamaktadır. Bandrol olsa bile (ki bu çok düşük bir ihtimaldir ve varolan da büyük bir ihtimalle sahtedir) yukarıda sayılan özelliklere haiz bir CD ele geçirildiğinde ilgilisi hakkında işlem yapılmadan evvel incelemeye alınmalıdır.
8.Orijinal VCD’lerin görüntüsü son derece temiz ve sesi nettir. Film başında yapımcı şirketin tanıtım fragmanı yer alır. (Metro Golden Mayer, Columbia, 20 Century Fox gibi) Takılma ve atlama yapmazlar. Görüntüde renk değişimi olmaz. Korsan VCD’ler genellikle henüz Türkiye’de vizyona girmemiş filmleri içerdiklerinden, film el kamerası yardımıyla ilk vizyona girdiği ülkede çekilmekte ve VCD’ye kayıt edilmektedir. Bu nedenle genelde ses ve görüntü kaliteleri oldukça düşüktür. Buna mukabil DVD’den çevirim programları yardımıyla MPEG formatına çevrilerek kaydolunan görüntü ve ses kalitesi yüksek korsan VCD’lere de rastlamak mümkündür. Genelde filmlerin başında ayrı olarak film yapımcısının fragmanına rastlanmaz. Korsan VCD’lerin üretiminde ucuz materyal kullanıldığından film izlenirken takılma ve atlama yapabilmektedir. Bu duruma korsan VCD’lerin bir çok kez el değiştirmesi dolayısıyla çizilmiş olmaları da yol açabilmektedir. Görüntüde renk değişimleri görebilmek mümkündür.

 DVD (Digital Video Disk-Film İçeren Sıkıştırılmış Formatta CD)

 DVD ile VCD Arasındaki Farklar

DVD VCD
1.DVD’ler VCD’lerden farklı formata haiz olduklarından 4 saatten fazla film kaydını 1 DVD içinde barındırabilmektedirler. DVD’ler nadir olarak 2 DVD’den oluşmakta olup 2. DVD film dışında filmin yapım aşamaları, prodüktörle röportaj, film fragmanları, kesilmiş sahneler gibi ekstra içeriğe sahip bölümlerden oluşmaktadır. VCD’ler genelde en fazla 80 dakikalık bir CD içersine sığabilmekte olup 80 dakikayı aşan filmler iki veya üç CD olarak bir arada satılmaktadır.
2.DVD’lerde ses ve görüntü kalitesi daha yüksektir. Görüntü çözünürlüğü daha fazla olup, Dolby, DTS, THX gibi dijital ses sistemlerine haizdir. VCD’lerde ses ve görüntü kalitesi DVD’ye oranla daha düşüktür.
3.DVD’ler DVD Player adı verilen film oynatıcılarında veya bilgisayarlarda bulunan DVD-ROM’larda izlenebilmektedir. VCD’ler VCD Player ve DVD Player adı verilen film oynatıcılarında, veya bilgisayarlardaki CD-ROM’larda izlenebilmektedir.
4.DVD’lerde isteğe göre filmi alt yazı, orijinal ses ile veya dublajlı olarak izleme imkanı bulunmakta olup, bir çok DVD film interaktif menüye haizdir. Ayrıca DVD filmlerde prodüktörle röportaj, film fragmanları, kesilmiş sahneler gibi ekstra içeriğe sahip bölümlerde bulunmaktadır. VCD’lerde isteğe göre filmi alt yazı, orijinal ses ile veya dublajlı olarak izleme imkanı bulunmamakta olup, DVD filmler gibi interaktif menüye haiz değildirler. Ayrıca VCD filmlerde prodüktörle röportaj, film fragmanları, kesilmiş sahneler gibi ekstra içeriğe sahip bölümlere genelde rastlanılmamaktadır. Fakat başka filmlerin fragmanları VCD’lerin başına bazen eklenilmektedir.
5.DVD kapları dikdörtgen biçiminde müzik CD’si ve VCD’ye göre daha büyük boyutlarda olup, DVD’nin boyutları ise VCD ve Müzik CD’leri ile aynıdır. Bu kaplar ikili veya üçlü CD’yi barındırabilecek nitelikte olabilirler. Kaplar bazen özel bir kartondan üretilmişte olabilir. Bu tip kartondan üretilen kaplar üzerinde film kapağı, bandrol, oyuncu ve prodüktör isimleri, üretici ve yapımcı firma isimleri gibi resim ve bilgiler bulunmakta olup, bu tip karton kapakların korsanı bulunmamaktadır. VCD kapları ise normal kare biçiminde olup, Müzik CD’si kapları ile aynıdır. İkili, üçlü, dörtlü veya altılı CD barındırabilecek şekilde olabilmeleri mümkündür. Bazı VCD’lerin kapakları özel bir kartondan üretilmiş olup, bu tip kartondan üretilen kaplar üzerinde film kapağı, bandrol, oyuncu ve prodüktör isimleri, üretici ve yapımcı firma isimleri gibi resim ve bilgiler bulunmaktadır. Bu tip kartondan kapakların korsanı bulunmamaktadır.
6.Bir DVD’yi bir VCD Player (film gösterici) ile seyretmek mümkün olmadığı halde DVD player (film gösterici) ile VCD film seyretmek mümkündür.
7.DVD içerisinde DVD bölge kodu bulunmaktadır. Bu kod ile dünya 7 farklı bölgeye ayrılmış olup, örneğin 1. bölgeye dahil ülkelerde (Mesela Amerika’da) üretilmiş bir DVD ülkemizde bu bölge kodu nedeniyle izlenememektedir. Türkiye 2. bölge içerisindedir. DVD’ler üzerinde bölge kodu (Region Code): 2 şeklinde genelde arka kapak üzerinde gösterilmektedir. Bölge kodunun uygulama sebebi bir ülkede daha önce vizyona girip DVD’si yayınlanmış bir filmin, vizyona henüz girmemiş veya DVD’si yayıma sunulmamış bir ülkede kaçak yolla gösteriminin önlenmesidir. VCD’lerde bölge kodu uygulaması bulunmamaktadır.

 Orijinal DVD ile Korsan DVD Arasındaki Farklar

Orijinal Korsan
1.Ön ve arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi yüksek ve renkleri canlıdır. Flu(Net olmayan) görüntü mevcut değildir. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kullanılmıştır. Kapak genellikle siyah DVD kabı olarak tabir edilen diktdörtgen DVD kaplarının içine konulmaktadır. Karton niteliğine haiz DVD kaplarında ise film kapağı, bandrol, oyuncu ve prodüktör isimleri, üretici ve yapımcı firma isimleri gibi bilgiler kapağın üstüne basılı olduğundan film kapağının konulmasını sağlayıcı bu tip naylondan bir kısım bulunmamaktadır. Cam kap diye tabir olunan tamamıyla beyaz plastikten üretilmiş DVD kapları da mevcuttur. 1.Film kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi düşük ve renkler cansızdır. Flu(Net olmayan) görüntü mevcuttur. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kesinlikle kullanılmamıştır. DVD kabı boyutunda film kapakları genelde “jelatin” olarak tabir olunan dikdörtgen naylon poşetlerde satılmaktadır.
2.DVD kapağının içinde filmin kısa olarak konusunun anlatıldığı, oynayanlarının, yönetmen ve prodüktörlerinin ve diğer filmlerin tanıtımlarının yapıldığı, üretici firmanın başkaca ürünlerinin açıklandığı İngilizce, Türkçe veya başka dillerde yazılmış tanıtım bilgileri bulunmaktadır. 2.Korsan kopyalarda böyle bir tanıtım bilgileri bulunmamaktadır. Film kapağının resmli bölüm kısmı dışında kalan arka kısmı genelde beyaz ve boştur. Herhangi bir şekil veya ibare bulunmamaktadır. Bazen başka bir film kapağının iş bu kapağın ters yüzüne basıldığına şahit olunabilmektedir.
3.Gerek kapak gerek tanıtım bilgileri ve gerekse DVD’ler üzerinde lisans hakkı sahiplerinin isimleri (Warner Bros, Columbia Pictures Inc.,Twentieth Century Fox Corporation gibi) yazılıdır. 3.Gerek kapak gerek tanıtım bilgileri ve gerekse DVD’ler üzerinde lisans hakkı sahiplerinin isimleri bulunmamaktadır. Fakat nadir olarak bazı korsan üretimlerde bu isimlerin aynısı veya değiştirilmiş benzerlerine rastlanabilmektedir.
4.DVD üzerinde filmin ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı ve genelde filmin kapağındaki resim, baskı olarak bulunmaktadır. 4.DVD üzerinde filmin ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı genelde bulunmamakta ve fakat korsan DVD filmlerin çoğunda kapağındaki resim, DVD üzerinde baskı olarak bulunmaktadır. Çünkü DVD üzeri baskıyı haiz korsan kopyalar genel olarak yurt dışından yurda sokulan toplu basım tekniği ile üretilmiş kopyalardır. DVD üzerinde hiçbir şey yazmayan, resimde bulunmayan DVD’ler DVD yazıcılar ile muhtemelen Türkiye’de üretilmiş korsan DVD’lerdir.
5.DVD’ler formatları itibarıyla genellikle bir DVD içerisine sığdıklarından genelde bir film CD’sinden oluşmaktadırlar ve her zaman plastik kap (DVD kutusu) içerisinde satılırlar. Birden fazla DVD’yi içeren filmlerde her zaman ikili veya üçlü CD kutusu kullanılmaktadır. Aynı kap içerisinde 2. DVD olarak yer alan ekstra DVD’ler filmin yapım aşamaları, prodüktörle röportaj, film fragmanları, kesilmiş sahneler gibi ekstra içeriğe sahip bölümlerden oluşmaktadır. Korsan DVD’ler her zaman tek CD olarak satılmakta olup, ekstra bölümlere haiz 2. DVD’yi barındırmazlar. Bu nedenle genelde tek DVD kabı veya “jelatin” olarak tabir olunan dikdörtgen boyutlarda açılıp kapama yeri yapışkanlı naylon poşetlerde film kapağı ile birlikte satılmaktadırlar. Orijinal nüshaların bu tip jelatinlerde satılmaları mümkün değildir.
6.Orijinal DVD’ler genelde gü-müş baskı denilen yöntemle toplu basım sistemi ile üretilmiş olmakla birlikte DVD’nin arka tarafında göbeğin kenarında filmin lazer ile yazılmış ismi ve seri numarası bulunmaktadır. Korsan DVD’lerin çoğu da toplu basım yöntemi ile yurt dışında üretilmekte ve ülkemize yurt dışından sokulmaktadır. Bu nedenle gümüş baskı denen yöntemle toplu olarak üretilmektedirler. Kaydedilebilir kısımları örijinalleri gibi gümüş rengindedir. Buna mukabil DVD yazıcılarla kaydolunan DVD’lerin kaydedilebilir kısmı genelde gri renktedir. Bu tip CD’ler toplu basım yöntemi ile değil iş yeri veya evlerde bilgisayara bağlı DVD yazıcılarla doldurulmaktadır. Bu DVD’ler üzerinde baskı şeklinde yazı veya resim bulunmaz. Fotokopi şeklinde çekilmiş karton etiket yapıştırılabilir.
7.Orijinal DVD’lerde, Kültür Bakanlığı’ndan alınmış bandrol ve bazen de DVD’nin çoğaltma hakkına sahip şirketin logosunu havi hologram bulunmaktadır. Bandrol bulunmamaktadır. Bandrol olsa bile (ki bu çok düşük bir ihtimaldir ve varolan da büyük bir ihtimalle sahtedir) yukarıda sayılan özelliklere haiz bir DVD ele geçirildiğinde ilgilisi hakkında işlem yapılmadan evvel incelemeye alınmalıdır.
8.DVD içerisinde DVD bölge kodu bulunmaktadır. Amerika’dan gelmiş bir DVD’yi Türkiye’de üretilmiş bir DVD Player ( film oynatıcı) ile izlemek çoğunlukla mümkün değildir. Korsan DVD’lerde bölge kodu çoğunlukla bulunmamaktadır. Her türlü DVD Player (film oynatıcı) ile izlenebilmektedirler.
9.Orijinal DVD’lerin görüntüsü son derece temiz ve sesi nettir. Film başında yapımcı şirketin tanıtım fragmanı yer alır. (Metro Golden Mayer gibi, Columbia, 20 Century Fox gibi). DVD’ler interaktif menüye haiz olup, takılma ve atlama yapmazlar. Görüntüde renk değişimi olmaz. Çoğu DVD’de filmin yapım aşamalarını, pro-düktör, yönetmen ve oyuncularla yapılan ropörtajları, kesilmiş sahneleri içeren ek bölümler bulunmaktadır. Korsan DVD’ler genellikle henüz Türkiye’de vizyona girmemiş filmleri içerdiklerinden, film el kamerası yardımıyla ilk vizyona girdiği ülkede çekilmekte ve DVD’ye kayıt edilmektedir. Bu nedenle genelde ses ve görüntü kaliteleri oldukça düşüktür. Buna mukabil direk DVD’den çevirim programları yardımıyla DIVIX formatına çevrilerek kaydolunan veya DVD yazıcılar yardımıyla direkt olarak DVD’den kopyalanan görüntü ve ses kalitesi yüksek korsan DVD’lere de rastlamak mümkündür. Genelde filmlerin başında ayrı olarak film yapımcısının fragmanına rastlanmaz. Korsan DVD’lerin üretiminde ucuz materyal kullanıldığından film izlenirken takılma ve atlama yapabilmektedir. Bu duruma korsan DVD’lerin bir çok kez el değiştirmesi dolayısıyla çizilmiş olmaları da yol açabilmektedir. Görüntüde renk değişimleri görebilmek mümkündür. Çoğu korsan DVD’de filmin yapım aşamalarını, prodüktör, yönetmen ve oyuncularla yapılan ropörtajları, kesilmiş sahneleri içeren ek bölümler bulunmamaktadır.

Oyun CD’leri

Orijinal Korsan
1.Ön ve arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi yüksek ve renkleri canlıdır. Flu (Net olmayan) görüntü mevcut değildir. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kullanılmıştır. Ön ve arka kapağında yer alan resim ve yazıların kalitesi düşük ve renkler cansızdır. Flu (Net olmayan) görüntü mevcuttur. Yüksek kaliteyi havi kağıt malzeme kesinlikle kullanılmamıştır.
2.Oyunun kısa olarak konusunun anlatıldığı, prodüktörlerinin ve diğer oyunların tanıtımlarının yapıldığı, üretici firmanın başkaca ürünlerinin açıklandığı İngilizce, Türkçe veya başka dillerde yazılmış kitapçığı bulunmaktadır. Korsan kopyalarda böyle bir kitapçık bulunmamaktadır. Oyun kapağının resimli bölüm kısmı dışında kalan arka kısmı genelde beyaz ve boştur. Herhangi bir şekil veya ibare bulunmamaktadır.
3.Gerek kapak gerek kitapçık ve gerekse CD kapakları üzerinde lisans hakkı sahiplerinin isimleri (Sony Computer Entertainment, Frontier Devolepments Ltd., Grolier Interactive, Play Station gibi) yazılıdır. Gerek kapak gerek kitapçık ve gerekse CD kapakları üzerinde lisans hakkı sahiplerinin isimleri bulunmamaktadır. Fakat nadir olarak bazı korsan üretimlerde bu isimlerin aynısı veya değiştirilmiş benzerlerine rastlanabilmektedir.
4.CD üzerinde oyunun ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı ve genelde filmin kapağındaki resim baskı olarak bulunmaktadır. CD üzerinde oyunun ismi, lisans hakkı sahiplerinin isim ve logoları, izinsiz çoğaltma halinde uyarı yazısı ve genelde oyunun kapağındaki resim baskı olarak bulunmamaktadır. Bazı korsan oyun CD’lerinde fotokopi ile CD üzerine kağıttan etiket yapıştırılmaktadır. Bu CD’lerin üzerindekinin etiket olup baskı olmadığı çıplak göz ve el teması ile kolayca anlaşılabilmektedir. CD üzeri baskıyı haiz korsan kopyalara da bazen rastlanılmakla birlikte bu kopyalar yurt dışından yurda sokulan toplu basım tekniği ile üretilmiş kopyalardır. Son yıllarda bu korsan kopyalara artık korsan ürünlerin çoğunun Türkiye’de üretilmesi nedeni ile rastlanılmamaktadır.
5.Oyun CD’leri bazen bir CD içerisine sığmadıklarından birden fazla CD’den oluşabilmektedirler. Birden fazla CD’yi içeren oyunlarda her zaman ikili, üçlü veya dörtlü CD kutusu kullanılmaktadır. Birden fazla CD’yi içeren oyunlarda ikili veya üçlü CD kutusu kullanılmamaktadır. Bu CD’ler genelde tekli CD kutusu içerisinde bir arada satılmaktadır. Bununla birlikte korsan nüshalarda yaygın olarak plastik kap haricinde CD boyutlarında jelatin olarak tabir olunan üst tarafı yapışkanlı naylon poşetler kullanılmaktadır.
6.Orijinal oyun CD’leri genelde gümüş baskı denilen yöntemle toplu olarak üretilmiş olmakla birlikte CD’nin arka tarafında göbeğin kenarında oyunun lazer ile yazılmış ismi ve seri numarası bulunmaktadır. Korsan oyun CD’lerinin kaydedilebilir kısmı genelde yeşil, mavimsi veya sarımtırak renktedir. Bu tip CD’ler toplu basım yöntemi ile değil iş yeri veya evlerde bilgisayara bağlı CD yazıcılarla doldurulmaktadır. Ancak, zaman zaman gümüş renginde korsan baskı yapılmış korsan ürünlere de rastlanmakta olup, bunlar genelde yurt dışında korsan olarak üretilen ve yurda sokulan CD’lerdir.
7.Genel olarak Oyun CD’leri için bandrol alınmakta olduğundan, çoğu bandrollüdür. Bandrol bulunmamaktadır. Bandrol olsa bile (ki bu çok düşük bir ihtimaldir ve varolan da büyük bir ihtimalle sahtedir) yukarıda sayılan özelliklere haiz bir CD ele geçirildiğinde ilgilisi hakkında işlem yapılmadan evvel incelemeye alınmalıdır.
8.Orijinal oyun CD’lerin görüntüsü son derece temiz ve sesi nettir. Oyun başında yapımcı şirketin tanıtım fragmanı yer alır. Takılma ve atlama yapmazlar. Görüntüde renk değişimi olmaz. Korsan oyun CD’leri genelde orijinalinden birebir kayıt yapıldığı için ses ve görüntü kaliteleri orijinalinin aynı olabilmektedir. Fakat kullanılan materyalin ucuz ve düşük seviyede olması nedeni ile görüntü ve ses kalitesinde bozulmalar takılma ve atlamalar yaşanmaktadır. Bu duruma korsan oyun CD’lerinin bir çok kez el değiştirmesi dolayısıyla çizilmiş olmaları da yol açabilmektedir. Görüntüde renk değişimleri görebilmek mümkündür.

Kitaplar

Orijinal Korsan
1.Baskı tekniği birinci sınıftır. Baskı tekniği kötü kullanılmıştır.
2.Ciltleme en iyi kalitededir. Yapıştırma cilt olsa dahi uzun süre okunduğunda ayrılma yapmaz. Dokuma ciltte ise ayrılma genelde oluşmaz. Kötü ciltleme yapılmıştır. Cilt belli bir süre kitap okunduktan sonra parçalara ayrılmaktadır.
3.Kullanılan kağıt iyi kalitelidir. Kullanılan kağıt oldukça kötü kaliteli olup genelde 3. hamur kağıttır.
4.Kapak kağıdı kalındır ve renkler net şekilde görülmektedir. Kapak kağıdı orijinaline göre genelde ince olup, renk ayırımı orijinalinkiyle uyumlu değildir.
5.Sayfalarda herhangi bir kesim hatası mevcut değildir. Sayfalarda genelde kesim hataları mevcuttur.
6.Orijinal kitapta eksik sayfa bulunmaz. Kitapta eksik sayfalar mevcut olabilir.
7.Baskı hataları ve silik sayfalar orijinal nüshalarda bulunmazlar ; yanlışlıkla satışa sürülmüş olanlar yenisi ile değiştirilir ve iade alınır. Baskı hataları ve silik sayfalar mevcut olabilir.

2015 Yılı İçin Radyo-TV İcra Lisans Tarifesi   |  Ana Sayfa   |  English   |  Geçmişten Bugüne Gazete Haberleri   |  Genel Merkez Yönetim Kurulu   |  About ILESAM   |  İlesam Nedir?   |  Şubeler - Temsilcilikler   |  İlesam Üye Listesi   |  Mevzuat   |  Yönergeler   |  Telif Hakları Köşesi   |  Üyelik Başvurusu   |  Fotoğraf Galerisi   |  Video Galeri   |  İlesam Ödülleri   |  İlesam Bültenleri   |  Faaliyetler   |  Haberler   |  Duyurular   |  İletişim   |  Linkler   |  RSS
DEĞERLİ İLESAM ÜYELERİ!
Lütfen değişen irtibat adreslerinizi, telefon, faks, GSM numaralarınızı ve e-mail adreslerinizi İLESAM’a bildiriniz! Gerekli durumlarda sizlere ulaşmamız ve sizler için önem arz eden evrakları sizlere gönderebilmemiz mümkün olmamaktadır.
© 2010 İLESAM - Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği. Tüm Hakkı Saklıdır.
TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ
İzmir 1.Cad. No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA     Tel: 0 312 419 49 38 - 417 52 65 Faks: 0 312 419 49 39  E-Posta: ilesam@ilesam.org.tr
Ziyaretçiler - Online: 2 Bugün: 72 Toplam: 829247

Tasarım: www.aksetweb.com